Basf 22 09 27 22 10 03 Lytagra
Mokslas
Europoje toliau leidžiama naudoti vario sulfatą

Briuselis. Europos Komisija metams pratęsė leidimą naudoti vario sulfatą. Prieštaringai vertinamas pesticidas, naudojamas ir ekologiniuose ūkiuose, yra ES „pakaitalų", kurių poveikis vartotojams dar nėra žinomas, sąraše. Už jo uždraudimą pasisakė tik dvi valstybės.

Vario sulfatas leidžiamas naudoti ekologiniuose ūkiuose, dažniausiai naudojamas bulvių, vynuogių, pomidorų ir obuolių ūkiuose.  EFSA (Europos maisto saugos tarnyba) ir ECHA (Europos cheminių medžiagų agentūra) yra nustačiusi rizikas, kurias vario junginiai kelia ūkio darbuotojams, paukščiams, žinduoliams, dirvožemio organizmams, aplinkai.

Ekologiniai ūkiai gali naudoti pesticidus, pagamintus iš natūralių šaltinių, kurie yra lengvai perdirbami, o tradiciniuose ūkiuose galima naudoti ir sintetines medžiagas.

Bioversija 22 08 31

Nors natūralių medžiagų naudojimo šalininkai sako, kad organiniai pesticidai daro mažesnį poveikį aplinkai, daugelis „natūralių" ekstraktų (tokių kaip varis, amoniakas, arsenas ir plutonis) yra labai toksiški aplinkai, gyvūnams ir žmonėms, pažymi Euractiv.com.

Organinių medžiagų šalininkai taip pat pabrėžia, kad organiniai pesticidai turi mažą patvarumą aplinkoje ir mažai tikėtina, kad jie palieka pėdsakus maiste, tačiau tyrimai rodo, kad vario junginiai kaupiasi dirvožemyje ir yra dažniausiai ekologiškuose maisto produktuose randamos pašalinės medžiagos.

Jungtinės Karalystės dirvožemių asociacija teigia, kad stengiasi sumažinti vario sulfato naudojimą, tačiau skundžiasi, kad sunku rasti alternatyvų.

EFSA pripažino, kad ūkių darbuotojai, taip pat sausumos ir ne sausumos gyvūnai patiria vario sulfato keliamą grėsmę, tačiau sveikatai keliamą riziką sunku įvertinti dėl nepakankamų duomenų.

2014 m. Europos Komisija pratęsė leidimą naudoti vario junginius su sąlyga, kad bus imtasi priemonių sumažinti jo naudojimą ir paskatinti atlikti tolesnius aplinkosaugos vertinimus.

2015 m. ES vario sulfatą įtraukė į galimų pakaitalų sąrašą, o tai reiškia, kad ji kelia susirūpinimą dėl poveikio visuomenės sveikatai ar aplinkai.

Remiantis balsavimo rezultatais, 26 valstybės narės balsavo už pritarimą pakartotiniam patvirtinimui, o dvi (Prancūzija ir Švedija) prieštaravo.

Vario sulfatas (mėlynasis akmenėlis) yra neorganinė druska, kuri gali būti naudojama pagrindinių grybinių ligų prevencijai.

Jis naudojamas vaismedžių, uoginių augalų, gėlių ir kai kurių daržovių grybinių ligų prevencijai, vario nepakankamumo dirvoje bei vaismedžiuose ir uoginiuose augaluose korekcijai, apsaugai nuo dumblių augimo gėlių vazonuose, samanų ir kerpių augimo stabdymui ant vaismedžių, kenksmingų organizmų intervencijų per vaismedžių žaizdas prevencijai.

Ši medžiaga taip pat naudojama vaisių vyniojimo popieriaus impregnavimui, siekiant išvengti puvinių pasireiškimo sandėliavimo metu, dumblių žydėjimo židinių kontrolei vandens rezervuaruose ar baseinuose, galvijų ir avių kanopų ligų prevencijai.

MŪ inf. Wikipedia nuotr.

Gudinas - mobilioji apacia 21.03.14

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

Taip pat šia tema skaitykite
Skaitomiausios naujienos
Verslo informacija
Apklausa
Kas turėtų sudaryti planuojamo steigti Melioracijos fondo lėšas?
Visos apklausos