Basf 2024 04 19 / 2024 04 24 A1 Basf 2024 04 19 / 2024 04 24 m1
Nuomonė
Lenkijoje sumažinus PVM, mūsų daržovių augintojams bus dar sunkiau
Lietuvos daržovių augintojų asociacijos direktorė Zofija Cironkienė

Kaunas. Pigesnės ir dažnai neapskaitytos lenkiškos daržovės visuomet sudarė didelę konkurenciją mūsų daržininkams. Lenkijoje nuo vasario iki liepos nulinis PVM tarifas bus taikomas įvairiems maisto produktams, tarp jų daržovėms ir vaisiams, taip pat trąšoms, pesticidams, dujoms ir kt. Visa tai padės lenkams mažinti daržovių auginimo savikainą.

Lietuvoje PVM pokyčių nenumatoma. Tiek premjerė, tiek finansų ministrė jau anksčiau teigė, kad Lietuva neplanuoja sekti kaimyninės Lenkijos pavyzdžiu ir mažinti PVM maistui.

Situaciją daržovių rinkoje komentuoja Lietuvos daržovių augintojų asociacijos direktorė Zofija CIRONKIENĖ:

Bioversija 2024 04 26 m7

„Daržovių auginimo savikaina Lietuvoje didėja, nes brangsta daugelis resursų: trąšos, energetika, darbo jėga ir t. t. Lenkijoje viskas piginama, kad taptų konkurencingi. Taigi, neabejotinai mūsų daržininkams konkuruoti su lenkais taps dar sunkiau. Tikėtina, kad pigesnių lenkiškų daržovių ir kitų maisto produktų srautas į Lietuvą tik augs.

Pirkėjai vėl linksniuos, kad lietuviška produkcija brangi, o lenkiška – labai pigi... Tačiau reikia įvertinti, kokiomis sąlygomis dirba Lenkijos ūkininkai, kokiomis – Lietuvos.

Šioje situacijoje ką nors pakeisti ir reikšmingai sumažinti auginimo savikainą mūsų ūkiams sudėtinga.

Per sezoną daug ką lems ir derlius. Jeigu bus palankios oro sąlygos ir lenkai užaugins gausų derlių už mažą savikainą, gali vėl pasikartoti užpernykščių metų situacija, kai daržoves teko parduoti žemesne nei savikaina kaina.

Jeigu derlius būtų menkas tiek Lenkijoje, tiek Lietuvoje ir kitose Europos šalyse, kurios yra didžiausios daržovių augintojos ir eksportuotojos, rinkoje kaina gali būti daugmaž vienoda. Nesvarbu, ar lenkai užaugins pigiai, o mes brangiai.

Nepamirškime, kad Lenkijoje ir iki šiol tiek trąšoms, tiek sėkloms ir pan. produktams taip pat galiojo lengvatinis PVM tarifas. Todėl tiek daržovės, tiek kitos prekės visuomet vežtos į Lietuvą, nes lenkiškų daržovių kaina jau buvo mažesnė.

Daug daržovių įveža smulkieji perpardavinėtojai, kurie jas realizuoja turguose. Dalis tų daržovių neapskaitomos ir pateikiamos kaip lietuviška produkcija.

Valstybės tarnybos ne visuomet šią prekybą sukontroliuoja, nes jos orientuojasi į brangesnę produkciją, pavyzdžiui, daug dėmesio skiria šešėlinei mėsos prekybai.

Nelegalios produktų prekybos užkardymo ir kontrolės srityje sutartinai turi dirbti daug organizacijų – tiek mūsų šalies, tiek kaimyninių.

Pavyzdžiui, latviai, prieš įvesdami 5 proc. PVM, kartu su kaimyninių šalių tarnybomis pusmetį sustiprino importo kontrolę ir pamatė, kad didžioji dalis (net iki 80 proc.) lenkiškos produkcijos išvežama už sienos ir dingsta, t. y. nebeaišku, kur ji nukeliauja. Vadinasi, daugiausia prekiaujama neapskaityta lenkiška produkcija.

Tai buvo vienas svertų Latvijos valdžiai prieš kelis metus įvesti mažesnį PVM ir taip atpiginti produkciją vartotojui, kita vertus – pabandyti iš šešėlio ištraukti perpardavinėtojus, kad jie atsisuktų į vietinį augintoją.

Aišku, vartotojai turi teisę rinktis. Tačiau būtina didesnė kontrolė, kad jie nebūtų klaidinami. Jeigu parduodama lenkiška produkcija, taip ir turėtų būti nurodyta.

Tačiau turguose klesti tokia prekyba, kai iš mūsų augintojų nusiperkama tik dalis produkcijos, kad gautų jos dokumentus, o vėliau pridedama lenkiškų daržovių ir viskas pateikiama kaip užauginta pas mus.

Teko dalyvauti konferencijoje Lenkijoje, kur šios šalies fitosanitarijos tarnybos specialistai pateikė duomenis, kad tuo metu šalyje kontroliuota tik 7 proc. bulvių plotų, kurie gauna fitosertifikatus. Ką tai reiškia? Kad ligų plitimas ant produkcijos praktiškai nekontroliuojamas!

Visa eksportuojama mūsų produkcija turi turėti fitosanitarinį pažymėjimą. Tas pats ir Lenkijoje turėtų būti. Tačiau kontrolė neįmanoma, kai realizuojama neapskaityta lenkiška produkcija.

O dabar, kai Lenkijoje bus taikomas nulinis PVM daržovėms ir kitiems maisto produktams, noras vežti lenkišką produkciją ir ją realizuoti pas mus nevisiškai legaliais būdais bus dar didesnis. Nuo to, aišku, pirmiausia kentės mūsų daržovių augintojai.“ 

Šaltinis: MŪ
    Gudinas -  23 06 14 + MU 2024

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Kokio senumo traktorių turite ūkyje?
    Visos apklausos