Basf 22 07 19 + Dimedium 22 09 01 Dimedium 22 09 01 + Adama 22 09 05
Veterinarija
AKM protrūkis – Šakių rajone

Vilnius. Įsivyravus karštiems orams, afrikinio kiaulių maro (AKM) rizika pasiekė aukščiausią lygį. Šakių rajono Plokščių seniūnijos ūkyje patvirtintas šiais metais pirmasis Lietuvoje AKM protrūkis naminėms kiaulėms.

Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) praneša, kad naujausias AKM židinys nustatytas nedideliame ūkyje, kuriame buvo laikomos dvi kiaulės. Savininkai, pastebėję, kad viena iš kiaulių negaluoja, ją paskerdė ir apie tai informavo privatų veterinarijos gydytoją, kuris atrinko mėginius. Ištyrus šios kiaulės organų mėginius Nacionaliniame maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo institute nustatytas AKM virusas.

Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos specialistai nedelsiant ėmėsi visų būtinų apsaugos priemonių, kad virusas neišplistų į aplinkinius ūkius. Antra ūkyje laikyta kiaulė taip pat nugaišinta, abiejų kiaulių skerdenų mėsa sunaikinta. Aplink užkrėstą ūkį nustatytos apsaugos ir priežiūros zonos, ūkyje atliekami valymo ir dezinfekavimo darbai. Specialistų grupė pradėjo epizootinį tyrimą, kad būtų išsiaiškinta, kaip virusas pateko į ūkį.

Bioversija 22 08 31

„Šis ūkis dar gegužės mėnesį buvo patikrintas mūsų inspektorių ir buvo įspėtas dėl netinkamos biologinės saugos. Ūkio savininkai teigė jog imsis visų priemonių ir laikysis nustatytų biosaugos reikalavimų, tačiau akivaizdu, jog tinkamai to nepadarė. Mūsų duomenimis, 13 kilometrų spinduliu apie ūkį buvo randami AKM užsikrėtę šernai. Tai didžiausias rizikos veiksnys, dėl kurio atsiranda sąlygos į ūkį patekti ligą sukeliančiam virusui“, – pabrėžė VMVT Skubios veiklos skyriaus patarėjas Paulius Bušauskas.

VMVT specialistai perspėja kiaulių laikytojus, kad prasidėjusi vasara yra ypatingai didelio pavojaus AKM virusui plisti laikotarpis. Todėl laikytojai privalo nuolat griežtai laikytis biologinio saugumo reikalavimų ir saugoti savo auginamus gyvulius nuo galimo kontakto su pašaliniais asmenimis, kitais gyvūnais, nešerti kiaulių šviežiai nušienauta žole.

Taip pat ir patiems einant į tvartą laikytis pagrindinių reikalavimų – pasikeisti avalynę, darbo drabužius, naudoti tik kiaulių šėrimui ir priežiūrai skirtą inventorių, laikytis asmeninės higienos.  Taip pat būtina prisiminti, kad užkratą ant avalynės, drabužių ar įrankių į ūkį galima „parsinešti“ iš gretimų laukų ar miško.

„Ne kartą raginome ir dabar primename kiaulių laikytojams, labai realiai įvertinti savo galimybes užtikrinti ir laikytis biosaugos reikalavimų. Jei žmonės neturi galimybių jų tinkamai laikytis, patariame nedelsti ir pasiskersti kiaules. Sveikų kiaulių mėsą jie galės suvartoti savo reikmėms. Tuo tarpu į ūkį įsimetus AKM virusui, kiaulės nugaišinamos, o jų mėsa – sunaikinama, taigi nuostoliai daug didesni“, – sakė P. Bušauskas.

Pernai AKM protrūkiai buvo patvirtinti 51 kiaules laikiusiame ūkyje. Nuo 2014 m., kuomet AKLM Lietuvoje registruotas pirmą kartą, 120 kiaulininkystės ūkių dėl AKM teko likviduoti per 66 tūkst. kiaulių.

AKM virusas siaučia ir Azijoje. Per pastarąsias dvi savaites naujų AKM židinių nustatyta Kinijoje ir Vietname, šiemet ligos protrūkių buvo užfiksuota ir Mongolijoje bei Kambodžoje. Gegužės pabaigoje atsakingos institucijos pranešė apie pirmąjį AKM atvejį Šiaurės Korėjoje.

Naujausias ligos atvejis Šiaurės Korėjoje nustatytas Usi apskrityje, nedideliame kiaulių ūkyje staiga nugaišus 77 kiaulėms. Visos ūkyje buvusios kiaulės saugiai sunaikintos, nustatytos apsaugos ir priežiūros zonos, uždraustas kiaulių judėjimas, imtasi kitų būtinų apsaugos priemonių.

Per pastarąsias dvi savaites Kinijoje užregistruota 7 nauji AKM protrūkiai. Iš viso šalyje nuo 2018 m. rugpjūčio 3 d. nustatyti 136 AKM židiniai, kuriuose sunaikinta daugiau nei 1,129 milijono kiaulių.

Šiuo laikotarpiu naujų AKM židinių užfiksuota ir Vietname, kur AKM nustatytas 45 provincijose ir iš viso šalyje paskersta apie 1,7 mln. kiaulių.

Azijos šalys, siekdamos sustabdyti tolesnį AKM plitimą, imasi visų veterinarinių priemonių – riboja gyvų kiaulių ir kiaulienos produktų judėjimą iš užkrėstų teritorijų, užkrėstose gyvenvietėse vykdo kiaulių gaišinimą, saugų gaišenų sunaikinimą ir dezinfekciją, atlieka epidemiologinius tyrimus, siekdamos nustatyti viruso patekimo kelius ir užkirsti kelią tolimesniam AKM viruso plitimui.

VMVT, MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia 21.03.14

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

Taip pat šia tema skaitykite
Skaitomiausios naujienos
Verslo informacija
Apklausa
Ar pavyksta sumažinti išlaidas energijai?
Visos apklausos