


Kaunas, gegužės 9 d. Aleksandro Stulginskio universiteto docentas Kazys Rimkus tulpių selekciją pradėjo prieš 15 metų ir dabar yra surinkęs daugiau kaip 900 tulpių veislių kolekciją. Lietuvos gėlių selekcininkų draugijos (LGSD) narį tulpės sužavėjo nuostabiomis spalvomis, įvairiausiomis formomis, švelniu aromatu.
Gamtinių rūšių tulpių vyrauja geltona ir raudona spalva arba jų deriniai, kultūrinių veislių yra labai daug spalvų ir atspalvių. Žiedų spalvą lemia antocianų mišinys. Pagrindiniai tulpių žiedų pigmentai yra pelargonidinas, cianidinas ir delfinidinas - gliukozidas, nuo kurių santykio priklauso žiedų spalva. Išorinio ir vidinio rato apyžiedžio lapelių forma, o dažnai ir spalviniai tonai bei piešinys skiriasi. Tulpių žiedų spalvos žavios ir labai dinamiškos, žydėjimo metu gali kisti. Spalvų ryškumas priklauso ir nuo metų orų sąlygų, tręšimo.
Didžiausias rūpestis - nesumaišyti veislių
Kadangi tulpes K. Rimkus augina nedideliame žemės plote, svogūnėlius sodina į žemę su vazonėliais, kad nesusimaišytų veislės juos iškasant. Tulpių sodinimas ir iškasimas yra labai kruopštus darbas, niekam jo nepatiki, viską daro pats.
Pasak K. Rimkaus, tulpių selekcija - labai ilgas procesas, todėl ir tuo užsiimančių gėlininkų selekcininkų yra mažai. Tulpių sėklas pasėjus, praeina 5-7 metai, kol iš svogūnėlio užauga žydėti galinti tulpė. Dar apie 10 metų prireikia joms padauginti.
Per 15 metų laikotarpį buvo apie 60 veislių, tai yra kasmet maždaug po 4 veisles. Dalis jų pasirodė neatsparios ligoms, todėl buvo sunaikintos. „Dvylika mano veislių yra turi pavadinimus, o kiti perspektyvūs hibridai turi numeriukus", - sako K. Rimkus.
Tulpėms - deivių ir žinomų moterų vardai
Sukurtas tulpių veisles selekcininkas pavadina gražiais deivių ar žinomų moterų vardais. Milda, Lada ir Gegutė - tai Triumfo (3 gr.) tulpės skirtingų spalvų ir atspalvių bei įvairių formų. Žiedlapiai turi stangrią faktūrą. Tulpės apie 40 cm aukščio. Pražysta kartu su Darvino hibridinėmis (4 gr.) arba keliomis dienomis vėliau. Tulpės tinka želdynams, skinti ir pražydinti.
Austėja - paprastos vėlyvosios tulpės (5 gr.), švelniai pasteliniais žiedais, tvirtos žiedlapių faktūros. Jos žydi vėlyviausiai ir ilgiausiai už kitas tulpes. Tinka skinti ir vėlyvam pražydimui.
Lietava priklauso Greigo grupei (14 gr.), pavadinta upelio vardu. Žiedai taurės formos, žiedlapiai ties viduriu grakščiai išsilenkę, išoriniai smailiaviršūniai, vidiniai apvalesni, žvilgantys. Žiedai rausvi. Vidinėje žiedlapių pusėje, ties pagrindu, yra tamsi, juosva dėmė. Lietava gana ankstyva, pražysta anksčiau už Kaufmano (12 gr.) bei Fosterio (13 gr.) hibridus. Tulpės apie 40 cm aukščio. Tinka želdynams ir skynimui.
Inga priklauso lelijažiedėms (6 gr.) tulpėms. Žiedo forma grakšti, primenanti leliją, su siaurais grakščiai išsilenkusiais žiedlapiais. Spalva panaši į Lietava, bet labiau gelsva, su šviesiu dugneliu.
K. Rimkus baigia parengti nuotraukomis iliustruotą tulpių albumą, kuriame visos veislės bus smulkiai aprašytos.
MŪ inf.
Taip pat šia tema skaitykite
-
Iš pareigų atleistas ŽŪDC vadovas ir valdyba
2025-04-17 -
Dalis valdančiųjų siūlo Žemės ūkio rūmams nebeskirti finansavimo
2025-04-16 -
Tarp „Pienas LT“ nepriklausomų valdybos narių – ir aludaris
2025-04-04
Skaitomiausios naujienos
-
Kazlų Rūdos miškuose skelbiama stichinė nelaimė
2025-04-23 -
ŽŪM pritaria siūlymui parduoti valstybinę žemės ūkio paskirties žemę
2025-04-16 -
Pakeistos susietosios paramos už pienines karves taisyklės
2025-04-07
(0)