Kiaulienos gamyba mažėja dėl AKM protrūkių
2019-11-05

Bernas. Šiemet pasaulinė kiaulienos gamyba stipriai susitraukė. Prognozuojama, kad 2020 metais ji ir toliau kris. Priežastis – gyvulių skaičiaus mažėjimas dėl afrikinio kiaulių maro (AKM) protrūkių.

Dabartiniam pasaulio kiaulienos gamybos nuosmukiui didžiausios įtakos turėjo afrikinis kiaulių maras Kinijoje, dėl to šioje šalyje gamyba krito net 25 proc. Šveicarijos agrarinis portalas „Schweizer Bauer“ cituoja agentūros „Agrarmarkt Information Society“ analitikus, kurie prognozuoja, kad 2020 metais kiaulienos gamyba Kinijoje dar gali kristi 10 proc..

Pagal kiaulienos gamybos mastus Kinija užima pirmąją vietą pasaulyje. 2018 m. šalyje buvo pagaminta 54,15 mln. t kiaulienos. Antroji vieta pagal šios produkcijos gamybos apimtis pasaulyje tenka Europos Sąjungai, pernai pagaminusiai 24,38 mln. t kiaulienos. Trečioje vietoje – JAV, pernai pagaminusi beveik 12 mln. t šios produkcijos.

Linas agro mob 21 08 02+ bioversija 21 08 02

„Agrarmarkt Information Society“ analitikų vertinimu, 2020 m. kiaulienos gamyba ES padidės labai nedaug – vos 1,2 proc.. Tokio nežymaus augimo priežastis – palyginti silpna kiaulienos ES šalyse paklausa ir griežtėjantys aplinkosaugos reikalavimai kiaulininkystei.

Laukiama, kad kitąmet augs kiaulienos gamyba JAV (4 proc.) ir Brazilijoje (5 proc.). Šiose šalyse jau didėja šios rūšies mėsos atsargos.

Agentūros „Reuters“ duomenimis, nuo 2018 iki 2019 m. dėl afrikinio kiaulių maro pasaulyje buvo sunaikinta daugiau kaip 30 mln. kiaulių. Gyvulių naikinimas kol kas yra vienintelė priemonė, siekiant kovoti su šia pavojinga liga, kadangi nei vakcinų nuo jos, nei gydymo priemonių kol kas nėra.

Įdomu tai, kad AKM pirmiausiai buvo aprašytas Kenijoje, dar 1921 m. O per pastaruosius dešimt metų liga paplito įvairiose pasaulio šalyse. Pasaulio gyvūnų sveikatos organizacija paskelbė, kad vien šiemet per 10 mėnesių naujų AKM židinių nustatyta 13 Europos, 10 Azijos ir 3 Afrikos šalyse.

Mokslininkai ieško būdų, kaip užkirsti kelią AKM plitimui. Paskutiniame akademinio leidinio „Science“ numeryje buvo išspausdintas straipsnis, kad Kinijos mokslininkai atrado trimatę AKM viruso struktūrą. Tai suteikia šansą, kad ateityje gali būti sukurta veiksminga ir saugi vakcina nuo šios mirtinos gyvulių ligos.

Skelbiama, kad mokslininkai sėkmingai išskyrė viruso štamą ir nustatė jo struktūrinius baltymus. Tai suteikia pagrindo surasti ir galimus apsauginius antigenus.

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia 21.03.14 +NMA

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Ar jus tenkina šio sezono kviečių ir rapsų supirkimo kainos?
Orai