


Akademija, Kauno r. Žemės ūkyje diegiamos naujausios technologijos leidžia iš mažesnio ploto gauti didesnį produktyvumą mažesnėmis sąnaudomis, tačiau tam būtina viena sąlyga – ūkio, mokslo ir verslo bendradarbiavimas, įsitikinęs VDU Žemės ūkio akademijos docentas dr. Vytautas Liakas.
„Šiandieninis ūkininkas, mokslininkas, technikos pardavėjas turi sėdėti vienoje valtyje ir irkluoti į tą pačią pusę, tada ir su klimato kaitos pokyčiais, ir su žaliojo kurso, kuris nemažai daliai ūkininkų kelia paniką ir šoką, reikalavimais susidoroti nebus sunku.
Kiekvienam irkluojant į skirtingas puses, rezultatų negausime ir jokių inovacijų, kurios yra svarbiausia efektyvaus žemės ūkio vystymo dedamoji, neįdiegsime“, – sako mokslininkas, pridurdamas, kad žmogiškajam faktoriui tenka ypač svarbus vaidmuo.
Pasak jo, susikalbėti sunku ir dėl to, kad kai kurie ūkininkai yra baigę tik „Youtube universitetą“ ir mokslininkų patarimų klausyti nelinkę. Kita problema – naujausios technologijos reikalauja išmanaus naudotojo, nes ne kiekvienas gali ir moka racionaliai ir efektyviai dirbti su šiandienine modernia technika.
„Atvejis iš praktikos: kombainas naujausias, o operatorius sako, kad pusė įrangos neveikia. Įlipame į kabiną ir ant kompiuterio pamatau sluoksnį dulkių, dėl ko jis ir neveikia, nėra jautrus. Klausiu, kaip jos čia atsirado. Operatorius atsako negalintis dirbti su uždarytomis durimis, nes negirdi variklio darbo. Štai su kokiomis problemomis susiduriame. Tad į ūkį turi ateiti aukštos kvalifikacijos darbuotojai, inžinieriai, kad moderni technika būtų racionaliai išnaudojama“, – pastebi V. Liakas.
Naujosios technologijos didelius reikalavimus kelia ir šiuolaikiniam ūkininkui, kuris turi būti ne tik išsilavinęs, bet ir turėti supratimą apie žemės ūkį, gerą intuiciją, mokėti skaityti, suprasti ir pasinaudoti skaitmeninių technologijų, dirbtinio intelekto (stebėsenos ir prognozavimo, pvz., meteorologinių sąlygų, moduliai) teikiama informacija priimant sprendimus.
„Kad technologija pasiteisintų, viską reikia protingai susidėlioti, dirbti kryptingai ir viską sujungti į visumą, tačiau svarbiausia nepamiršti pagrindinio ūkininko darbo įrankio – dirvožemio. Deja, nėra tokios įrangos ar mygtuko, kuris atkurtų dirvožemio savybes, tačiau derlingumo žemėlapyje matomi skirtumai gali būti rimtu signalu, kad būtina juo pasirūpinti“, – sako mokslininkas, primindamas, kad dirvožemio tausojimas – tvaraus ūkininkavimo pagrindas.
MŪ inf.
Taip pat šia tema skaitykite
-
M. Balsys: sumaištis rinkose verčia galvoti apie saugiklius
2025-04-29 -
Grūdų perdirbėjai ir prekybininkai: gamintojai siekia didinti apsukas
2025-04-15 -
J. Eimontas: grūdų rinkai įtaką daro geopolitika ir būsimo derliaus prognozės
2025-03-31
Skaitomiausios naujienos
-
Kazlų Rūdos miškuose skelbiama stichinė nelaimė
2025-04-23 -
ŽŪM pritaria siūlymui parduoti valstybinę žemės ūkio paskirties žemę
2025-04-16 -
Bankrutavo „John Deere“ atstovas Nyderlanduose: technika keliauja į aukcioną
2025-04-23
(0)