Norėdami daugiau gauti, turime patys daugiau duoti
2014-07-17

Buvęs žemės ūkio ministras konservatorius Kazys Starkevičius atkreipia dėmesį tai, kad Vyriausybės rengiamame 2015 m. biudžeto projekte žemės ūkio sričiai numatomas nepakankamas lėšų kiekis Kaimo plėtros programų bendrajam finansavimui.

ES reglamentas leidžia valstybėms narėms Kaimo plėtros programos priemonių bendrajam finansavimui skirti nuo 15 iki 30 proc. lėšų iš nacionalinio biudžeto. Kokį procentą skirs Lietuvos Vyriausybė - 15 ar, kaip buvo žadėta, bent 25 procentus? Tokį klausimą pateikiau premjerui Algirdui Butkevičiui, liepos 15-ąją susitikusiam su Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) frakcija.

Tiesioginio atsakymo į šį klausimą Ministras Pirmininkas nepateikė, tačiau iš atsakymo buvo galima suvokti, kad 25 procentų tikrai nebus.

Linas agro mob 21 04 01

Tikėtina, kad žemdirbiai ir kitais metais bus nuvilti Vyriausybės anksčiau duotais pažadais. Jau šiais metais Kaimo plėtros programos priemonių įgyvendinimui trūksta 296,3 mln. litų, o iš jų bendrojo finansavimo lėšos sudaro 71 mln. litų.

Manau, kad dėl Vyriausybės planuojamo nepalankaus Lietuvos kaimui ir žemės ūkio sričiai 2015 m. biudžeto, savo žodį turėtų tarti ne tik visuomeninės žemdirbių organizacijos, bet ir Seimo Kaimo reikalų komitetas bei Žemės ūkio ministerija.

Praėjusios kadencijos Vyriausybė ekonominės krizės sąlygomis išlaikė 25 proc. ES leidžiamų asignavimų Kaimo plėtros programos priemonių bendrajam finansavimui iš nacionalinio biudžeto ir jo nemažino.

Dabartinės Vyriausybės vadovas Algirdas Butkevičius dar kadencijos pradžioje žemdirbiams žadėjęs aukso kalnus, dabar niekaip nesuranda lėšų išlaikyti ankstesnį Kaimo plėtros priemonių bendrojo finansavimo lygį. Kiekvienam žemdirbiui aišku, kad sumažinus nacionalinio biudžeto lėšas, nebus įsisavinti visi ES skiriami pinigai kaimo plėtrai, ūkininkai bus priversti daugiau skolintis iš bankų, mokėti jiems dideles palūkanas.

Ūkininkus gali paguosti gal būt tai, kad Seimo Kaimo reikalų komitetas liepos 16 d. svarstė klausimą dėl biudžetinių asignavimų žemės ūkiui ir mano (šio komiteto nario Kazio Starkevičiaus - red. past.) siūlymu, priėmė sprendimą pasiūlyti Vyriausybei padidinti bendrojo finansavimo lėšų paramą nuo 15 iki 25 procentų 2014-2020 m. Europos Sąjungos programų priemonėms įgyvendinti.

Tačiau maža vilties, kad į šį Seimo Kaimo reikalų komiteto pasiūlymą bus atsižvelgta, nes, kaip rodo praktika, dabartinė Vyriausybė nėra linkusi savo pažadus vykdyti ir priimant sprendimus, atsižvelgti į žemdirbių pasiūlymus", - nuogąstauja Seimo narys K. Starkevičius.

Kazys STARKEVIČIUS

Gudinas - mobilioji apacia 21.03.14 +NMA

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Kokių rūšių augalų plotus ūkyje šį pavasarį ketinate gerokai padidinti?
Orai