Kaunas. Baigiantis ganiavai, keičiasi gyvulių ūkių bandos valdymas. Šaltajam sezonui reikėtų pasirengti iš anksto, kad pereinamasis laikotarpis ir vėlesnės orų permainos nepateiktų nemalonių staigmenų.
Siekiant rentabilumo gyvulininkystė tampa vis intensyvesnė. Rūpesčių ūkininkams per akis, tad dėl darbų gausos, laiko, darbuotojų stokos ar kitų priežasčių svarbūs paruošiamieji tvartinio sezono darbai vis nukeliami kitai dienai, savaitei ir, žiūrėk, problema užklumpa „netikėtai“.
Kai kuriuos darbus galima atlikti gerokai iš anksto, radus laiko tarp kasdienių darbų, ir ramiai laukti žiemos sezono, nesibaiminant pačių neūkiškumo sukeltų nuostolių.
Todėl verta prisiminti senas tiesas, praktinius patarimus ir tai, kad jų reikia paisyti. Dauguma šių rekomendacijų tinka tiek pieninių, tiek mėsinių galvijų augintojams.
Svarbu patikrinti įrangą
Pirmiausia žiemos sezonui reikia paruošti pačius tvartus, kad gyvuliai grįžtų į saugią ir palankią aplinką.
Pieninių bandų tvartuose svarbiausia apžiūrėti ir patikrinti melžimo įrangą, melžiklius, pulsatorius, pieno liniją, vakuumo siurblio darbą, vakuumo lygį ir kt. Ne mažiau svarbu įvertinti vandens tiekimo sistemas, kad jos tolygiai tiektų vandenį į girdyklas, nebūtų kiaurų vamzdžių, nelašėtų per sujungimus, pasirūpinti, kad jos neužšaltų per šalčius.
Mėšlo šalinimo sistemą irgi reikia kasmet prižiūrėti – svarbu patikrinti skreperius, transporterius, grandines, jeigu yra bent menkiausia problema – ją pašalinti, kad viskas veiktų sklandžiai ir be trikdžių, nes mėšlas kasdien iš tvarto bus šalinamas iki vėlyvo pavasario, kol gyvuliai išeis į ganyklas.
Sutvarkyti reikia ir guoliavietes. Kartais įtrūksta ar ištrupa jų betonas, atsiranda duobių, susidėvi guoliaviečių danga – visa tai kelia karvėms diskomfortą ir riziką susižeisti. Tad lengviau užbėgti problemai už akių negu vėliau mokėti už padarinius.
Labai rekomenduojama atlikti tvartų dezinfekciją, nes tai turi įtakos sveikatingumui. Galima pasirinkti balinti kalkėmis, plauti, dezinfekuoti tam skirtais tirpalais. Svarbiausias darbas – kuo švariau išvalyti seną mėšlą iš tvartų, nes išpurškus ir brangiausias dezinfekcines medžiagas ant nešvarių paviršių, norimo efekto nepasieksime.
Karvės bijo ne šalčio
Tvartas turi būti ne tik švarus, bet ir gerai vėdinamas. Ventiliacija turi būti techniškai tvarkinga, nes jeigu oras fermoje necirkuliuos, bus tvanku, drėgna, gyvuliai neturės kuo kvėpuoti. O drėgmė, prastas karvidės mikroklimatas – tiesus kelias į sveikatingumo problemas.
Karvės bijo ne šalčio – joms pavojinga drėgmė ir skersvėjai. Dažna klaida, kai stipriau paspaudus šalčiui ūkininkai uždaro tvarto duris ir langus, tada ir atsiranda didelė drėgmė, kuri sudaro palankias sąlygas daugintis patogenams. Tvarte idealiausia 5 °C temperatūra, pavojaus nekelia ir nedidelis šaltis.
Tvarto mikroklimatas, vėdinimas, tvarkingos girdyklos yra aktualu ne tik iš ganyklų sugrįžusiems, bet ir nuolat tvarte laikomiems gyvuliams. Kaip ir dezinfekcija, nes, pavyzdžiui, po guoliaviečių danga labai tinkamos sąlygos kauptis užkratui – patogeninėms bakterijoms. Todėl reikia plauti ir dezinfekuoti ne vien guoliavietes, kilimėlius, bet ir po jais. Patirtis rodo, kad šis darbas ūkiuose atliekamas gana retai.
Ne mažiau svarbu ir apšvietimas, todėl pageidautina išvalyti langus, kad į tvartą patektų daugiau dienos šviesos, pakeisti lempas – yra specialūs zoohigieniniai apšvietimo reikalavimai.
Daugiau apie tvarto paruošimą šaltajam sezonui, racioną ir bandos sveikatą skaitykite čia.
Taip pat šia tema skaitykite
-
Pirmą kartą istorijoje paukščių gripas patvirtintas kiaulei
2024-11-06 -
Galvijai sužaloja vis daugiau žmonių
2024-10-28 -
Afrikinis kiaulių maras – Lazdijų rajone
2024-10-02
Skaitomiausios naujienos
-
Kyla grūdų supirkimo kainos
2024-10-18 -
Lenkiškų traktorių gamyklą įsigijo ukrainiečių valdomas verslas
2024-10-28 -
Žemdirbiai galės įsigyti dirbamos valstybinės žemės
2024-10-16
(0)