Basf A1 2024 07 01 Basf m1 2024 07 01
Mokslas
Augalų ligas atpažins dar nepasireiškus jų simptomams?
Asociatyvi manoūkis.lt nuotr.

JAV. Šiaurės Karolinos universiteto inžinieriai sukūrė ant lapų klijuojamą pleistrą su jutikliais, kuris apie augalų infekcijas įspėja gerokai anksčiau, nei išryškėja ligos simptomai.

Technologijos pagrindas – senesnės kartos pleistras, kuris atpažindavo ligas pagal augalų išskiriamus lakiuosius organinius junginius. Patobulintas pleistras pagal šių junginių cheminę sudėtį gali nustatyti ne tik infekcijas, bet ir tai, kiek augalas gauna (per mažai ar per daug) vandens, druskos, šviesos.

Pleistrai yra 3 cm ilgio, jie pagaminti iš lanksčios medžiagos, kurioje yra jutiklių ir elektrodų. Jis klijuojamas po lapu, kur yra daug porų, per kurias augalas kvėpuoja, rašo „Science Daily“.

Bioversija 2024 07 09 m7

Mokslininkai įvairias jutiklių kombinacijas testavo šiltnamiuose, kur pomidorus užkrėtė trimis skirtingais patogenais: dėmėtojo vytulio virusu, juodojo vaisių puvinio grybeliu ir kenkėju, sukeliančiu fitoftorozę.

Pomidorai buvo perlaistomi, paliekami be vandens ar šviesos, laistomi sūriu vandeniu. Gautus duomenis specialistai perkėlė į dirbtinio intelekto programą, kad nustatytų, kuris jutiklių derinys veikė geriausiai.

„Visais atvejais rezultatai buvo daug žadantys. Pavyzdžiui, trijų jutiklių kombinacija leido nustatyti dėmėtojo vytulio virusą praėjus keturioms dienoms po užkrato. Tai didelis privalumas, nes įprastai pomidorai pradeda rodyti infekcijos simptomus po 10–14 dienų“, – teigia chemijos ir biomolekulinės inžinerijos prof. Qingshan Wei.

Mokslininkų teigimu, iki platesnio pleistrų naudojimo trūksta dviejų žingsnių. Pirmiausia, juos reikia padaryti bevielius – palyginti nesunki užduotis. Antra, technologiją reikia išbandyti atvirame lauke, kur paaiškės, ar ji veikia realiomis sąlygomis.

Šaltinis: manoūkis.lt inf.
Gudinas -  23 06 14 + MU 2024

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

Apklausa
Kas dar, be uždarbio, skatina ūkininkauti?
Visos apklausos