Basf A1 25 03 24 Basf m1 25 03 24
Gyvenimas toks...
Puošniosios chrizantemos ar kuklieji viržiai?

Kauno r. Vėlyvą rudenį pražydusios chrizantemos primena artėjančias Vėlines. Daugelis renkasi chrizantemas artimųjų kapams papuošti, bet dalis pirkėjų linkę įsigyti viržių - šie augalai nebijo šalnų, o peržiemoję pražysta ir kitais metais. Ar iš tiesų chrizantemos konkuruoja su vis labiau populiarėjančiais viržiais, teiraujamės šių augalų augintojų.

„Pastaraisiais metais chrizantemų pirkimas mažėja, o to priežastis - populiarėjantys daugiamečiai natūraliu puošnumu pasižymintys viržiai", - sako Vlado Karpavičiaus gėlininkystės ūkio vadybininkas Daumantas Karpavičius iš Ražiškų kaimo, Kauno rajono. Pašnekovo nuomone, dėl palankių orų rudens pradžioje gėlynuose ir kapinėse gėlės nenunyko, todėl chrizantemų pirkimas buvo pastebimai mažesnis. Pagrindinis chrizantemų pirkimas, kaip ir kasmet, ko gero bus prieš Vėlines.

Karpavičių šiltnamiuose ir lauke iš viso auginama per 80 veislių chrizantemų. Karališkoji Komoda Blanc - pati populiariausia iš baltažiedžių stambiažiedžių chrizantemų su puošniais lyg vaškiniais plunksniškais žiedais. Pigneige Blanc - išsiskirianti iš kitų stambiažiedžų chrizantemų rutuliškais gelsvai žalsvais žiedynais. Malibu Citron - mylima ryškiai geltonais pusiau rutuliškais puošniais stambiais žiedynais. Anastasia White - itin stambiais spinduliniais žiedynais, truputį aukštesnė už kitas veisles, Anastasia Green - originali žaliažiedė stambiažiedė chrizantema, iki 15 cm skersmens plunksniškais žiedynais, vėlyvesnė ir ilgiau žydinti, aukštoka kaip ir Anastasia White. Be karališkųjų chrizantemų populiarios ir krūminės spinduliniais ar kitokios formos žiedynais - Vito Blanc, Delaware, Mayfield ir daugybė kitų.

Bioversija m7 2024 03 12

Daumantas Karpavičius

„Žmonėms patinka naujovės, todėl jau kelerius metų iš eilės kuriame žaismingai atrodančias kompozicijas, kuriose chrizantemų veislės derinamos pagal žiedynų spalva, formą ir augalų aukštį. Taip pat jos derinamos su lapiniais dekoratyviniais augalais: sidabrine lapija pasipuošusiomis santolinomis, šlamučiais, žalialapiais viksvameldžiais bei viksvomis", - naujas tendencijas apibendrina D. Karpavičius.

Gėlininkas sako, kad viržiai Lietuvoje atėjo į madą jau prieš trejus metus ir jų populiarumas tik auga. Tiesa, šie augalai palyginti kaprizingi, net ir patyrusiems gėlininkams ne visuomet pavyksta juos užauginti - taip pernai nutiko ir Karpavičiams, todėl šiemet jie prekiauja atvežtiniais viržiais. Tačiau kitais metais vėl planuoja patys auginti kad ir nedidelį kiekį viržių - gal pasiseks.

S. Zarecko gėlininkystės ūkis

Greitai dvidešimtmetį minėsiantis Simo Zarecko gėlininkystės ūkis garsus ne tik Zapyškio seniūnijoje. Šiais metais lauke su lašeline laistymo sistema čia išauginta apie 24 tūkst. vazonėlių įvairaus dydžio chrizantemų krūmelių, o šiltnamiuose - apie 60 tūkst. vazonėlių.

Pirmieji ankstyvųjų chrizantemų daigai sodinami birželio 10 dieną - jie žydi rugpjūčio ir rugsėjo mėnesiais, o vėlyvesnių ir pačių vėlyviausių veislių chrizantemos sodinamos liepos mėnesį, kai prekyba vasarinėmis gėlėmis jau eina į pabaigą.

Pagal žiedų spalvą lyderiauja (40 proc.) baltažiedės chrizantemos, antroje vietoje (30 proc.) geltonžiedės ir 30 proc. - visų kitų spalvų. „Iš anksto užsakytus chrizantemų krūmelius išvežame į prekybos tinklus, dauguma pirkėjų šiuos augalus vazonuose atsiima anksčiau, dar gerokai prieš Vėlines", - sakė ūkio šeimininkas S. Zareckas.

Anot S. Zarecko, paskutinėmis dienomis prieš mirusiųjų pagerbimo šventę vyksta prekyba ir skintomis karališkomis chrizantemomis: Creamist White ir Magnum, kurios auginamos dubenėliuose kaip ir vazoninės chrizantemos su lašeline sistema ir specialiai įrengta atrama.

S. Zareckas pastebi, chrizantemų konkurencija su viržiais didėja. Šiemet jo ūkyje išauginta per 60 tūkst. viržių krūmelių. Viržiai auginami lauke su lašeline laistymo sistema, tik tręšimas ir laistymas gerokai skiriasi nuo chrizantemų. Viržiai - erikiniai augalai, mėgstantys rūgštų substratą, kurio pH 3,5-4. Jų daigeliai sodinami balandžio pradžioje, tad auginimas dar ilgesnis negu chrizantemų. Viržius noriai perka pirkėjai jau rugpjūčio mėnesį ir ypač rugsėjį, kai norima nublukusias gėlių spalvas atgaivinti gėlynuose gaivesnėmis. Jų žiedų spalvos pačios įvairiausios: balta, rausva, alyvinė, raudona, violetinė, purpurinė, o kai kurių veislių ir puošni spalvinga lapija. Pirkėjai viržius mėgsta todėl, kad jie nebijo rudeninių šalnų ir dar sėkmingai peržiemoję gali džiuginti natūraliu kukliu grožiu ir kitą sezoną.

Dalis pirkėjų sodina viržius į rūgštų substratą ir augina kelerius metus, o kiti - į esamą nerūgštų, nes augina kaip vienkartinius augalus, o kitais metais vėl sodina naujai išaugintus. Auginant kaip vienkartinius augalus, kai kurie žmonės sodina chrizantemas ir viržius greta - tai puikus rudens spalvų derinys.

Pasak gėlininkystės ūkio vadovo S. Zarecko, nužydėjusių viržių žiedynų negalima šalinti tuoj pat po žydėjimo, juos reikia nukirpti tik anksti pavasarį. Auginant per drėgname substrate, daug žalos padaro grybinės ligos - augalai ruduoja ir žūsta.

Antri metai - be chrizantemų

Pasak Vilniaus r. bendrovės „Jūsų sodui" direktoriaus Petro Basalyko, jau antrus metus jie chrizantemų neaugina, mat sunku nuspėti, ar palankūs metai bus jų realizacijai. „Vietoje chrizantemų pas mus pirkėjai gali įsigyti viržių, taip pat Vėlinėms skirtų vainikų, kuriuos, kaip ir Advento vainikus, piname iš ilgai nenubyrančiais spygliais kėnio šakelių. Juos puošiame sausažiedėmis gėlėmis, samanomis bei kankorėžiais. Vainikams pagrindus (karkasus) pasiruošiame iš sausų šiaudų. Visos natūralios medžiagos paskui suyra gamtoje, tad jos tikrai neteršiame", - paaiškina P. Basalykas.

Jis nepraleidžia progos pasigirti, kad viržius bendrovė augina jau daugiau kaip 20 metų ir buvo pirmieji Lietuvoje, pradėję juos dauginti auginiais kaip ir kitus dekoratyvinius augalus.

Jau antri metai chrizantemos neauginamos ir Irenos Marmienės gėlininkystės ūkyje. Pasak ūkio vadybininkės Linos Marmaitės, nes jų išauginimas ilgas ir brangus, o pirkimas kasmet nenuspėjamas. Jei anksti pašąla, tai pirkėjai Vėlinių dienomis perka naujus augalus, kad pakeistų kapinėse nušalusias gėles, bet būna ir atvirkščiai - prieš šalnas bijoma jų pirkti, kad nenušaltų.

Seniau žmonės rugsėjo mėnesį pirkdavo daugiau ankstyvųjų chrizantemų, o pastaruoju metu jas pakeičia kuklieji, ištvermingieji viržiai. „Viržius auginame antrus metus, vietoje chrizantemų, tačiau mažesnius kiekius negu anksčiau augintų chrizantemų, mat dar auginame nuo seno pamėgtas našlaites", - kalba L. Marmaitė.

Lina Marmaitė

Jei kai kurie pirkėjai baiminasi, kad našlaitės gali neperžiemoti, L. Marmaitė juo nuramina, kad užsisako daigelius tik tokių veislių našlaičių, kurios žiemoja Lietuvos sąlygomis. Našlaitės žydi net esant - 5 oC šalčio, o po žiemos s išaugina naujus žiedelius.

V. Stonkienės gėlininkystės ūkis

Vaidos Stonkienės gėlininkystės ūkis jau devinti metai sėkmingai augina chrizantemos 1 ha ploto šiltnamiuose Babtuose (Kauno r.). Chrizantemos sužaliuoja po realizuotų vasarinių gėlių. Jų sodinamoji medžiaga perkama iš bendrovės „Daigelis" ir patikimų tiekėjų Europoje. Pagrindinis sodinimas į vazonėlius vyksta liepos mėnesį, dalį - ankstyvesnių- sodinama birželio pabaigoje. Vadybininkė Rasa Rimkevičienė sako, kad vėliau krūmeliai dengiami juoda plėvele - taip trumpinant dieną, kad visi augalai pražystų norimu laiku.

Rasa Rimkevičienė

Šiemet išauginta per 160 tūkst. vazoninių chrizantemų. „Jau iš anksto prieš Vėlines išgabenome žydinčias chrizantemas į prekybos tinklus: „Maxima", „Moki veži", „Žalia stotelė". Įdirbis chrizantemų realizacijos srityje sukauptas ne per vienus metus, susibūręs kvalifikuotų darbuotojų kolektyvas. Tikriausiai sėkmingai gėlių realizacijai įtakos turi ir patogi strateginė padėtis, esame prie greitkelio „Kaunas - Klaipėda", tai pas mus klientai atvažiuoja iš visos Lietuvos: Vilniaus, Kauno, Panevėžio, Marijampolės ir kitų miestų. Nemažai išaugintų gėlių išvežame į Klaipėdą, taip pat į Latviją", - sako R. Rimkevičienė.

Tiesa, viržių Babtuose neaugina ir jais neprekiauja, o rudenį pirkėjams visuomet be chrizantemų dar siūlo įsigyti įvairių spalvų našlaičių.

MŪ inf.

    Gudinas -  23 06 14 + MU 2024

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Ko tikitės iš šiųmečio pasėlių deklaravimo?
    Visos apklausos