Basf 2024 04 09 / 2024 04 19 A1 Basf 2024 04 09 / 2024 04 19 m1
Gyvenimas toks...
Pasienio ūkininkai negali patekti į savo laukus

Kaunas. Šalims įvedus karantiną ir uždarius sienas, su problema susidūrė Lenkijos-Lietuvos pasienio ūkininkai, turintys žemių kaimyninėse šalyse. Prasidėjo pavasario darbai, o jie negali įprastai kirsti sienų ir važiuoti įdirbti savo laukų.

Lenkijos Suvalkų ir Seinų krašte yra daugiau nei šimtas ūkininkų, dirbančių laukus Lietuvos pusėje. Lenkijos ūkininkai mūsų šalyje nuomoja žemes, kuriose dažniausiai augina javus, taip pat pievas, iš kurių vasarą pjauną šieną savo galvijams. Kiti Lenkijos ūkininkai turi laukų Čekijos, Slovakijos pasienyje. Uždarius valstybių sienas, ūkininkai negali patekti į savo laukus, nes keliai buvo užtverti tvoromis, smėlio pylimais, prie jų patruliuoja pasieniečiai ir policija.

Kaip rašo punskas.pl, Lenkijos savivaldybių vadovai šią problemą daug kartų kėlė įvairiose centrinėse Lenkijos įstaigose. Punsko valsčiaus viršaitis Vytautas Liškauskas šiuo reikalu kreipėsi ir į Lietuvos Respublikos Ministrą Pirmininką.

Bioversija 2024 04 15 m7

Lenkija jau ėmėsi šios problemos sprendimo - išleistas šalies žemės ūkio ir kaimo plėtros ministro Jano Kšyštofo Ardanovskio (Jan  Krzysztof Ardavowski) potvarkis leisti ūkininkams kirsti sieną. Žemdirbiai, turintys kitapus valstybės sienos dirbamųjų laukų, galės ją kirsti, neprivalėdami karantinuotis. Tačiau jiems būtina gauti artimiausio sienos perėjimo punkto komendanto leidimą.

Tačiau iš Lietuvos pusės kol kas sprendimų nėra. Kaip portalui manoukis.lt sakė žemės ūkio ministro patarėjas Rosvaldas Gorbačiovas, problema žinoma, šiuo metu Žemės ūkio ministerija tikslina duomenis, kiek yra Lenkijos ūkininkų, turinčių žemių Lietuvos pusėje, kokie tokių žemių plotai ir pan.

„Bendraujame su Punsko vietos valdžia. Norime surinkti visą informaciją, o tuomet bus pasiūlyti ir sprendimo būdai, kuriuos Žemės ūkio ministerija teiks Vyriausybei", - sako R. Gorbačiovas.

Kada sprendimai galėtų būtų priimti, ŽŪM atstovas atsakyti negalėjo, pridurdamas, jog ministerija supranta, kad darbai laukuose nelaukia ir ilgai delsti negalima.

Lietuvos ūkininkų sąjungos (LŪS) Lazdijų skyriaus vadovas Kęstutis Sujeta teigė, jog Lenkijos ūkininkai iš tiesų turi išsinuomoję žemių rajone, tačiau, kiek jų yra, sunku pasakyti. Žinių apie tai, kad lenkai, negalėdami patekti į Lietuvos teritoriją, būtų prašę pagalbos įdirbant žemes vietos ūkininkų, kol kas nesigirdi. „Niekas nesigiria, kiek tų žemių nuomoja lenkams ir kaip su jais susitarę. Čia yra privatūs dviejų pusių reikalai. O kaip bus toliau, nežinau", - sakė J. Sujeta.

Lietuvos žemės ūkio bendrovių asociacijos generalinis direktorius Jonas Sviderskis pastebi, kad ši situacija slepia dar vieną problemą, kuri nulemia Lietuvos pasienio žemės savininkų pasyvų reagavimą. „Juk tai klasikinis sofinio ūkininkavimo pavyzdys. Niekas nepasakoja, kad nuomoja žemes lenkams, nes kartu turėtų pripažinti, kad gauna ir nuomą, ir išmokas už nenašias žemes. Juk Lenkijos ūkininkai, dirbantys Lietuvos žemes, plotų čia nedeklaruoja ir išmokų mūsų šalyje negauna. Vadinasi, gauna tie, kurie nieko nedirba. Kas gali paneigti, kad tokiu būdu nėra pažeidžiami įstatymai?“ - kelia klausimą J. Sviderskis.

Lazdijų rajono ūkininkams uždaryta siena su Lenkija irgi kelia tam tikrų sunkumų. Mat vietos ūkininkai, ypač turintys mažesnius ūkius, pavasarį važiuodavo į Lenkiją įsigyti pigesnių trąšų. Deja, dabar jie tokios galimybės nebeturi. „Pravažiavus Lazdijų pasienio punktą, iš karto būdavo trąšų prekybos aikštelė, iš ten mūsų ūkininkai veždavosi įvairias trąšas. Dabar to nebegalima padaryti", - kalbėjo K. Sujeta.

Viešos informacijos apie tai, kad su panašiomis problemomis susidurtų Lietuvos ūkininkai, turintys žemių kaimyninės Latvijos teritorijoje, kol kas nesigirdi. Portalo manoukis.lt kalbinta LŪS Joniškio skyriaus vadovė Lilija Šermukšnienė teigė, neturinti duomenų apie tai, kad koks nors rajono ūkininkas dirbtų žemę Latvijos teritorijoje ir dabar negalėtų ten patekti.

Pasvalio rajono ūkininkų sąjungos vadovas Vilhelminas Janušonis bei Biržų rajono ūkininkų sąjungos vadovas Tadas Micikevičius portalui manoukis.lt irgi teigė, nežinantys tokių atvejų, kad lietuviai ūkininkai turėtų žemių kaimyninėje Latvijoje arba atvirkščiai - latviai ūkininkai turėtų dirbamų laukų mūsų šalyje ir negalėtų kirsti valstybių sienos norėdami į jas patekti.

Pasvalietis V. Janušonis dar pridūrė, jog rajone yra stiprūs dideli ūkiai, bendrovės, tas pats ir iš Latvijos pusės, todėl laisvų žemių nuomai nėra, o kartu nėra ir minėtos sienų kirtimo problemos.

MŪ inf.

    Gudinas -  23 06 14 + MU 2024

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Ko tikitės iš šiųmečio pasėlių deklaravimo?
    Visos apklausos