Beržų kiaulių komplekse įtariamas afrikinis kiaulių maras
2017-07-12

Jonava/Vilnius. Jonavos r. kiaulių auginimo įmonėje „Beržų kompleksas" įtariamas afrikinis kiaulių maras. Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) gavo pranešimą apie padidėjusį kiaulių gaištamumą komplekse, o laboratorija, gavusi mėginius tyrimams, pateikė įtarimus dėl AKM.

VMVT Skubios veiklos skyriaus vedėjas Marius Masiulis, vykdamas į „Beržų kompleksą", patvirtino, kad yra įtarimų dėl AKM protrūkio fermoje. Tačiau oficialių tyrimų rezultatų, kurie patvirtins ar paneigs AKM diagnozę, gali tekti dar palaukti iki vėlyvo vakaro ar net ryto, nes atliekamas PGR (polimerazinės grandininės reakcijos) tyrimas. Vis dėlto patyręs specialistas pripažino, kad gerų žinių tikėtis sunku. Atvykę į vietą VMVT specialistai paims papildomus kraujo mėginius.

„Šiuo metu reaguojame kaip įtarimo dėl afrikinio kiaulių maro atveju - blokuojame visą gyvulių, taip pat žmonių, transporto judėjimą ir šioje, ir kontaktinėse fermose. Jeigu Nacionalinio maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo instituto laboratorija patvirtins, kad kiaulės gaišta nuo AKM, jos visos bus nugaišintos", - sakė M. Masiulis.

Linas agro mob 21 08 02+ bioversija 21 08 02

„Beržų komplekso" fermose šiuo metu buvo apie 25 tūkst. kiaulių. Šioje fermoje 2011 m. prasiautė klasikinis kiaulių maras, dėl kurio teko nugaišinti 39 tūkst. kiaulių. Bendrovė patyrė milžiniškų nuostolių, tačiau po kurio laiko gamybą atnaujino, tam prireikė didelių investicijų.

Jonavos r. iki šiol buvo įtrauktas į II buferinę zoną - tai užkrėsta teritorija, kurioje AKM nustatytas tik laukinėje faunoje (šernams). Į šią zoną patenkantiems ūkiams taikomi apribojimai kiaulių judėjimui iš laikymo vietų (laikymo vieta turi atitikti biologinės saugos reikalavimus, atliekama nuolatinė oficiali veterinarinė priežiūra), prekyba gyvomis kiaulėmis galima tik Lietuvos Respublikos teritorijoje. Draudžiama eksportuoti prekybai gyvas kiaules į ES ir trečiąsias šalis. Jeigu „Beržų komplekse" pasitvirtins įtarimai dėl AKM, viso rajono augintojams tai sukels didelių problemų, nes jie bus įtraukti į III apsaugos zoną ir prekyba bus dar labiau apribota.

AKM stambiame komplekse paskutinį kartą užfiksuotas 2014 m. Danijos kapitalo „Idavang" komplekse Ignalinos r. Tuomet dėl pražūtingo viruso teko sunaikinti 19 tūkst. kiaulių.

Papildyta 16 val. VMVT pranešimu spaudai:

Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba informuoja, kad Kauno apskrityje, Jonavos rajone, Šilų kaime, UAB „Beržų kompleksas" kiaulių fermoje, kurioje š. m. balandžio mėn. duomenimis buvo laikoma 25131 kiaulė, įtariamas afrikinio kiaulių maro protrūkis (AKM). Skubus tyrimas pradėtas fermoje nugaišus keletui paršavedžių ir paršelių. Vienai iš nugaišusių paršavedžių ir 4 paršeliams Nacionalinio maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo instituto laboratorijoje nustatytas AKM virusas. Komplekse įvesti veiklos apribojimai ir pradėtas skubus įtariamo AKM protrūkio tyrimas, atrenkami papildomi mėginiai. Įvertinus šio tyrimo rezultatus bus sprendžiama dėl AKM židinio patvirtinimo.

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia 21.03.14 +NMA

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Į ką dažniausiai investuojate ūkio uždirbtą pelną?
Orai