Basf A1 12 09 23 Basf 2023 09 08 m1
Maistas
Kylanti vegetarizmo banga džiugina sojų augintojus

Vašingtonas. Skaičiuojama, kad pasaulinės pajamos iš vegetarizmo ir veganizmo sektoriaus pernai siekė ne mažiau kaip 51 mlrd. JAV dolerių.

Dėl šio gyvenimo būdo populiarėjimo prognozuojama didžiulė sojų, kurios yra svarbus augalinių baltymų šaltinis, ir jų produktų paklausa. Ši tendencija ypač džiugina Brazilijos sojų augintojus, šalis ir toliau ketina išlaikyti sojų gamybos lyderės pozicijas pasaulyje.

Tarptautinė pupinių augalų rinka auga ir vis daugiau domina brazilų gamintojus, kurie 2018 m. eksportavo 84 mln. tonų sojų. Praėjusiais metais vien tik Kinija nupirko net 66 mln. tonų braziliškų sojų. Prognozuojama, kad šiais metais Brazilijoje bus užauginta iki 119 mln. t sojų ir didelė jų dalis bus skirta eksportui.

Bioversija 23 09 01 m7

Brazilijos pupinių augalų instituto „Ibrafe“ prezidento Marselo Eduardo Lüderso teigimu, dabar dėka vegetarizmo populiarėjimo šis sektorius išgyvena „unikalų momentą“. O žurnalas „The Economist“ prognozuoja, kad 2019-ieji taps „veganų metais“, nes laukiama anksčiau nematyto ir labai stipraus šio gyvenimo būdo filosofijos šalininkų suaktyvėjimo.

Balandį Brazilijoje buvo atlikta nacionalinio masto gyventojų apklausa, kuri parodė, kad net 14 proc. respondentų save priskiria vegetarams. O tai sudaro net 30 milijonų žmonių. Toks gyventojų  skaičius lygus pusei Italijos arba trims Portugalijoms.

Dar prieš penkerius metus Brazilijoje iš visų gyventojų vegetarais save laikė tik 9 proc. Tai reiškia, kad dabar vartotojų, norinčių išvengti gyvūninės kilmės produktų, rinka pasiekė tokį mastą, kurio jau negali ignoruoti nė vienas agropramonės gigantas. Tad artimiausioje ateityje kuriant naujus maisto produktus, įgyvendinant investicijas ir verslo projektus teks plaukti su kylančia „vegetarizmo banga“.

Brazilijos žemės ūkio bendruomenė, be sojų, dar svarsto apie avinžirnių auginimo perspektyvas, domisi kitais genetiškai modifikuotais pupiniais augalais ir, žinoma, pasaulinėmis augalinių baltymų rinkos naujienomis bei su tuo susijusiomis galimybėmis.

Šiomis temomis bus kalbama ir birželio 13-ąją Brazilijoje, Rio de Žaneire, įvyksiančiame 7-ajame  tarptautiniame pupinių augalų forume, kurį „Ibrafe“ rengia kartu su Pasaulio pupinių kultūrų konfederacija. Laukiama, kad forume dalyvaus daugiau kaip 1000 delegatų, besidominčių pupinių augalų vartojimo ir auginimo galimybėmis. Tarp jų bus ne tik gamintojai, bet ir mokslininkai, prekybininkai, eksportuotojai ir importuotojai, valdžios ir kitų su šia veikla susijusių organizacijų atstovai.

Tarptautinės grūdų tarybos (IGC) duomenimis, 2017-2018 metų prekybos sezono pasaulio sojų derlius sudarė 341 mln. tonų. Prognozuojama, kad 2019-2020 metų sezoną pasaulyje gali būti gautas 361 mln. tonų sojų derlius. Kaip minėta, pagal derliaus mastą pirmoje vietoje turėtų išlikti Brazilija (119 mln. t), toliau JAV (114 mln. t), Argentina (55 mln. t).

Pasaulinė sojų prekybos prognozė šį sezoną gali sudaryti 153 mln. t. O šių augalų suvartojimo prognozė 2019-2020 metais gali pasiekti rekordinį mastą – 360 mln. t, ir tai būtų 8 mln. tonų daugiau negu praėjusį sezoną. Pereinamosios sojų atsargos gali padidėti iki 56 mln. t ir tai būtų 1 mln. tonų daugiau negu ankstesniais metais.

MŪ inf.

  Gudinas - 23 06 14
  Bayer 2023 08 21

  (0)

  Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

  Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

  Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

  Apklausa
  Kaip vertinate saugomų teritorijų žemėlapius?
  Visos apklausos