Raktas į bičių evoliuciją
2012-11-15

Ontarijas, Kanada.  Bitės darbininkės tapo įgudusiomis savo srities specialistėmis, nes jų elgseną lemiantys genai dažnai keičiasi ir greitina natūralią atranką, rašo portalas „Science Daily".

Jorko universiteto tyrėjai gilinosi, kaip bitės darbininkės, kurios pačios daugintis negali, sugebėjo išmokti sudėtingo grupinio elgesio: prižiūrėti augančias bites, rinkti maistą kolonijai, ginti ją nuo užpuolikų ir šokiais pranešti apie geriausius žiedus kolegėms.

Specialistai atrado, kad bičių motinėlė pakeičia iš tėvų gautos genetinės informacijos tvarką, todėl jos palikuonės kiekvienąkart paveldi skirtingas genų kombinacijas, arba mutacijas. Tokia sistema labai pagreitina geriausių kombinacijų atranką.

Linas Agro 20 09 01

"Jeigu esu geras irkluotojas ir sėdžiu valtyje su 49 prastais irkluotojais,  pralaimėsiu visas lenktynes, - aiškina biologijos profesorius Amro Zayedas. - Tačiau jeigu komandų nariai būtų keičiami po kiekvienų lenktynių, mano šansai laimėti išaugtų. Galbūt  netgi patekčiau į valtį su 49 kitais gerais irkluotojais. Tas pats nutinka ir su mutacijomis bitėse."

Bičių genome maišymasis vyksta greičiausiai iš visų gyvūnų ir yra dešimt kartų dažnesnis nei žmogaus organizme, o labiausiai pastebimas už elgesį atsakingose genomo srityse. Procesas yra neatsitiktinis, nes nuo bičių darbininkių sėkmės priklauso visos kolonijos išgyvenimas.

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia 20.05.14

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Ar reikėtų privalomai ženklinti visus šunis, kates ir kitus namų augintinius?
Orai