Estijoje baiminamasi ūkių bankrotų bangos
2018-08-22

Talinas. Dėl nepalankių orų Estijoje gali padaugėti ūkių bankrotų. Nuogąstaujama, kad šalies pietuose dėl sausros bus prarasta apie trečdalis derliaus. Blogiausia situacija Rytų Viru apskrityje, kur žemdirbiai nesitiki nuimti nė pusės derliaus.

Kaip informuoja Estijos nacionalinis transliuotojas ERR, sunkiausioje situacijoje yra tie žemdirbiai, kurie neseniai ūkininkauja ir nespėjo sukaupti finansinio rezervo.

Centrinės ūkininkų sąjungos tarybos pirmininko Kalio Hamburgo (Kalle Hamburg) teigimu, bankrotų skaičius daugiausia priklausys nuo to, ar bankai ir pardavėjai išties žemdirbiams pagalbos ranką.

Linas agro mob 21 08 02+ bioversija 21 08 02

Kai kurie grūdų augintojai, susidūrę su sunkumais pernai ir užpernai, refinansavo savo įsiskolinimus, tačiau taip tęstis be galo negali, nacionaliniam transliuotojui sakė K. Hamburgas. Jis paaiškino, kad net jei pavyks sutarti su bankais, kad šie stabdytų kreditų gražinimą, vis vien teks mokėti palūkanas. Kadangi palūkanos yra didžiulės, tokia priemonė situacijos nepalengvins.

Žemdirbių organizacijos vadovo teigimu, žemės ūkio ministro kreipimasis į bankus ir pardavėjus, prašant duoti laiko žemdirbiams atsitiesti, neduoda rezultatų, nes visus saisto griežti sutartiniai įsipareigojimai, kurių niekas nenori laužyti.

Vasaros pradžioje augintojai, parduodantys grūdus biržose, tikėdamiesi gero derliaus, sudarė sutartis parduoti didelį kiekį grūdų fiksuotomis kainomis. Tačiau dalies derliaus praradimas dėl sausros reiškia, kad jie negalės įvykdyti savo įsipareigojimų pirkėjams, vadinasi, turės mokėti dideles baudas.

„Kadangi dėl sausros nuostolių patiria įvairių Europos šalių žemdirbiai, nėra ko tikėtis, kad kažkas padengs nuostolius. Tiek pinigų nėra iš kur gauti“, nacionaliniam transliuotojui ERR sakė K. Hamburgas.

Pasėlių draudimo subsidijavimui Estijoje skirta 2 milijonai eurų, tačiau ūkininkai negali apdrausti savo pasėlių – šalyje nėra draudimo įmonių, kurios siūlytų pasėlių draudimo paslaugas.

Maždaug prieš dešimt metų tokia galimybė buvo, bet draudimo įmokos buvo labai didelės, o kompensacijos norma maža, tad ūkininkai nematė tokio draudimo prasmės.

MŪ inf.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Į ką dažniausiai investuojate ūkio uždirbtą pelną?
Orai