Basf A1 25 03 24 Basf m1 25 03 24
Gyvenimas toks...
Savo valdose - tvarka, o keliuose - betvarkė

Kėdainiai. Dotnuvos seniūnijoje ūkininkaujantį Algimantą Kižauską puikiai pažįsta rajono bendruomenė. Modernų ir tvarkinga ūkį valdantis ūkininkas atkreipė dėmesį į kaimų kelius: „Apmaudu, kad pasitaiko atvejų, kai kelius gadiname patys ūkininkai." Kas paskatino A. Kižauską kritikuoti ūkininkus?

„Jau keleri metai kiekvieną rudenį susiduriame su gadinamų kelių problema. Vis buvome linkę kaltinti miškininkus. Esą jie netvarkingai ir bet kada veža iš miškų medieną, taip sugadindami mažesnių kaimų keliukus. Tačiau reikia būti sąžiningiems ir prisipažinti, kad ne tik miškininkai kalti dėl prastėjančios kelių būklės. Neretai pasitaiko atvejų, kai kelius purvinais galingų traktorių ratais išmaknoja patys žemdirbiai. Mūsų seniūnijoje vieno ūkio darbininkai kasmet veždami cukrinius runkelius ar mėšlą į laukus smarkiai apgadina ne vieną keliuką. Kai pirmininko kolegiškai paprašėme sutvarkyti tai, kas sugadinta, išgirdome atsakymą, jog keliais turi rūpintis seniūnija. Tada ir pagalvojau, jog ilgiau tylėti nebegalima. Namuose juk į miegamojo lovą neiname purvinais batais, o štai į bendro naudojimo keliuką galima bet kaip važiuoti, mano kolegos. Negerai", - apmaudu dalijosi ūkininkas.

Bioversija m7 2024 03 12

Akivaizdesnių įrodymų, kad ne visi keliukai saugojami, net nereikia

Paklaustas, kurie ūkininkai elgiasi netvarkingiausiai, A. Kižauskas įvardijo konkretų Dotnuvos seniūnijos ūkį. Pasak ūkininko, šis ūkis turėtų būti pavyzdys visiems. Bendrovė savo valdose tvarkosi gerai, tačiau už savų ribų neretai į kai kuriuos dalykus numoja ranka.

Svarsto, ar pasitelkti vokiečių praktiką

„Turėjome rimtų pokalbių dėl kelių gadinimo ir su kai kuriais ūkininkais, ir su miškininkais, ir su medžiotojais. Visi suprato, kad patys turime rūpintis keliais, jei norime saugiai ir patogiai jais važinėti. Tačiau ne su visais sikalbame. Puikiai suprantu, kad seniūnijos gana ribotos galimybės prižiūrėti kelius. Tačiau ji padaro viską, kas priklauso - kelius greideriuoja ir pavasarį, ir rudenį, kur reikia, užlopo duobes. Tad reikia tik patiems nedaryti neapgalvotų ar neūkiškų važiavimų. Jei visi elgsimės tvarkingai ir taip kaip elgiamės savo namuose, tai jokių konfliktų nebus", - įsitikinęs A. Kižauskas.

Pasak Algimanto Kižausko, gerai, kad šį rudenį nėra daug kritulių, kitaip vaizdai kur būtų dar baisesni

Jis pastebėjo, kad rajone daugėja ūkininkų, kurie patys pasirūpina kelių priežiūra. Ne vienas ūkis turi įsigijęs ir tam reikalingos technikos. „Aš savo traktorininkus jau išmokiau, kad iš lauko nevalia išvažiuoti bet kur ir murzinais ratais. Be to, turiu greiderį, tad kelius į laukus ar darbininkų namus palyginu vos tik atsiranda duobių. Panašiai elgiasi ne vienas kolega. Nesmagu, kai tenka gėdinti suaugusius žmones, tačiau kitos išeities nematau. Kartą net pagalvojau, ar nereikėtų pasitelkti vokiečių patirtį.

Paties A. Kižausko prižiūrimi keliai atrodo puikiai. Ūkininkas neslepia, kad į kelius negaili investicijų, nes taip saugo brangią techniką

Dar ūkininkavimo pradžioje lankiausi Vokietijoje ir pastebėjau, jog ten labai tvarkingi ir gerai prižiūrėti keliai. Kai vokiečių paklausiau, kaip jiems pavyksta taip gerai tvarkytis, tai išgirdau paprastą atsakymą - jei kas priteršia kelius, tai nepatingime purvus surinkti ir nuvežti nevaleikai į kiemą. Po tokios pamokos antrosios nebereikėdavo. Galvojau ir aš taip padaryti, tačiau pagalvojau, jog galiu sulaukti baudų už chuliganizmą. Reikia labai gerai apmąstyti, kaip mes turime elgtis su tais, kas netausoja bendro naudojimo turto", - svarstė ūkininkas.

Seniūnas problemų nemato

Dotnuvos seniūnas Vytautas Grigas išgirdęs klausimą apie kelius, iš karto pareiškė, jog stoja ūkininkų pusėn: „O ką jiems daryti ir kaip išvežti derlių iš laukų? Nematau problemos dėl keleto išvažinėtų keliukų. Ir dabar viskas gerai. Jau kitą savaitę turėsime rudeninį greideriavimą, tad problemų kaip ir neliks."

Seniūnas sakė gana dažnai pravažiuojantis seniūniją ir nematęs sugadintų kelių. Atrodytų, jog vieno žmogaus nuomonė kertasi su kito, tačiau visą tiesą parodo faktai - išvažinėtų kelių praėjusią savaitę Dotnuvos seniūnijoje tikrai buvo.

Kelininkų pasiteiravus, kiek kainuoja sutvarkyti smarkiai sugadintą kelią vienareikšmio atsakymo nebuvo. Jų teigimu, reikia matyti, kas ir kaip pažeista, tačiau nuskambėjo pasakymas, kad vieno kvadratinio metro kelio įrengimo kaina prasideda nuo penkiasdešimt litų.

MŪ inf.

    Gudinas -  23 06 14 + MU 2024

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Ko tikitės iš šiųmečio pasėlių deklaravimo?
    Visos apklausos