Molėtų rajone - afrikinio kiaulių maro protrūkis
2020-04-15

Vilnius. Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) praneša apie pirmąjį šiais metais afrikinio kiaulių maro (AKM) protrūkį. Ligos židinys nustatytas Molėtų rajono komerciniame ūkyje, kuriame buvo laikoma daugiau kaip 6,5 tūkst. kiaulių.

Čiulėnų seniūnijos kiaulių ūkyje AKM protrūkis patvirtintas vykdant savaitinę šio viruso stebėsenos programą, kuomet gaišusių kiaulių mėginiai tyrimams pristatomi į Nacionalinį maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo institutą.

VMVT teigimu, šiuo metu užkrėstame ūkyje numatyti gyvulių judėjimo apribojimai, taip pat vykdomas kiaulių atsekamumas, vertinama, kur buvo atliekamas jų skerdimas. Pirminiais duomenimis, ūkyje užaugintų gyvulių skerdiena į kitas šalis išvežta nebuvo ir platinta tik Lietuvoje.

RVAC 21 09 30

Ypatingas dėmesys skiriamas biosaugos reikalavimams, kad liga iš šio ūkio nebūtų išplatinta į kitas kiaulių laikymo vietas šalyje. Taip pat, esant nepalankiai situacijai dėl COVID-19 viruso pandemijos, didelis dėmesys skiriamas židinio likvidavimo darbus vykdančių darbuotojų aprūpinimui būtinomis apsaugos priemonėmis.

Ūkyje pradėti paruošiamieji židinio likvidavimo darbai, specialistai renka pirminę informaciją, siekiant nustatyti, kaip virusas galėjo patekti į ūkį, atrenkami papildomi kraujo ir gaišenų mėginiai ligos išplitimui ūkyje įvertinti. Aplink židinį nustatytos apsaugos ir priežiūros zonos.

VMVT duomenimis, šiame regione nekomercinių kiaulių laikymo vietų nėra, tačiau specialistai vykdys fizines patikras trijų ir dešimties kilometrų spinduliu, siekiant įsitikinti, ar gyventojai nelegaliai nelaiko kiaulių. Gyventojų, turinčių bet kokios informacijos apie nelegaliai laikomas kiaules, prašoma būti pilietiškais ir nedelsiant apie tai pranešti VMVT.

Taip pat atkreipiamas dėmesys, kad šios ligos pasireiškimui ir plitimui didžiausią įtaką turi ne sezoniškumas, o biologinio saugumo reikalavimų laikymasis. Juos pažeidus, užkratas iš laukinės gamtos gali būti lengvai perneštas į kiaulių laikymo vietas.

Lietuvoje šis AKM atvejis kiaulių ūkyje yra pirmasis šiais metais, tačiau viruso protrūkių daugėja kitose Europos valstybėse. Apie AKM židinius kiaulių laikymo vietose jau pranešė Lenkija ir Rumunija.

Pagal VMVT inf.

Gudinas - mobilioji apacia 21.03.14 +NMA

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Kaip motyvuojate savo ūkio darbuotojus?
Orai