Bitės irgi mokosi iš klaidų
2013-04-25

Paryžius. Eksperimentai atskleidžia, kad bitės cheminiais signalais pažymi žiedus, ant kurių jos buvo užpultos, kad įspėtų apie galimą pavojų savo gentaines, rašo portalas „Science Daily".

Prancūzijos ir Ispanijos mokslininkai atliko seriją bandymų, skirtų išsiaiškinti, ar bitės kokiu nors būdu perspėja koleges apie gėles, ant kurių rinkti nektarą yra pavojinga. Gamtoje bites gali užpulti plėšrūnai, tuo tarpu laboratorijoje pavojus buvo simuliuojamas sugriebiant bites žnyplėmis. Eksperimente dalyvavo tiek spiečiuose gyvenančios, tiek atskirai besilaikančios bitės, atvežtos iš Australijos, Kinijos, Ispanijos ir Singapūro.

Paaiškėjo, kad spiečiuose gyvenančios bitės į įspėjančiomis cheminėmis medžiagomis pažymėtus žiedus reaguoja labai jautriai ir ant jų tupia daug rečiau. Tuo tarpu pavienės bitės į šias medžiagas beveik nekreipia dėmesio.

LYTAGRA 19 07 04 mob

„Įspėjantieji feromonai vabzdžius paprastai skatina trauktis nuo pažymėtos gėlės, tačiau mes nežinojome, kaip jais naudojasi socialios bitės, - pasakoja tyrimo vadovė Ana L. Llandres. - Rezultatai rodo, kad, priešingai nei bitės-atsiskyrėlės, jos taiko šią sistemą įspėti gentaines apie netoliese tykantį plėšrūną."

Kadangi spiečiuose gyvenančios bitės į pažymėtus žiedus reaguoja visai kitaip nei pavienės jų gentainės, mokslininkai spėja, kad bičių gebėjimas sugyventi tarpusavyje yra glaudžiai susijęs su įspėjamųjų signalų evoliucija.

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Koks bus Lietuvos kaimas 2050-aisiais?
Orai