Basf A1 25 03 24 Basf m1 25 03 24
Pasaulyje
Nauja pasaulinė žemės ūkio vizija

Davosas (Šveicarija). Praeitą savaitę Šveicarijos Davoso mieste vykusiame Pasaulio ekonomikos forume, kurio pagrindinė tema - „Sukurti bendrą ateitį susiskaldžiusiame pasaulyje", žemės ūkiui buvo skirta keletas įžvalgų.

Agrariniam sektoriui skirtame pranešime buvo retoriškai klausiama: „Kaip pasaulis iki 2050 m. išmaitins 9,8 milijardo žmonių, juk reikės 70 proc. daugiau maisto, o jam pagaminti tvarios praktikos? Maisto produktų grandinė šiuo metu neužtikrina pasaulio gyventojams visaverčio maisto, gaunamo aplinką tausojančiu būdu. Beveik 800 milijonų žmonių nepakankamai pavalgę, o 1,2 mlrd. turi antsvorio arba yra nutukę. Tuo pačiu maisto gamyba, transportavimas, perdirbimas ir atliekos kelia grėsmę aplinkai."

Pasaulio ekonomikos forume pristatyta nauja Žemės ūkio vizija (NVA). Dokumente akcentuojama, kad, siekiant patenkinti pasaulio poreikius, tvarus žemės ūkis kartu turi apimti maisto saugumą, aplinkos tvarumą ir ekonomines galimybes. Norint pasiekti šiuos tikslus, reikia pertvarkyti žemės ūkio sektorių, pasitelkiant į rinką orientuotus metodus ir suderintas visų suinteresuotųjų šalių (įskaitant ūkininkus, vyriausybes, visuomenę ir privatų sektorių) pastangas.

Pagrindiniai žemės ūkio sektoriaus sėkmingo pertvarkymo nacionaliniu lygmeniu veiksniai yra tinkamai pasirinkta kryptis, efektyvus vadovavimas, strategija ir investavimo modeliai. Nustatyti pertvarkymo lygį galima atsižvelgiant į finansus, infrastruktūrą, organizavimo būdus ir stebėsenos galimybes.

NVA įtraukia beveik 600 organizacijų, siekdama stiprinti suinteresuotųjų šalių bendradarbiavimą. Pasauliniu lygmeniu ji palaiko partnerystę su G7 ir Didžiojo dvidešimtuko šalimis, palengvindama neoficialų lyderystės dialogą ir bendradarbiavimą.

Regionų ir šalių lygmeniu ji paskatino daugiašakius partnerystės ryšius tarp Afrikos, Pietryčių Azijos, Indijos ir Lotynų Amerikos šalių, įskaitant „Grow Africa" (ši partnerystė pradėta 2011 m. kartu su Afrikos Sąjunga (AS), Naująja partneryste Afrikos vystymuisi (NEPAD), Pasaulio ekonomikos forumu) ir „Grow Asia" (Pasaulio ekonomikos forumo įsteigta partnerystė, kuri jungia įmones, vyriausybes, nevyriausybines organizacijas ir kitus suinteresuotuosius subjektus, kad padėtų smulkiesiems ūkininkams pagerinti gamybą ir išplėsti pragyvenimo šaltinius, naudojantis prieiga prie informacijos, žinių, rinkų ir finansų).

Visos kartu šios pastangos sutelkė daugiau kaip 10,5 mlrd. JAV dolerių investicijų, iš kurių 2,5 mlrd. JAV dolerių jau įsisavinta ir pasiekė daugiau kaip 10,5 mln. smulkiųjų ūkininkų.

Remiantis 21 šalies suinteresuotų partnerių patirtimi, Naujoje žemės ūkio vizijoje pristatomas naujas modelis, skirtas šalims lyderėms ir suinteresuotosioms šalims užmegzti žemės ūkio srities partnerystės ryšius. Jis grindžiamas bendra vizija, pagrindiniais principais ir taktiniais žingsniais.

NVA kuria šį modelį pasauliniu mastu su specialistais ir lyderiais, kaip veiksmingą daugiašakių subjektų metodų pavyzdį žemės ūkyje, prisidėdama prie Jungtinių Tautų tvaraus vystymosi tikslų.

Be to, Pasaulio ekonomikos forume sukurta iniciatyva „Maisto saugumo ir žemės ūkio ateities formavimas". Tai integruotų, tvarių, veiksmingų maisto grandinių sukūrimas, remiantis bendradarbiavimu ir tvaria plėtra.

Formuojant maisto saugos ir žemės ūkio ateities iniciatyvą, siekiama:

- stiprinti pasaulines maisto sistemas, kuriant naujas įžvalgas; palengvinti bendradarbiavimą prioritetinėse veiklos srityse, įskaitant technologijų panaudojimą ir maisto sistemų pokyčių naujoves; mobilizuoti lyderystę ir patirtį pasauliniu mastu;

- sukurti naują žemės ūkio viziją, stiprinant daugiašalį bendradarbiavimą šalių ir regionų lygiu, mobilizuojant naujas investicijas, partnerystes ir geriausią praktiką, kad būtų pasiekti konkretūs rezultatai.

MŪ inf.

    Gudinas -  23 06 14 + MU 2024

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Ko tikitės iš šiųmečio pasėlių deklaravimo?
    Visos apklausos