Basf A1 25 03 24 Basf m1 25 03 24
Gyvenimas toks...
Vadovo rytas. Oridijus Čaplikas: „Svarbiausia pasitikėti žmonėmis ir jais rūpintis“

Jūs „vyturys“ ar „pelėda“? Nuo ko prasideda jūsų rytas? Kuris rytas jums arčiau širdies: pirmadienio ar penktadienio? Kiek trunka jūsų kelionė į darbą, kaip skirstote užduotis? Kaip darbo ritmą ir bendravimą pakeitė pandemija ir karantinas?

Šiuos ir kitus įvairius klausimus manoūkis.lt pateikė agroverslo įmonių vadovams. Jų pasakojimais dalijamės su portalo manoūkis.lt lankytojams.Pirmas mūsų pašnekovas – kompanijos „Syngenta Lietuva“ vadovas Oridijus ČAPLIKAS

O. Čaplikas skaičiuoja jau 18-ąjį vadovavimo įmonei sezoną – joje dirba nuo 2004 metų sausio. Jis vadovauja Baltijos šalių padaliniui, kuriame dirba 25 darbuotojai.

Bioversija m7 2024 03 12

Nuo ko prasideda Jūsų rytas? Kiek vadovo darbe yra rutinos, iš anksto suplanuotų dalykų, ir kiek netikėtumų – „gaisrų gesinimo“, reikalaujančių skubaus sprendimo?

Pandemija visiškai pakeitė gyvenimo ritmą ir pakoregavo mano darbinį rytą. Iki pandemijos tai būdavo kasdieninė kelionė automobiliu iki kontoros Vilniuje (gyvenu Kauno rajone) su arbatos termopuodeliu bei rytiniais pokalbiais telefonu visos kelionės metu. Dabar po pusryčių kavą geriu savo namuose, planšetėje peržiūrinėdamas pagrindines naujienas.

Vėliau persikeliu į darbo kambarį ir „atsikratau“‘ greitų elektroninių laiškų. „Greiti“ – tai vadinamieji procesiniai laiškai ir klausimai, kur reikia kažką skubiai patvirtinti, parašyti kelis žodžius ar tiesiog perskaityti kelis sakinius savo žiniai.

Visus tuos laiškus, kuriems reikia daugiau laiko ir papildomo pasigilinimo, atidedu vėliasniam laikui, nes paprastai 9:00 prasideda telekonferencijos, kurios tęsiasi iki pietų.

Kardinaliai pasikeitė komunikacija. Sumažėjo kelionių ir laiko gaišimas kelyje, lėktuve, oro uoste – visi klausimai sprendžiami telekonferencijų arba įvairių pokalbių programėlių pagalba. Atsirado net svetimi naujadarai, pavyzdžiui, „susizuminame“ – sutartu laiku jungiamės į pokalbį ir sprendžiame problemą.

Gyvenimas privertė viską griežtai planuotis ir kalendorius yra užpildytas kelias savaites į priekį. Žinoma, labai norint galima rasti „langų“, bet kad būtų kelios laisvos valandos artimiausią savaitę, ypač rudenį, jau nutinka vis rečiau ir rečiau.

„Gaisrų gesinimo“ pasitaiko: didelių – labai retai, smulkių – šiek tiek dažniau. Deja, jų iš anksto numatyti neįmanoma, nes jei numatytum, tiesiog preventyviai veiktum, kad to nebūtų. Įmonėje daug standartizuotų procesų, kurie padeda išvengti didelių nesklandumų ar trikdžių.

Vadovo ir kolektyvo santykiai: ar visi komandos nariai dalijasi vienoda atsakomybe už veiklos sėkmę?

Tikrai galiu pasigirti, kad turiu fantastišką komandą, kuria labai didžiuojuosi. Visi mes turime savo pliusų ir minusų, bet bendrai galiu pasakyti, kad esame KOMANDA. Sėkmėmis ir nesėkmėmis dalinamės visi. Aš stengiuosi skiepyti mintį, kad visi tarsi sėdime vienoje valtyje ir turime visi kartu labai pasistengti savo srityse, kad ta valtis sklandžiai ir sėkmingai judėtų į priekį.

Per 18 sezonų tik du buvo tokie, kai mes nepasiekėme planuoto rezultato. Vienas – per 2009 m. ekonominę krizę, kitas – ne taip ir seniai, 2017-aisiais, kai ES politiniu sprendimu uždraudė neonikotinoidus.

Kaip apibūdintumėte savo vadovavimo stilių?

Apie mano vadovavimo stilių geriau klausti komandos, jie, ko gero, tiksliau atsakytų. Manau, esu gana demokratiško stiliaus su autoritarizmo prieskoniais vadovas. Nevengiu prisiimti atsakomybės, bet moku pripažint ir savo klaidas. O jų tikrai būna... Turbūt svarbiausia yra pasitikėti žmonėmis ir jais rūpintis. Mokėti ne tik klausyti, bet ir girdėti, bei mokytis iš klaidų.

Kas svarbiausia vadovo darbe – gebėjimas tinkamai paskirstyti darbus, reguliariai kontroliuoti užduočių atlikimą ar maksimaliai pasitikėti kitais kolektyvo nariais?

Vieno atsakymo į šį klausimą nėra, nes viskas priklauso nuo žmonių. Juk ne įmonės vardas lemia, o joje dirbantys žmonės. Komandos kūrybinis procesas truko nemažą laiko tarpsnį. Aš pats augau ir tobulėjau, kurdamas komandą. Anuomet nei mokykloje, nei Žemės ūkio akademijoje niekas mūsų nemokė būti vadovais.

Tarptautinės kompanijos procesai, darbo stilius, reikalavimai man buvo naujiena. Tuo pačiu buvo suteikiamos galimybės tobulėti ir mokytis. Turėjau labai gerų pavyzdžių, tarp jų vienas pirmųjų mano vadovų ir mentorių Jacek‘as Neuman‘as, iš kurio pasisėmiau labai daug.

Laikui bėgant supratau vieną paprastą dalyką – pasitikėjimas yra labai svarbu. Aš pasitikiu savo darbuotojais, nekontroliuoju jų. Juk visko esmė geras mikroklimatas komandoje ir pasiektas rezultatas.

Jei užduotys atliekamos laiku ir grižtamasis ryšys iš visų suinteresuotų pusių yra teigiamas, vadinasi, valtis juda teisinga kryptimi ir visi procesai veikia teisingai. O kai rezultatas dažniausiai pranoksta lūkesčius, tai tik dar kartą patvirtina – viską darome gerai.

Kokie momentai vadovo darbe yra sunkiausi? Ko imatės, jei situacija tampa sunkiai valdoma?

Man turbūt sunkiausia yra nuviltas pasitikėjimas. Tai skauda. Ir skauda klaikiai. Tada bandau suprasti, kurioje vietoje padariau klaidą, analizuoju situaciją. Mėginu įsigilinti, kokios priežastys paskatino žmogų pasielgti būtent taip, o ne kitaip. Ir tada ieškau sprendimų, kaip pakeisti procesus, sprendimus ir net žmones, kad panašūs dalykai nepasikartotų.

Kokią įtaką šalyje ar pasaulyje vykstantys įvykiai daro Jūsų vadovaujamos įmonės veiklai?

Žiūrint, kokie tie įvykiai. Kai kurie turi tiesioginės įtakos, pavyzdžiui, Kinijos energetinė krizė: žaliavų, bei komponentų trūkumą pajus visos industrijos, tarp jų ir mes. Kaip jau minėjau, pandemija turėjo įtakos ne tik kardinaliems pokyčiams darbo organizavime, bet ir gamybiniams procesams. Kai kurios gamyklos turėjo suspenduoti veiklą tam tikram laikotarpiui. Įmonei teko reaguoti ir pergrupuoti resursus. Laimei, mūsų juntamai tas nepalietė, nes buvome labai taikliai susiplanavę darbus ir įmonės tiekimo padalinys veikė kaip šveicariškas laikrodis. Negaliu teigti, kad jokių komplikacijų nebuvo, bet mūsų klientai praktiškai jų nepajuto.

Priminsiu, kad kompanija „Syngenta“ yra globalus agrosektoriaus lyderis su stipria moksline baze. Gaminame ir kuriame naujas augalų apsaugos priemones bei įvairių grūdinių augalų, daržovių bei gėlių sėklas. Pagrindinis mūsų tikslas – padėti ūkininkams tvariai auginti saugų bei visavertį maistą.

Ačiū už pokalbį!

MŪ inf.

    Gudinas -  23 06 14 + MU 2024

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Ko tikitės iš šiųmečio pasėlių deklaravimo?
    Visos apklausos