Basf 2024 04 09 / 2024 04 19 A1 Basf 2024 04 09 / 2024 04 19 m1
Gyvenimas toks...
Judėjimo tarp savivaldybių ribojimai sunkina ūkininkų gyvenimą

Biržai / Panevėžys / Vilnius. Iki mėnesio pabaigos Vyriausybės pratęstas judėjimo ribojimas 16 savivaldybių, tarp kurių didžioji dauguma – kaimiškosios vietovės, piktina ūkininkus, intensyviai besiruošiančius pavasario darbų sezonui.

Judėjimo ribojimai iki balandžio 1-osios pratęsti tarp Biržų rajono, Klaipėdos miesto, Kupiškio rajono, Marijampolės, Neringos, Panevėžio miesto ir rajono, Šalčininkų rajono, Širvintų rajono, Švenčionių rajono, Trakų rajono, Utenos rajono, Varėnos rajono, Vilniaus miesto ir rajono bei Visagino savivaldybių.

Čia ir toliau galioja draudimas atvykti ir išvykti, išskyrus išimtinius atvejus. Tęsti judėjimo ribojimus Sveikatos apsaugos ministerija pasiūlė tose savivaldybėse, kur 14 dienų naujų COVID-19 atvejų skaičius 100 tūkst. gyventojų siekia 200 ir daugiau.

Bioversija 2024 04 15 m7

Vis dar izoliuotų savivaldybių ūkininkai teigia, kad judėjimo tarp savivaldybių ribojimai kelia daug nepatogumų ir trukdo ramiai ruoštis pavasario darbų sezonui.

Reikiamos žemės ūkio technikos detalės – skirtingose savivaldybėse

Biržų rajono ūkininkų sąjungos pirmininkas Tadas Micikevičius sako, kad daugiausia nepatogumų ūkininkams kyla dėl žemės ūkio technikos atsarginių dalių įsigijimo, nes jomis prekiaujančios įmonės įsikūrusios skirtingose savivaldybėse.

„Technika nestovi, ji dirba, lūžta, visko reikia, tad su detalėmis sunkiau. Jei anksčiau galėjome su reikiamos detalės pavyzdžiu nuvažiuoti į vietą, greitai įsigyti ir grįžti, o pasikeitę toliau dirbti, dabar jų užsakymas ir atvežimas užtrunka keletą dienų. Baisiausias dalykas, kai atvežta detalė technikai netinka, nes nesusišnekama, ne taip įvardinama, ko reikia, tada tenka grąžinti ir vėl laukti kitos“, – pastebi T. Micikevičius, pridurdamas, kad ir jam pačiam ūkio technikai reikiamų dalių tenka įsigyti ir iš Panevėžyje, Kaune ar kitur įsikūrusių įmonių.

Pasak jo, technikos pasiruošimo pavasariui darbai daugumoje Biržų krašto ūkių jau baigiami, kai kurie ūkininkai po truputį pradeda pasėlių tręšimo darbus, kiti – valo grūdus, ruošiasi sėklas. Dauguma ūkininkų, taip pat ir jis, sėklomis ir trąšomis apsirūpino iš anksto, nelaukdami darbų pradžios.

„Kaip ir visos Lietuvos ūkininkai, judam, krutam ir laukiame didžiojo starto, kada orai leis ir galėsime visu pajėgumu nerti į pasėlių priežiūros ir laukų darbus. Belieka tikėtis, kad karantino ir judėjimo ribojimai netrukdys“, – sako Biržų rajono ūkininkų sąjungos pirmininkas.

Jis neslepia abejonių dėl judėjimo ribojimo būtinumo, mat nemažame jo draugų ir pažįstamų rate šiuo metu, priešingai nei sausį, sergančiųjų nėra, nors statistiniai duomenys rodo didelį sergamumą Biržų rajone.

Ar judėjimo tarp savivaldybių ribojimas netrukdo ūkininkams važiuoti į kitose savivaldybėse esančius laukus? T. Micikevičius sako, kad tokių nusiskundimų kol kas neteko girdėti. Pasak jo,  vienas ūkininkas tik skundėsi tuo, kad dar karantino pradžioje buvo policijos nubaustas už tai, jog važiuodamas keliu į lauką neturėjo su savimi veido kaukės.

Ribojimai pertekliniai

Neigiamai judėjimo ribojimų pratęsimą vertina ir Lietuvos ūkininkų sąjungos Panevėžio skyriaus pirmininkė Danguolė Kuzmienė. Jos teigimu, visai neaišku, kodėl šis rajonas pateko į izoliuotų savivaldybių sąrašą, nes sergančių žmonių nėra daug.

„Ateina pavasaris, ūkininkams atsiranda daugybė reikalų ir dėl trąšų, ir dėl sėklų, ir dėl detalių, o esame kaip uždarame kiaute. Neaišku, kaip bus toliau ir kokie bus valdžios sprendimai. Panašu, kad ji neturi jokio supratimo apie žemės ūkį. Aišku tik viena, jei pavasarį nepasėsi, rudenį nereikės ir pjauti, o jei nebus ką pjauti, neturėsime ir ką valgyti.

Leidžiami visokie veiklą ribojantys įstatymai, ūkininkas nuolat gąsdinamas, mokomas, nors visą gyvenimą dirba ūkyje. Pikta, kai ateina žmonės nė per vieną centimetrą prie žemės neprisilietę ir aiškina, kaip reikia ūkininkui dirbti, ką sėti, kaip arti. Tai daugiau nei juokinga“, – emocionaliai kalba D. Kuzmienė.

Jai kyla klausimas, ar tik vėl nereikės išvažiuoti ūkininkams į gatves su traktoriais, kad būtų panaikinti dirbti trukdantys apribojimai ir daug sunkumų bei vargo keliantys pertekliniai reikalavimai.

„Vienais metais sprendėme problemą dėl akcizo degalams išvažiuodami į gatves su traktoriais. Ta problema kaip ir nutilo. Dabar vėl problema, apribojimai įvedami visai negalvojant apie žmones. Pasipiktinimas labai didelis, visi pavargę, ir riba jau lūžtanti – atrodo, timptelsi siūlą ir viskas nutruks. Nereikia taip žaisti žmonių jausmais ir galimybėmis, nes žmogus privalo dirbti“, – piktinasi Panevėžio krašto ūkininkų atstovė.

Didžiulę neteisybę ir logikos trūkumą ji įžvelgia ir smulkiųjų prekybininkų, dirbančių lauke, veiklos apribojimuose, kai tuo metu didiesiems prekybos centrams visą karantiną buvo leista dirbti.

Ūkininko pažymėjimas pagrįs judėjimo teisėtumą?

Praėjusios savaitės pabaigoje Seimo narys Juozas Baublys savo socialinių tinklų paskyroje rašė, kad dėl taikomų judėjimo tarp savivaldybių ribojimų ūkininkams kyla nemažai sunkumų, norint pagrįsti savo vykimo į kitą rajoną teisėtumą. Tad jis kreipėsi į vidaus reikalų ministrę Agnę Bilotaitę, kad žemdirbiams, vykstantiems į kitą savivaldybę ūkio reikalais, užtektų kaip pagrindinį pateisinamą dokumentą su savimi turėti ūkininko pažymėjimą.

„Ministrė patikino, jog pateiks Policijos departamentui išaiškinimą, kad ūkininko pažymėjimas būtų pripažįstamas teisėtą vykimo tikslą pagrindžiančiu dokumentu“, – savo paskyroje rašė J. Baublys.

Portalas manoukis.lt nusiuntė klausimą Vidaus reikalų ministerijai, kokie ir kada bus priimami sprendimai, leisiantys izoliuotų savivaldybių ūkininkams teisėtai judėti tarp savivaldybių ūkio darbams reikiamoms prekėms įsigyti. Kol kas jokio atsakymo portalas nesulaukė.

LŪS Panevėžio skyriaus pirmininkės D. Kuzmienės įsitikinimu, norint judėti tarp savivaldybių ūkio reikalais, ūkininko pažymėjimo vežiojimas – ne išeitis, nes nemažai stiprių ūkininkų, valdančių po 500–600 ha, paprastai patys ir nevažiuoja – siunčia savo darbuotojus, tad pažymėjimas tokiu atveju negaliotų.

„Pats važiuoti gali tik tas ūkininkas, kuris dirba iki 100 ha ir neturi samdomų žmonių. Be to, ne visi gali ir žinoti, kad turi vežiotis ūkininko pažymėjimą. O juk dar reikia konkrečiai nurodyti, pas ką tu važiuoji, kokiu reikalu. Ūkininkai gyvena savo ritmu ir visi tie pertekliniai reikalavimai yra tik trukdžiai jų veiklai“, – įsitikinusi Panevėžio krašto ūkininkų atstovė.

MŪ inf.

    Gudinas -  23 06 14 + MU 2024

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Ko tikitės iš šiųmečio pasėlių deklaravimo?
    Visos apklausos