Basf A1 25 03 24 Basf m1 25 03 24
Veterinarija
Genų inžinerija vietoj paršelių kastracijos?

Berlynas. Vokietijoje nuo šių metų pradžios visiškai uždraudus vyriškos lyties paršelių kastraciją be anestezijos, veterinarijos specialistai išbando ne tik įvairius nuskausminimo būdus, bet ir neatmeta genetinių gyvūnų lyties kontrolės metodų.

Fridricho Lioflerio (Friedrich Loeffler) instituto Ūkinių gyvūnų genetikos institute (Vokietija) išvestos genetiškai pakeistos kiaulės, kurioms, nepaisant vyriško chromosomų rinkinio, pasireiškė moteriškos lyties fenotipiniai požymiai.

Mokslininkai teigia, jog atradimas galėtų tapti alternatyva paršelių kastracijai ir pašalintų penimų nekastruotų kuilių mėsos kvapo problemą. Tyrimo rezultatai paskelbti recenzuojamame mokslo žurnale „Proceedings of the National Academy of Sciences of the United States of America“.

Bioversija m7 2024 03 12

Naudojant CRISPR–Cas genų redagavimo technologiją, iš Y chromosomos pašalintas pagrindinis žinduolių vyrišką lytį koduojantis genetinis elementas (SRY). Tokiu būdu išvestos kiaulės turėjo vyriškai lyčiai būdingą chromosomų rinkinį (XY), tačiau tiek išoriniai, tiek vidiniai lytiniai organai buvo moteriški.

Palyginus 9 mėn. amžiaus bandomuosius gyvūnus su tokio pat amžiaus kontrolinėmis kiaulaitėmis (XX), nustatyta, jog genetiškai pakeistų kiaulių lytiniai organai buvo akivaizdžiai mažesni, kiaušidėse nebrendo folikulai, nevyko ovuliacija, taigi, jie buvo nevaisingi. Anksčiau panašūs tyrimai, eliminuojant SRY geną, buvo atlikti su pelėmis ir triušiais.

„Artimiausiu metu nepavyks perkelti šios technologijos į praktiką. Daugelyje šalių verda prieštaringos diskusijos apie genų inžineriją ir genetiškai pakeistų gyvūnų naudojimą maistui. Tai draudžia teisiniai ir įstatyminiai aktai. Apskritai mes jau turime idėjų ir strategijų, kaip kažką panašaus panaudoti veisliniame darbe“, – teigė vienas iš tyrimų bendraautorių dr. Bjornas Petersenas (Björn Petersen). Pavyzdžiui, pakeitus kuilių reproduktorių Y chromosomą, jie galėtų susilaukti tik moteriškos lyties palikuonių. 

Kalbėdamas apie etinius klausimus, dr. B. Petersenas sakė, jog „vartotojai ir gamintojai turi paklausti savęs, ko nori“. Nepageidaujamo kuilių mėsos kvapo galima išvengti naudojant chirurginę kastraciją su anestezija ar imunokastraciją hormonų injekcijomis, kurios užkerta kelią lytinei brandai. 

MŪ inf.

    Gudinas -  23 06 14 + MU 2024

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Ko tikitės iš šiųmečio pasėlių deklaravimo?
    Visos apklausos