Basf 2024 04 09 / 2024 04 19 A1 Basf 2024 04 09 / 2024 04 19 m1
Gyvenimas toks...
Kokią kryptį rodo žemdirbių ir galvijų augintojų ateities vektorius

Kaunas. Vis žvarbesni vėjai taršo laukus, derlius jau sandėliuose. Metas pasižvalgyti, kokia galvijienos rinka, kokią augalininkystės ateitį prognozuoja mokslininkai, pasidomėti sutelktinio finansavimo platformomis ar kokios žemės ūkio produkcijos gamintojų, perdirbėjų ir prekybos įmonių bendradarbiavimo galimybės, kaip pagerinti rūgštų dirvožemį.

O gal domitės naujausia žemės ūkio technika ir laukiate, kas bus pasaulinio konkurso „Metų traktorius 2022“ nugalėtojai? Visa tai rasite spalio mėnesio „Mano ūkio“ žurnale.

Europos Komisijos žemės ūkio 2020–2030 m. įžvalgoje rašoma, kad pastaraisiais dešimtmečiais reikšmingai pasikeitė ES mėsos vartotojų įpročiai. Mėsos suvalgoma vis daugiau. Lietuva ES jautienos rinkoje 2020 m. užėmė septynioliktą poziciją pagal galvijų populiacijos rodiklį.

Bioversija 2024 04 15 m7

Be to, mūsų šalyje superkamų galvijų mėsos kokybė dažnai yra prastesnė negu pagaminamos didžiausią ES rinkos dalį užimančiose šalyse. Išsamiau R3 kategorijos skerdenos kainų pokyčius ES rinkose, apskritai Lietuvos mėsos rinką nagrinėja Nelė Jurkėnaitė.

***

Prieš 27 metus Šiaulių r., Gruzdžiuose, įkurta bendrovė „Baltic Champs“ dabar yra viena didesnių kultūrinių grybų augintojų Europoje, tiekianti savo produkciją ne tik mūsų šalies pirkėjams, bet ir stambiems tarptautiniams prekybos tinklams.

Kaip įmonė įgyvendina ciklinės ekonomikos modelį, kai, pavyzdžiui, po grybų auginimo komposte likusios maisto medžiagos: azotas, kalis, kalcios ir kt. grįžta į laukus kaip trąša – patręštoje žemėje vėl auginami javai ar kiti žemės ūkio augalai, rasite Jurgos Zaleckienės straipsnyje.

Autorė pabrėžia, kad į tvarumo sąvoką įeina ir santykiai su darbuotojais. Bendrovė pateko į didžiausią vidutinį atlyginimą mokančių bendrovių trejetuką Šiaulių ir Telšių regione, didelių įmonių grupėje.

***

Nuo trečiojo tūkstantmečio pradžios pirmą kartą pasaulio žmonių civilizacijoje žemės ūkio veikloje pagaminama daugiau maisto produktų gamybos žaliavų, nei jų reikia patenkinti žmonijos poreikius. Tačiau tai nereiškia, kad nėra badaujančiųjų.

Albinas Šiuliauskas, Danguolė Šiuliauskienė teigia, kad prasidėjo revoliuciniai technologijų tobulėjimo pokyčiai, tačiau dėl sparčios darbų modernizacijos lėtėja naujų darbo vietų kūrimas, jaučiamas aukštos kvalifikacijos specialistų stygius. Mokslininkai aptaria ir kitus su žemės ūkio pokyčiais susijusius dalykus: tręšimo normų skaičiavimą, žemesnio našumo dirvų gerinimą ir kt.

***

Vienas iš augalų derlingumą ribojančių veiksnių – dirvožemio rūgštumas. Palyginti su nerūgščioje žemėje augančiais augalais, jie gali būti 20–50 proc. mažesni, nes rūgšti dirvožemio reakcija riboja augalų maisto elementų pasisavinimą ir kartu derlingumą. Romutės Mikučionienės straipsnyje rasite, kokie yra rūgštaus dirvožemio indikatoriai, kas skatina dirvožemių rūgštėjimą, kas yra palaikomasis kalkinimas, kokios frakcijos kalkines medžiagas rinktis, ar geriau berti, ar įterpti jas.

***

Kaip išvalyti į dirvožemį patenkančius teršalus? Vienas iš būdų – fitoremediacija arba fitovalymas, kuriam pastaruoju metu skiriama vis daugiau dėmesio. Danutė Karčauskienė, Regina Repšienė, Gintaras Šiaudinis pristato LAMMC Žemdirbystės instituto Vėžaičių filiale 2020 m. įrengtą lauko bandymą, kuriame vertinamas daugiau nei dešimties augalų, tarp jų maistinės paskirties vienmečių sėjamųjų grikių (Fagopyrum esculentumL.), ir daugiamečių nemaistinės paskirties augalų – stambiastiebių geltonžiedžių legėstų (Silphium perfoliatum L.) ir gluosninių žilvičių (Salix viminalis L.) potencialas biomasėje sukaupti sunkiuosius metalus (ypač Zn, Cu, Ni ir Cr) ir taip išvalyti dirvožemį.

***

Daugelis pasaulio šalių veisėjų asociacijų į veisimo programas įtraukia genominius tyrimus, kaip efektyvų veisimo programos tikslų įgyvendinimo būdą. Genominis tyrimas įtrauktas ir į Lietuvoje veisiamų holšteinų veisimo programą – tai pirmoji padarė Lietuvos galvijų veisėjų asociacija. Genominis tyrimas apima daug požymių, pagrindinius aptaria ir nurodo jų įtaką formuojant būsimą bandą Edvardas Gedgaudas.

***

Dėl pagrindinio konkurso „Metų traktorius 2022“ apdovanojimo šiemet varžosi penki modeliai. Svarbiausia pretendavimo sąlyga – pristatomi atnaujinti arba visiškai nauji modeliai, anksčiau konkurse nedalyvavę, kurie klientams turi būti prieinami per rinkimų metus. Gitanos Kemežienės apžvalgoje pateikti Case IH Optum 300 CVXDrive AFS Connect, John Deere 7R 350 Auto Power, Massey Ferguson 8S.305 Dyna-VT Exclusive, New Holland T6.180 Methane Power, Valtra T235 Direct techniniai parametrai.

***

Techninė apžiūra privaloma ir stacionariems ar pusiau stacionariems purkštuvams. Aerozolinių purkštuvų techninė apžiūra atliekama be ardymo, išskyrus atvejus, kai reikia išjungti kai kurias dalis, siekiant prijungti matavimo ar kontrolės prietaisus.

Patikroje turi dalyvauti tikrinamo aerozolinio purkštuvo savininkas arba jo įgaliotas asmuo. Tikrinant aerozolinius purkštuvus daugiausia dėmesio skiriama aplinkosaugos aspektams. Remigijus Zinkevičius atkreipia dėmesį, kaip paruošti įrangą techninei apžiūrai, kas ir kaip tikrinama. Anot autoriaus, galimi tik neesminiai įrangos pakeitimai.

MŪ inf.

SPALIO MĖN. ŽURNALĄ "MANO ŪKIS" GALITE ĮSIGYTI REDAKCIJOJE IR PREKYBOS VIETOSE

    Gudinas -  23 06 14 + MU 2024

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Ko tikitės iš šiųmečio pasėlių deklaravimo?
    Visos apklausos