Basf 2024 04 09 A1 Basf 2024 04 09 m1
Nuomonė
Ar yra objektyvių priežasčių brangti pesticidams?

Vilnius. Rinkos ekspertai mano, kad agrocheminių medžiagų naudojimas ir toliau augs visame pasaulyje, ir tai nėra vienintelis veiksnys, turintis įtakos kainoms. Manoma, kad šį sezoną augs visų rūšių pesticidų paklausa.

Tikėtina problema 2021 metų sezoną gali tapti tiekimo grandinės Kinijoje valdymas, siekiant patenkinti pasaulinę agrochemijos paklausą. Remiantis Kinijos muitinės ataskaita, šiuo metu prekių importas ir eksportas yra 30 proc. mažesnis nei įprasta.

Pradinių veikliųjų medžiagų ar gatavų pesticidų tiekimo problemos veikia visas žemės ūkio rinkas. Tačiau atskirų šalių rinkose situacija yra skirtinga.

Bioversija 2024 04 15 m7

Apžvelgiant padėtį Kinijoje, kuri tiekia nemažai pesticidų į pasaulio rinkas, teigiama, kad, pavyzdžiui, dėl COVID-19 pandemijos Hebėjaus provincijoje vasarį padidėjo glifosato kaina. Herbicido veikliosios medžiagos kletodimo kaina toliau kyla dėl aukšto žaliavų kainų lygio ir žemo atsargų lygio rinkoje.

Fungicidų segmente tebukonazolo kaina išliko praktiškai nepakitusi. Tačiau, rinkos ekspertų nuomone, kadangi ši veiklioji medžiaga aktyviai naudojama sojų pupelių apsaugos schemose, kurių plotas auga, jos kaina taip pat gali pakilti.

Mažas kai kurių pesticidų atsargų lygis, logistikos problemos, gamybos nutraukimas, taip pat kai kurių rūšių augalų pasėlių ploto išplėtimas - visi šie veiksniai pasaulio mastu turės įtakos kainoms dabartiniu žemės ūkio sezonu.

Ar pakankama pesticidų pasiūla iš šalių gamintojų? Ar iš tiesų yra objektyvių priežasčių pesticidų brangimui? Komentuoja Lietuvos augalų apsaugos asociacijos direktorė Zita VARANAVIČIENĖ:

„Pandemija sutrikdė įprastą žmonių gyvenimą. Daugelį sričių privertė pakeisti įpročius, imtis greitų ir netradicinių sprendimų. Tačiau neturime nei duomenų, nei įtarimų, kad šį pavasarį galėtų trikti augalų apsaugos produktų tiekimas. Priešingai, šį pavasarį žymiai ramiau nei buvo prieš metus. 2020 m. pavasarį pasauliui staiga sustojus, buvo daug daugiau nežinomybės, net panikos ženklų, kai viena po kitos valstybės uždarė sienas ir nusidriekė krovinių mašinų eilės.

Šiemet planuojamas sezonas kaip įprastai, tiekimai suplanuoti. Priešingai nei situacija, esanti trąšų rinkoje, šiemet augalų apsaugos produktai nebrangsta ir brangimui objektyvių priežasčių irgi neįžvelgiame.Kadangi augalų apsaugos produktai naudojami tada, kada reikia, konkretų jų poreikį nulemia ligų ar kenkėjų plitimui susiklosčiusios palankios gamtinės sąlygos. Didesnių ar mažesnių paklausos svyravimų galima laukti kiekvieną sezoną.

COVID-9 pandemija reikalauja geresnio darbų planavimo. Aišku, tiekimo grandinėje ir logistikos centruose dirba žmonės. Ten taikomos visos rekomenduojamos prevencinės priemonės ligos protrūkiams išvengti. Deja, agroverslo darbuotojai nėra įrašyti į prioritetinį vakcinacijos prieš COVID-19 sąrašą. Tie, kurie neturi lėtinių ligų, galės skiepytis tik atėjus jų amžiaus grupės eilei.

Augalų apsaugos sprendimų gali pritrūkti tikrai ne dėl sutrikimų gamyboje ar tiekime. Vykdant augalų apsaugos produktų veikliųjų medžiagų peržiūros programą, trumpinamas Europos Sąjungoje augalų apsaugos produktų sudėtyje leidžiamų naudoti veikliųjų medžiagų sąrašas. Naujos medžiagos registruojamos, tačiau jų kūrimas ir saugos testavimas - labai ilgas procesas.

Daug vilčių sudėta į taip vadinamas mažos rizikos medžiagas, tačiau pasirodė, kad maža rizika ne visada yra tokia. Todėl Europos maisto saugos agentūra siūlo mažos rizikos medžiagoms nustatyti didžiausias leistinas koncentracijas, tačiau šis pasiūlymas sulaukia kritikos iš Europos Komisijos. Kita vertus, jau pasirodė straipsnių ir duomenų apie greitą kenksmingų organizmų atsparumo išsivystymą naudojant tokius preparatus.

Taigi, rūpesčiai augalų apsaugoje yra kitokie nei produktų gamybos ar tiekimo sutrikimas.“ 

MŪ inf.

    Gudinas -  23 06 14 + MU 2024

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Ko tikitės iš šiųmečio pasėlių deklaravimo?
    Visos apklausos