Naujos miežių veislės galės augti rūgščioje dirvoje
2018-11-02

Kanbera. Australijos miežių augintojai tikisi ryškaus produkcijos augimo, kai rinkoje pasirodys trys naujos rūgštiems dirvožemiams pritaikytos selekcinės miežių linijos, kurias išvedė šios šalies selekcininkai.

Naujos aukšto derlingumo veislės bus ne tik atsparios rūgštiems dirvožemiams. Jų nulukštenti grūdai neturės melsvo atspalvio, dėl ko dauguma grūdų buvo nepageidaujami komercinėse rinkose.

Naujų veislių miežius bus galima auginti visoje šalyje, jie ypač bus svarbūs Vakarų Australijoje, kur rūgštus dirvožemis istoriškai sumažino miežių derlingumą ir kokybę, rašo farmweekly.com.

RVAC 21 09 30

Grūdų eksportas yra penkta pagal dydį Vakarų Australijos eksporto šaka po geležies rūdos, naftos, dujų, aukso ir aliuminio. Kasmet Vakarų Australijoje daugiau kaip 20 mln. Australijos dolerių (12,4 mln. Eur) skiriama grūdų moksliniams tyrimams ir plėtrai.

Grūdų pramonė yra didžiausias Vakarų Australijos žemės ūkio sektorius, per metus kasmet gaunantis apie 4 mlrd. Australijos dolerių (5 metų vidurkis) pelno (2,48 mlrd. Eur), daugiausia iš grūdų (3,6 mlrd. Australijos dolerių arba 2,23 mlrd. Eur), aliejinių augalų sėklų (0,8 mlrd. Australijos dolerių arba 0,5 mlrd. Eur) ir ankštinių augalų (0,16 mlrd. Australijos dolerių arba 0,12 mlrd. Eur).

Kiekvienais metais Vakarų Australijoje maždaug 4 000 ūkių, kurių dydis yra nuo 1 000 iki 15 000 hektarų, nukuliama apie 14 mln. t grūdų. Kviečiai yra populiariausia grūdinė kultūra. Kasmet jų užauginama apie 7 mln. t, po jų eina miežiai, rapsai, avižos, lubinai ir žirniai.

Naujos veislės

Šios išvestos miežių linijos yra Vakarų Australijos miežių genetikos aljanso, Merdoko (Murdoch) universiteto ir Vakarų Australijos pramonės ir regioninės plėtros departamento partnerystės, kartu su Grūdų tyrimų ir plėtros korporacijos investicijomis, ilgalaikio tyrimo kulminacija.

Per anksčiau vykusius genetinius tyrimus aljansas buvo sukūręs rūgščiuose dirvožemiuose tinkamas augti miežių linijas, tačiau jų nulukštenti grūdai (sluoksnis tiesiai po lukštais) buvo melsvo atspalvio. Tokią spalvą suteikia augalo atsarginis baltymas, gemalo medžiaga (aleuronas).

Šių selekcinių linijų miežiai buvo linkę išryškinti mėlynąjį aleuroną, kuris yra nepriimtinas komercinėms rinkoms. Naujuose selekciniuose miežiuose mėlynas aleuronas buvo pakeistas baltu. Aljanso mokslininkai naudojo molekulinių markerių technologijas.

Mokslininkų grupės vadovas Čengdao Li (Chengdao Li) teigė, kad augintojus sujaudino proveržis, nes Vakarų Australijos miežių augintojai tikisi gauti daug didesnį derlių.

„Komanda naudojo molekulinių markerių technologiją ir įprastus kryžminimo metodus, norėdami nutraukti ryšį tarp genų, kontroliuojančių rūgščių toleranciją, ir geno, atsakingo už baltymą, nudažantį mėlynai", – sakė profesorius Č. Li.

Be to, kad pagerės miežių veislės, mokslininkai taip pat pateiks veisimo programos molekulinius žymenis, dėl kurių šių veislių programų naudojimas bus daug efektyvesnis.

Profesorius Č. Li tikisi, kad per penkerius metus naujos, patobulintos miežių veislės bus pasiūlytos prekybai.

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia 21.03.14 +NMA

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Į ką dažniausiai investuojate ūkio uždirbtą pelną?
Orai