


Vilnius. Londone (Didžioji Britanija) vykusio projekto „DEFEND“, kuriam įgyvendinti suburto tarptautinio konsorciumo, atidarymo posėdyje dalyvavo ir Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT).
Šiame konsorciume dalyvauja mokslininkai, veterinarijos gydytojai-ekspertai, veterinarijos tarnybų ir farmacijos įmonių atstovai iš 21 Europos valstybės, taip pat iš Rusijos, Kanados, Izraelio, Azerbaidžano, Pietų Afrikos ir Australijos.
Įgyvendinat projektą bus siekiama padėti suvaldyti šiuo metu sparčiai plintančių ligų – afrikinio kiaulių maro ir galvijų gumbelinės ligos – epidemijas. Todėl projektui iškelti keturi pagrindiniai tikslai: išsiaiškinti minėtas ligas sukeliančių virusų plitimo kelius, vertinti riziką, taip pat numatyti naujas prevencijos ir kontrolės priemones, sukurti efektyvias vakcinas.
VMVT direktorius Darius Remeika pabrėžia, kad Lietuvai labai svarbi galimybė dalyvauti tokio masto ir apimties moksliniame projekte, kuris sutelkė visas tarptautines mokslininkų, kontrolės institucijų, tyrėjų pajėgas kovai su labai konkrečiomis ligomis.
„Ne tik Lietuvoje, bet ir kitose Europos, Azijos valstybėse plintantis afrikinis kiaulių maras (naujausi ligos židiniai fiksuoti Belgijoje ir Kinijoje) įgauna epidemijos lygį, atnešdamas vis daugiau ekonominių nuostolių, ribodamas eksportą ir stabdydamas gyvulininkystės plėtrą. Projekte yra net kelios darbo grupės, turinčios labai konkrečius uždavinius ir tikslus. VMVT dalyvaus darbo grupėje, kuri bus atsakinga už AKM vakcinacijos strategijos sukūrimą. VMVT teiks tyrėjams mėginius, reikalingus viruso genomui sekvenuoti.
Pagal šių tyrimų duomenis, mokslininkai sieks nustatyti viruso genomo ir jo patogeniškumo pokyčius, analizuos, kokią įtaką minėti pokyčiai turi AKM protrūkiams, viruso plitimui, kokios vakcinavimo strategijos ir povakcinacinės schemos turėtų būti taikomos kiaulių laikymo vietose ir laukinėje faunoje – šernams“, – sako D. Remeika.
Pasak VMVT direktoriaus, VMVT šiame projekte bus svarbus partneris, galintis pasidalinti su mokslininkais AKM epidemiologijos, šernų ekologijos ir populiacijos valdymo žiniomis bei praktine AKM protrūkių likvidavimo ir tyrimo patirtimi, suteikti tyrimams labai svarbių, patikimų pirminių tyrimų duomenų.
Projektui vadovaujantis Pirbraito (JK) institutas į tarptautinį konsorciumą subūrė iš viso 31 organizaciją. Dvejus metus truksiantis „DEFEND“ projektas Europos Sąjungos bendrojoje mokslinių tyrimų ir inovacijų programoje „Horizontas 2020“ laimėjo 5,6 mln. eurų paramą.
Išsamiau su projektu galima susipažinti https://defend2020.eu/work-packages/
VMVT inf.
Taip pat šia tema skaitykite
-
Proveržis: paukščių gripo virusas nustatomas per 5 minutes
2025-05-07 -
Kaip užauginti sveiką prieauglį?
2025-05-05 -
Vengrijoje sunaikinta beveik 10 tūkst. kiaulių
2025-05-02
Skaitomiausios naujienos
-
Kazlų Rūdos miškuose skelbiama stichinė nelaimė
2025-04-23 -
ŽŪM pritaria siūlymui parduoti valstybinę žemės ūkio paskirties žemę
2025-04-16 -
Bankrutavo „John Deere“ atstovas Nyderlanduose: technika keliauja į aukcioną
2025-04-23
(0)