Genetikai rado būdą priversti augalus pasisavinti daugiau fosforo
2012-09-12

Manila, rugsėjo 12 d. Filipinų biologai nustatė ryžių geną, kuris pagerina fosforo įsisavinimą ir padidina derlių penktadaliu, rašo „Science Daily".

Atradimo autorė - Tarptautinio ryžių tyrimų instituto (IRRI) dr. Sigrida Heuer su komanda. Jų nustatytas genas PSTOL1 padeda ryžiams išvystyti platesnę šaknų sistemą ir taip pasiekti daugiau dirvožemyje esančio fosforo.

Žemės ūkyje fosforas yra prieinamas ir trąšų forma, tačiau probleminėse dirvose jis „užrakinamas", ir augalai negali jo pasiekti. Be to, fosforas dažnai yra ir per brangus nepasiturintiems ūkininkams. Galiausiai, ši medžiaga yra neatsinaujinanti: uolienų su fosfatais šaltiniai pamažu senka.

LYTAGRA 19 07 04 mob

PSTOL1 geno atradimas reiškia, kad ryžių augintojai nuo šiol galės būti visiškai tikri, kad naujos ryžių veislės turės šį svarbų geną.

„Per lauko bandymus Indonezijoje ir Filipinuose ryžiai su PSTOL1 genu subrandino maždaug 20 proc. daugiau grūdų, - teigia S. Heuer. - Per eksperimentus puoduose naudojant dirvožemį, kuriame itin mažai fosforo, derlius padidėja iki 60 proc. ir daugiau."

Genu patobulinti ryžiai turėtų būti labai naudingi kalnuotose vietovėse, kur stinga ne tik fosforo, bet ir vandens, o ūkininkai dažnai gyvena labai skurdžiai. Tikimasi, kad naujos ryžių veislės, gebančios geriau įsisavinti fosforą, prekyboje pasirodys per keletą metų.

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Koks bus Lietuvos kaimas 2050-aisiais?
Orai