Kaunas. Per išplėstinį nuotoliniu būdu vykusį Lietuvos žemės ūkio tarybos (LŽŪT) pasitarimą jos pirmininkas Ignas Hofmanas ragino neatsisakyti planų dėl protesto akcijos Vilniuje, kol ūkininkų reikalavimai ir jiems duoti premjerės pažadai nebus įgyvendinti.
„Vizitas pas premjerę buvo gana netikėtas ta prasme, nes galvojome, kad eilinį kartą liksime neišgirsti, bet ji nustebino – bandė išklausyti ir susitikimas buvo gana konstruktyvus. Todėl jaučiau didžiulę atsakomybę ir nepasakiau, kad, nepaisant dalykiško susitikimo, mes vis tiek neatsisakome protesto akcijos. Pasakiau, kad mes, žemdirbių bendruomenė, pasitarsime ir nuspręsime, ką darysime toliau“, – aiškino I. Hofmanas.
Taigi žemdirbių bendruomenė apsisprendė – laikysis pirminio plano ir sausio pabaigoje (kol kas tiksli data neaiški, tačiau svarstoma laikotarpiu nuo sausio 22 iki 26 d.) su žemės ūkio technika išriedės į sostinę.
Susitikime dalyvavęs Kauno rajono ūkininkų sąjungos (KRŪS) pirmininkas Mindaugas Maciulevičius ragino dėl tų pačių klausimų dar kartą kreiptis į Vyriausybę raštu, taip pat nepamiršti kitų svarbių aspektų.
„Vyriausybės kanceliarijai nusiųskime laišką ir išvardykime tuos klausimus, apie kuriuos kalbėta. Paprašykime tolesnių veiksmų konkrečiai ant popieriaus. (...) Buvo 30 klausimų, dabar liko tik 6, bet neapsistokime ties jais. Informuokime Vyriausybę apie visus. Nereikia laukti kitos kadencijos, sprendimus reikia rasti dabar“, – neabejojo M. Maciulevičius.
Lietuvos ūkininkų sąjungos (LŪS) pirmininkas Raimundas Juknevičius patikino, kad klausimų sumažinta specialiai, jog jų kiek įmanoma daugiau pavyktų aptarti per skirtą laiką Vyriausybėje, o parinkti tokie, kuriuos paprasčiau suprastų plačioji visuomenė.
„Bet tikrai reikia toliau dirbti. Jeigu ledai pajudėjo, reikia upę išlaisvinti – galbūt tada turėsime rezultatą“, – svarstė LŪS pirmininkas.
Martynas Puidokas, Kelmės r. ūkininkų sąjungos pirmininkas, taip pat pabrėžė, kad išlygų jokiu būdu negalima daryti – turi būti priimti visi žemdirbių reikalavimai ir įsipareigota juos įgyvendinti nurodant konkrečią datą.
„Jei premjerė sako, kad jus išgirdo, tai lygu nuliui, nieko nereiškia. Ji turi raštu parašyti, kad visi mūsų reikalavimai priimti.
Jauskitės drąsiai. Juk degė daugiau nei 600 laužų Lietuvoje, apie 100 – Latvijoje. Tad už jūsų nugarų stovėjo mažiausiai 6 000 ūkininkų, jeigu skaičiuotume, kad prie kiekvieno laužo jų susirinko po 10.
Tikrai nestabdykime – važiuokime į Vilnių. Girdėjau savo ūkininkų nuomones, jutau pulsą, tad ir perduodu visą nuotaiką nuo savo krašto“, – kalbėjo M. Puidokas.
Jis taip pat patikino, kad žemdirbių ir juos palaikančių žmonių per laužų akciją galėjo būti maždaug 8 000.
O štai Kauno rajono ūkininkų vadovas teigė kol kas negalintis atsakyti visų rajono žemdirbių vardu, ar jie vieningai sutinka sausio pabaigoje važiuoti į Vilnių.
„Vieni pasiruošę važiuoti į Vilnių nors ir rytoj, dalis linkę palaukti“, – kalbėjo M. Maciulevičius.
LŪS Klaipėdos r. skyriaus pirmininkas Vidmantas Buivydas tikino, kad jo krašto ūkininkų nuotaikos po laužų akcijos yra pakilios ir jie rimtai nusiteikę.
„Jaunimas pasiruošęs vykti iš Klaipėdos į Vilnių, nebent automagistralėje ežius užtemptų ir neleistų pravažiuoti. Turime pagalvoti, kiek traktorių važiuoti turėtų iš kiekvieno rajono, bet mūsų kolona tikrai judės“, – tikino V. Buivydas ir pabrėžė, kad akciją būtinai reikia tęsti toliau.
„Anykščių r. ūkininkai vienareikšmiškai sako, kad protesto akciją reikia daryti. Ir aš su tuo sutinku“, – palaikymą taip pat išreiškė Anykščių r. ūkininkų sąjungos valdybos narys Dainius Arlauskas.
LŪS Kupiškio skyriaus pirmininkas Zigmantas Aleksandravičius teigė, kad reikia kuo greičiau suformuluoti, ko ūkininkai nori, ką jie darys valandų tikslumu.
„Neatidėliokime nė vienai minutei. Niekas čia nepajudėjo ir niekas nieko nespręs“, – pabrėžė jis.
Kitų pažadų iš Vyriausybės ragino nelaukti ir Lietuvos žemės ūkio bendrovių (LŽŪBA) asociacijos generalinis direktorius Jonas Sviderskis.
„Daug gavau palaikančių žinučių iš žmonių – nenuleiskite rankų. Tik į priekį! Juk buvome mes liūliuojami iki šiol...“ – kalbėjo J. Sviderskis.
Lietuvos žemės ūkio kooperatyvų asociacijos pirmininkas Dainius Kižauskas taip pat sakė palaikantis tolesnį protesto akcijos kelią.
„Jausdamas iš mūsų kooperatyvų ūkininkų šeimų stiprų palaikymą (...) ir vis girdėdamas tą nuotaiką iš skirtingų Lietuvos rajonų žemdirbių ir kooperatyvų, matau visišką palaikymą tęstinumui. Tikrai reikia nestabdyti, reikia daryti ir nelaukti“, – pabrėžė D. Kižauskas.
O štai net imti pavyzdį iš protestuojančių vokiečių ragino Lietuvos neariminės tausojamosios žemdirbystės asociacijos pirmininkas Jonas Venslovas.
„Asociacija šiam reikalui pritaria. Nereikia sustoti, reikia imti pavyzdį iš vokiečių. Pas premjerę buvo tik jūsų užliūliavimas“, – neabejojo J. Venslovas.
Šakių rajono ūkininkai irgi už važiavimą į Vilnių. „Jeigu dabar pralaimėsime, vėliau neturėsime kitos galimybės. Iš to, ką matau, žemės ūkis gali tapti tiek nepatrauklus, kad turbūt patys iš jo bėgsime ieškoti geresnio gerbūvio“, – atviravo Šakių rajono ūkininkų sąjungos narys Darius Ufartas.
Kad protesto akciją reikia tęsti, sutiko ir Jurbarko rajono ūkininkų sąjungos pirmininkas Raimundas Jovarauskas: „Tikrai palaikome tolesnius veiksmus ir suprantame, kad tai – ne pabaiga.“
***
Visi posėdyje dalyvavę Lietuvos žemės ūkio tarybos nariai (Ūkininkų sąjunga, Pieno gamintojų, Žemės ūkio bendrovių, Žemės ūkio kooperatyvų, Veislinių kiaulių augintojų ir gerintojų, Ekologiškų mėsinių galvijų augintojų, Galvijų gerintojų ir Juodmargių galvijų gerintojų asociacijos) pasisakė už tai, kad protesto akciją reikia tęsti. Tad bent jau kol kas artimiausi planai – sausio pabaigoje su traktoriais apsilankyti sostinėje.
Taip pat šia tema skaitykite
-
Šeduvos avininkystės padalinio vėl laukia permainos
2024-09-18 -
Teismas: dėl rusiškos žaliavos pirkimo subsidija neskirta teisėtai
2024-09-12 -
„Judex“ skirta bauda už vėlavimą atsiskaityti su tiekėjais
2024-09-09
Skaitomiausios naujienos
-
Žemės ūkio bendruomenė neteko aktyvaus ūkininko
2024-08-26 -
Ministras stabdo ūkio veiklos žurnalų pildymą
2024-08-30 -
Melioracijos griovių šlaitai turi būti nušienauti iki rugsėjo pabaigos
2024-09-03
(0)