Basf 2024 04 09 A1 Basf 2024 04 09 m1
Veterinarija
Ragina nepirkti gyvų paukščių iš nežinomų pardavėjų (papildyta)

Vilnius. Vilniaus miesto ir rajono, Trakų, Širvintų ir Molėtų rajonų bei Elektrėnų gyventojų ūkiuose ėmus kristi naminiams paukščiams, paaiškėjo, kad jie įsigyti iš internetu pasiskelbusių bei turgaus prieigose prekiavusiųjų gyvomis vištomis.

Ištirta ir jau patvirtinta 17 didelio patogeniškumo (agresyvios H5N8 atmainos) paukščių gripo protrūkių. Nugaišo ne tik įsigyti, bet ir ūkiuose laikyti paukščiai. Be to, Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) duomenimis, židiniuose nugaišo ar buvo sunaikinta daugiau kaip 400 naminių paukščių.

Atsakingos šalies tarnybos operatyviai reagavo ir ėmėsi priemonių: išaiškintas leidimų neturintis prekiautojas, iš jo pirkusieji gyvus paukščius, sugriežtintos patikros turguose ir pasienio postuose su Lenkija. Joje patvirtinta ypač daug paukščių gripo židinių.

Bioversija 2024 04 15 m7

Situaciją dėl Lietuvoje kilusio paukščių gripo protrūkio aptarė Žemės ūkio ministerijos, VMVT, Valstybės sienos apsaugos tarnybos bei šalies didžiųjų paukštynų vadovai.

Visi jie ragina paukščių augintojus laikytis biosaugos reikalavimų ir pirkti gyvus paukščius tik iš VMVT patvirtintų šalies paukščių augintojų. Nustačius, kad paukščiai įvežti nelegaliai, juos nurodoma sunaikinti, o prekiautojui taikoma bauda nuo 30 iki 1,2 tūkst. eurų. 

Pasak Lietuvos paukštininkystės asociacijos vadovo Vytauto Tėvelio, sienų kontrolė turi būti sustiprinta. „Mums neramu, kad paukščių mėšlą įsiveža pievagrybių augintojai. Tai yra viena iš grėsmių Lietuvos ūkiams. Pasienyje reikalinga griežta veterinarinė kontrolė – ar neveža krovinio iš Lenkijoje esančių paukščių gripo židinių. Reikalingos pažymos gaunamos nesunkiai, o jomis prisidengus vyksta judėjimas iš pavojingų ūkių“,  – teigė V. Tėvelis.

Jis akcentavo, kad žmones būtina informuoti apie sertifikuotus šalies ūkius, iš kur galima saugiai nusipirkti gyvų paukščių.

Vilniaus paukštyno Paukščių auginimo tarnybos vadovas Tomas Miškinis sako, kad „KG Group“ valdomų Vilniaus ir Kaišiadorių paukštynuose paukščių gripo atvejų nėra, tačiau nerimą kelia nevaldomi greitai plintančio paukščių gripo protrūkiai Lenkijoje.

„Garantuoti galime už savo ūkius ir darbuotojus, tačiau negalime sukontroliuoti visų Lietuvos paukščių augintojų, todėl kviečiame boikotuoti gyvų paukščių pirkimą iš Lenkijos ir siūlome visiems Lietuvos paukštininkams susivienyti bei pasiūlyti vienadienių viščiukų ir dedeklių vištaičių iš kokybiškų, sertifikuotų ūkių“, – BNS teigė T. Miškinis. 

Pasak jo, dėl nelegalios prekybos Vilniaus paukštynas yra kreipęsis į policiją.

T. Miškinis įsitikinęs, kad paukščių gripo atvejai reiškia šimtatūkstantinius nuostolius Lietuvos paukštininkams, nes kai kurios šalys, pavyzdžiui, Japonija, Vietnamas, Honkongas, Rusija, Vidurio Azijos valstybės neišvengiamai apribos importą.  

Paskirtasis Maisto ir veterinarijos tarnybos vadovas Mantas Staškevičius BNS teigė, kad užkratas į Lietuvą patenka per nelegalius prekiautojus, kurie neretai paukščius atsiveža iš Lenkijos, be sertifikatų, patys nėra registravę veiklos. 

Jei didieji paukštynai patektų į dešimties kilometrų zoną, kurioje fiksuotas paukščių gripas, jų auginami paukščiai būtų utilizuoti, uždraustas eksportas.

„Tai reiškia, tos didžiulės įmonės nebegalės eksportuoti į trečiąsias šalis. Šitoje vietoje yra didžiulis ekonominis nuostolis. Bet koks paukščių pirkimas turėtų būti labai atsakingas“, – BNS sakė M. Staškevičius. 

Pasak jo, Europos Komisija jau informuota apie situaciją Lietuvoje, ji turės nuspręsti, ar iš šalies bus galima vežti paukštieną į kitas Europos Sąjungos šalis. Tuo metu su trečiosiomis šalimis Lietuva yra pati suderinusi veterinarinius sertifikatus – juose yra numatytos eksporto sąlygos, šalyje aptikus paukščių gripą.

„Viskas priklausys nuo EK sprendimo, bet trečiosios šalys tikrai kuriam laikui užsidarys“, – teigė M. Staškevičius. 

Lietuvos įmonės pakankamai daug paukštienos eksportuoja į Kiniją, Japoniją, Vietnamą, Baltarusiją bei Kazachstaną.

Užkrėstų vištų siunta atgabenta iš Lenkijos

„Situaciją turime tokią, kad pavasaris yra vištų dedeklių įsigijimo laikotarpis, į Lietuvą balandžio 17 dieną buvo įvežta užkrėstų vištų siunta, kuri paplito 17-likoje ūkių“, – spaudos konferencijoje antradienį sakė žemės ūkio ministras Kęstutis Navickas. 

Jis paragino paukščių laikytojus pranešti Maisto ir veterinarijos tarnybai apie kritusias vištas ūkiuose. 

VMVT vadovo Dariaus Remeikos teigimu, šiuo metu Lietuvoje nustatyta 18 paukščių gripo protrūkių, 427 paukščiai sunaikinti, o dar penki atvejai tiriami. Jo duomenimis, iš Lenkijos buvo atvežta 600 vištų. 

„Tai smulkmena (paukščių sunaikinimas – BNS), palyginti su pasekmėmis ir potencialiai gresiančiais apribojimais Lietuvos ūkiams ir Lietuvos paukštienos perdirbimo pramonei, ypač eksporto atveju, jeigu mes šios situacijos nesuvaldysime“, – spaudos konferencijoje sakė D. Remeika. 

Pasak jo, kol kas nėra gauta pranešimų iš trečiųjų šalių apie stabdomą produkcijos įvežimą, bet tikėtina, kad artimiausiu metu jų bus. 

D. Remeika pabrėžė, kad komercinių paukštynų produkcija Lietuvoje yra visiškai saugi. 

Lenkijoje dabar nustatyta virš 260 paukščių gripo protrūkių, sunaikinta per 8 mln. paukščių, o Europoje – virš 16 mln. 

BNS, ŽŪM, MŪ inf.

    Gudinas -  23 06 14 + MU 2024

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Ko tikitės iš šiųmečio pasėlių deklaravimo?
    Visos apklausos