


Pekinas. Su pašarais duodamas vitaminas D3 turi teigiamos įtakos ne tik melžiamų karvių imunitetui, organizmo antioksidacinėms sistemoms, bet ir kiekybiniams bei kokybiniams produktyvumo rodikliams.
Kaip rašoma naujausiame leidinio „Livestock Science“ numeryje, Šiaurės rytų žemės ūkio universiteto mokslininkai (Kinija) atliko tyrimą, norėdami įvertinti 25-hidroksivitamino D3 poveikį melžiamų karvių produktyvumui, medžiagų apykaitai, antioksidacinei ir imuninei sistemoms.
Trisdešimt šešios Holšteinų veislės karvės laktacijos viduryje atsitiktine tvarka suskirstytos į 3 grupes. Kontroliniai gyvuliai negavo papildų, 1 ir 2 grupės karvėms į racioną buvo įterptos skirtingos 25-hidroksivitamino D3 dozės (1 mg ir 3 mg). Tyrimas truko 9 savaites.
Karvės buvo melžiamos tris kartus per dieną, kasdien matuojant sausųjų medžiagų suvartojimą ir primilžį. Pieno mėginiai paimti bandymo pradžioje ir 21-ą, 42-ą, 63-ą dienomis, norint įvertinti rodiklius, tokius kaip pieno riebalų, baltymų, laktozės kiekis, somatinių ląstelių skaičius (SLS). Tokiu pat dažniu buvo paimti kraujo mėginiai, norint nustatyti metabolitų, antioksidantų ir imuniteto funkcijų rodiklius.
Rezultatai atskleidė, jog iš karvių, su racionu gavusių 25-hidroksivitamino D3, primelžta daugiau pieno, jame padidėjo baltymų, laktozės kiekis ir sumažėjo SLS, palyginti su kontroline grupe. Šeriant minėtu pašarų priedu, gyvulių kraujyje padidėjo bendras kalcio, fosforo, 25-hidroksivitamino D3 ir 1,25-dihidroksivitamino D3 kiekis. Nustatyta, jog priedas neturėjo neigiamo poveikio biocheminiams kraujo rodikliams ir riebalų mobilizacijos žymenims.
Su racionu gaunamas 25-hidroksivitaminas D3 pagerino bendrą antioksidacinį pajėgumą (kraujo serume padidėjo superoksido dismutazės, glutationo peroksidazės kiekis) bei imuniteto funkcijas (kraujo serume padaugėjo imunoglobulinų A ir G). Taip pat sumažėjo malondialdehido (oksidacinio streso žymuo) ir naviko nekrozės faktoriaus – α (jis aktyviai gaminamas, kai organizme yra bet kokia patologija – uždegimas, autoimunizacija, navikiniai procesai).
Mokslininkai įsitikinę, jog būtina atidžiau vertinti melžiamų karvių racionus vitamino D3 atžvilgiu ir rinktis efektyviausias jo formas. Naudojant 25-hidroksivitaminą D3 kaip pašarų papildą įmanoma padidinti primilžį, sumažinti SLS piene, stabilizuoti mineralinių medžiagų kiekį kraujo serume, skatinti antioksidacines ir imuniteto funkcijas.
MŪ inf.
Taip pat šia tema skaitykite
-
Vengrijoje sunaikinta beveik 10 tūkst. kiaulių
2025-05-02 -
Palengvintos paramos sąlygos biosaugos priemonėms
2025-04-15 -
Norėdami išvengti gyvulių ligų, pirmiausia jų laikytojai turi pakeisti mąstymą
2025-04-01
Skaitomiausios naujienos
-
Kazlų Rūdos miškuose skelbiama stichinė nelaimė
2025-04-23 -
ŽŪM pritaria siūlymui parduoti valstybinę žemės ūkio paskirties žemę
2025-04-16 -
Pakeistos susietosios paramos už pienines karves taisyklės
2025-04-07
(0)