Basf 2024 04 19 / 2024 04 24 A1 Basf 2024 04 19 / 2024 04 24 m1
Gyvenimas toks...
Sustabdė sprendimą skersti gyvulius užterštuose ūkiuose

Alytus. Alytaus rajono žemdirbiai, kurių ūkiuose nustatyta tarša dioksinais, susitikime su Žemės ūkio ministru Andriumi Palioniu sutarė, jog galutinis sprendimas naikinti gyvulius bus priimtas tik atlikus dar vieną nepriklausomą tyrimą.

Ūkininkai priešiškai sutiko Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) rekomendaciją paskersti produkcijai auginamus gyvulius ūkiuose, kuriuose patvirtinta tarša dioksinais. VMVT savo rekomendaciją grindė Nacionalinio maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo instituto mokslininkų pateikto rizikos vertinimo išvadomis ir sukauptais laboratorinių tyrimų rezultatais.

Per susitikimą žemdirbiai teigė nepasitikintys atliktais tyrimais, nes kontroliniai mėginiai ir tyrimų protokolai jiems nebuvo pateikti, nesuteikta informacija, kokiose konkrečiai laboratorijose atliekami tyrimai, o žinios apie užterštumą sulaukdavę tik žinutėmis ir telefono skambučiais. Neaiškumą kėlė ir tai, kad arčiau nuo gaisro židinio nutolusiuose ūkiuose nustatyta mažesnė tarša ne tolimesniuose.

Bioversija 2024 04 15 m7

Aistrų nenumalšino nei VMVT direktoriaus Dariaus Remeikos patikinimai, kad Lietuvos ir Vokietijos laboratorijos yra akredituotos atlikti tokius tyrimus ir turi didelę patirtį.

Anot VMVT vadovo, rekomenduojama išskersti tuos gyvulius, kurių organizmuose, atlikus pirmą kartą tyrimus, buvo rasti labai dideli kiekiai dioksinų ir tuos, kuriuose dioksino buvo rasta po pakartotino tyrimo.

„Didžioji dalis dioksinų iš pieninių karvių per pieną, iš vištų per kiaušinius pasišalintų per kelerius metus, o iš mėsinių galvijų visai nepasišalintų, todėl vienintelė išeitis būtų tokius naminius gyvūnus paskersti. Kitaip yra su augalais, jie dioksinų savyje nekaupia, bet šios nuodingos medžiagos nusėda ant jų paviršiaus“, – aiškino Nacionalinio maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo instituto vadovas Gediminas Pridotkas.

Kadangi argumentai ūkininkų neįtikino, jie norėjo dar vienų „tikrų“ tyrimų, ministras tam pritarė. Organizuoti naujus tyrimus turėtų Alytaus rajono savivaldybė. Tyrimai būtų atliekami Lenkijos laboratorijoje.

Už tyrimus bus sumokėta iš valstybės rezervo. Vieno mėginio tyrimo kaina 500-700 eurų. Bus tiriamas ne kiekvienas gyvulys, o ūkiai, kuriuose nustatyta tarša (jų yra apie dvidešimt).

Žala, patirta išskerdus gyvulius, ūkininkams taip pat bus kompensuojama. Ministro siūlymu, ūkininkai patys turės įsivertinti kiekvieno gyvulio kainą, kuri galės svyruoti nuo 500 iki 1400 eurų. Jei karvė veršinga,  už veršelį bus mokama iki 400 eurų. Skerdimo bei utilizavimo išlaidos, jeigu tai bus atliekama savivaldybės parinktose įmonėse, irgi bus kompensuojamos.

Genių kaime 20 metų ūkininkaujantis Romualdas Žvaliauskas teigė, jei ir nauji tyrimai patvirtins užterštumą, jis susitaikys su 50 galvijų bandos sunaikinimu, esą kitos išeities nėra.

„Bandos atnaujinimas gali užtrukti apie trejus metus. Kompensacijas žada, tačiau ne visi pažadai tęsimi. Dar negaliu atsakyti, ar nemesiu ūkininkavimo“, – nelinksmai kalbėjo ūkininkas.

Karklynų kaime 150 galvijų laikantis ūkininkas Gediminas Krušna nebuvo tvirtai nusiteikęs dėl galvijų bandos sunaikinimo, net jei tyrimai ir parodys taršą. Esą nėra mokslinių tyrimų, patvirtinančių, kad dioksinai persiduoda prieaugliui, o pienines karves galbūt pasiliks kaip žindenes. „Tyrimais tikėsiu, bet eisiu derėtis“, – sakė veterinarinį išsilavinimą turintis ūkininkas.

Ar ūkininkams, atsisakiusiems utilizuoti gyvulius, bus mokamos kompensacijos, klausimas dar nesvarstytas.

Veterinarai ūkininkams rekomenduoja paskersti 151 karvę 12-oje ūkių, 14 vienetų prieauglio – 8 ūkiuose, 118 vištų, 50 triušių, nemažai kalakutų, avių, ožkų.

VMVT yra paėmusi apie 180 mėginių, iš jų atsakymų gauta apie 140. Dioksinų tarša nustatyta 24 mėginiuose. Pagrindinė tarša išlieka 9 kaimų: Miklusėnų, Užubalių, Kriaunių, Raudonikių, Genių, Karklynų, Kelmanonių, Vytautiškių, Rutkos esančiuose ūkiuose. 16 mėginių buvo paimta iš laukinės gamtos gyvūnijos. Dioksinų. rasta tik viename mėginyje.

MŪ inf.

    Gudinas -  23 06 14 + MU 2024

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Kokio senumo traktorių turite ūkyje?
    Visos apklausos