Sudarytas reikšmingiausių žemės ūkio patogenų dešimtukas
2012-11-02

Madridas (Ispanija). Beveik 500 ekspertų sudarė patogeninių augalų grybelių dešimtuką, darantį didžiausią įtaką moksliniu ir ekonominiu požiūriu, skelbia portalas „Seed Daily".

„Dauguma sąrašo patogenų atakuoja grūdines kultūras, pavyzdžiui, ryžius, kviečius ir kukurūzus, - sako Ispanijos Kordobos universiteto genetikas Antonio Di Pietro. - Kita vertus, antroje ir penktoje vietoje esantys grybeliai (Botrytis cinerea ir Fusarium oxysporum) veikia labai plačiai ir gali padaryti žalos daugiau nei šimtui skirtingų rūšių".

Pirmoje sąrašo vietoje užtikrintai įsitvirtino ryžinis deguliagrybis Magnaporthe oryzae. Ekspertai pabrėžia šio kenkėjo įtaką ekonomikai, nes jis gali sunaikinti laukus su ryžiais, kurie yra pagrindinis pusės pasaulio gyventojų maisto šaltinis.

LYTAGRA 19 07 04 mob

Perpus mažiau balsų surinko ir antrąją vietą užėmė kekerinį puvinį sukeliantis grybelis Botrytis cinerea. Tai yra plačiai veikiantis patogenas ir vienas iš keleto grybelių sąraše, turinčių ir naudingų savybių, nes yra naudojamas kai kuriuose vyno gamybos etapuose.

Trejetuką užbaigia Puccinia genties grybeliai, daugiausia kenkiantys kviečiams per įvairias kviečių rūdžių atmainas, o ketvirtoje ir penktoje vietoje atsidūrė varpų fuzariozės grybelis Fusarium graminearum ir fuzarinio šaknų puvinio patogenas Fusarium oxysporum. Pirmasis pavojingiausias grūdinėms kultūroms, tuo tarpu antrasis gali pakenkti labai skirtingiems augalams, pradedant pomidorais ir baigiant medvilne.

Antonio Di Pietro pabrėžia, kad šiuo sąrašu „autoriai stengiasi informuoti visuomenę apie patogeninių grybelių reikšmę ir augančią jų grėsmę pasaulio žemės ūkiui".

Apklausoje dalyvavo 495 specialistai iš skirtingų šalių, kurioje turėjo balsuoti už tris, jų nuomone, reikšmingiausius patogeninius augalų grybelius. Dešimtukas buvo sudarytas iš kenkėjų, surinkusių daugiausia balsų.

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Koks bus Lietuvos kaimas 2050-aisiais?
Orai