Basf A1 25 03 24 Basf m1 25 03 24
Gyvenimas toks...
Kiaulių augintojai: be pagalbos sektorius gali žlugti

Kaunas. Mūsų šalyje pagamina tik apie 50 proc. suvartojamos kiaulienos, tad iš kitų ES šalių plūstantis produkcijos perteklius muša kiaulių supirkimo kainas tiek, kad pastarąjį pusmetį kiekviena užauginta ir skersti realizuota kiaulė neša nuostolį, teigia Lietuvos kiaulių augintojų asociacija (LKAA). Dėl to, LKAA teigimu, sektoriui iškilo rimta egzistencijos grėsmė.

LKAA teigimu, kiaulienos sektoriaus problemos kyla dėl dviejų pagrindinių priežasčių: ES dėl COVID-19 pandemijos sumažėjo produkcijos vartojimas, sutriko skerdyklų darbas ir eksportas. Be to, dėl 2020 m. rugsėjo mėnesį afrikinio kiaulių maro pasireiškimo Vokietijoje ES susidarė kiaulienos pasiūlos perteklius.

Vidutinė ES kiaulių skerdenų kaina per metus nukrito apie 31,1 proc., paršelių kaina nukrito 40,4 proc. Lietuvoje kiaulių supirkimo kaina nukrito 43,3 proc. O pagrindinę gamybos kaštų dalį (70 proc. kaštų) sudarantys pašarai – kviečiai, miežiai, sojos, Asociacijos skaičiavimu, pabrango apie 30-40 proc.

Bioversija m7 2024 03 12

LKAA duomenimis, ES šalyse susidarantis kiaulienos perteklius plūsta pigiausiomis kainomis į Lietuvą ir jau pusmetį muša vietinės produkcijos kainą žemiau savikainos ribos.

„Dėl susiklosčiusių rinkos aplinkybių, kai COVID-19 pandemija sukėlė ženklų kiaulienos rinkos kainų nuosmukį, o taip pat atsižvelgiant į tai, kad kiaulienos dėl afrikinio kiaulių maro apribojimų savo produkcijos beveik negalime eksportuoti, Lietuvos kiaulių augintojai yra atsidūrę itin sudėtingoje situacijoje“, - teigia LKAA.

2020 m. dėl COVID-19 krizės kiaulininkystės sektoriui buvo skirta apie 2,9 mln. eurų, tačiau ir ši parama buvo apribota (maksimali - 100 tūkst. Eur ūkio subjektui), todėl susijusioms įmonėms ir stambiems ūkiams, kurių išauginamos kiaulės sudaro apie 70 proc. visų šalyje išauginamų kiaulių, buvo nežymi, - skaičiuoja LKAA.

Išdėsčiusi minėtas problemas LKAA raštu kreipėsi į šalies aukščiausiąją valdžią - Premjerę Ingridą Šimonytę, Seimo Kaimo reikalų komitetą, Žemės ūkio bei Ekonomikos ir inovacijų, taip pat Finansų ministerijas - prašydama atsižvelgti į vis blogėjančią kiaulienos rinkos situaciją ir šiuo itin sunkiu metu skirti palaikomąją paramą kiaulininkystės sektoriui.

„Esame įsitikinę, kad kiaulininkystės sektorius svarbus apsirūpinant savo šalyje pagaminta produkcija, sunaudojant užaugintus grūdus ir suteikiant pajamas įvairios kvalifikacijos žmonėms ir jų šeimoms kaimo vietovėse“, - rašoma kreipimesi.

Dėl santykinai ilgo gyvulių auginimo ciklo, kiaulininkystės sektorius yra inertiškas ir kiaulių auginimo normaliomis sąlygomis staiga uždaryti ar iš naujo paleisti neįmanoma. Skirtingai nuo kitų sektorių, kiaulių augintojai negali nei savo darbuotojų, nei auginamų gyvulių išleisti ,,neapmokamų atostogų“.

Kiaulių auginimo sektoriuje tiesiogiai dirba apie 1500 darbuotojų, dar apie 6000 darbuotojų dirba sektoriaus aptarnavime (veterinarija, pašarai, transportas, skerdimas, prekyba ir kt.).

MŪ inf.

    Gudinas -  23 06 14 + MU 2024

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Ko tikitės iš šiųmečio pasėlių deklaravimo?
    Visos apklausos