


Kaunas, kovo 24 d. Kasmet pavasarėjant pradedamos intensyviai reklamuoti vijoklinės braškės. Neva jos per 5 mėnesius gali užaugti iki 1,20 m ir daugiau ir nokinti neprilygstamo skonio uogas. Ar tai tiesa? Tik kodėl tuomet vis daugėja šiomis braškėmis nusivylusių žmonių?
Lietuvos agrarinių ir miškų mokslo centro Sodininkystės ir daržininkystės instituto mokslininkai sako, kad kaip vijoklinės pristatomos braškės yra paprasčiausios remontantinės braškės. „Kaip ir visos remontantinės braškės, taip ir vadinamosios „vijoklinės“ tais pačiais metais išaugina ūsus, suformuoja ant jų skroteles ir dera, – aiškina SDI Sodininkystės technologijų skyriaus vedėjas dr. Nobertas Uselis. – Jei pasodinsite tokius braškių kerelius prie atraminės sienelės ir kruopščiai vyniosite augančius ūsus ant jos, tai iš tiesų susiformuos savotiška dekoratyvi braškių tvorele“.
Mat braškių ūsai patys sienele tikrai nekops, teks juos užkelti ir užvyti rankomis. Kad šios braškės suformuotų kuo daugiau ir ilgesnių ūsų, jas reikia sodinti kaip įmanoma anksčiau – kai tik žemė atšyla tiek, kad įmanoma į ją sodinti daigus. Jokiu būdu nelaukti birželio, nes tuomet tikėtis braškių derliaus yra beviltiška. Braškes būtina subalansuotai tręšti ir laistyti, kad kereliui nieko netrūktų.
Be to, reikia žinoti, kad per žiemą visi ūsai su skrotelėmis nušals ir sudžius, išliks tik pirminis motininis augalas ir pavasarį teks vėl visą formavimą pradėti iš naujo. Specialistų teigimu, šiuo metu rinkoje yra daug vertingesnių ir skanesnes uogas nokinančių remontantinių braškių veislių, kurių ir daigai gerokai pigesni.
N. Uselio teigimu, pavadinti šią reklamą melu būtų per griežta, tiesiog tai yra gerokai pagražinta informacija ir nutylėti kai kurie svarbūs dalykai: kad jas būtina anksti pasodinti, labai gerai prižiūrėti, o uogų skonis tikrai nėra įspūdingas ir neprilygstamas.
„Na, jei tokios vijoklinės braškės iš tikro egzistuotų, tai aš neabejotinai jas auginčiau“, – šypteli vienas didžiausių šalyje braškių augintojų tauragiškis Raimondas Beske, paklaustas, kokia jo nuomonė apie vadinamąsias vijoklines braškes. Pasak jo, tiesiog naudojamasi žmonių patiklumu. „Įdomiausia, kad lygiai tas pats vyksta ir Lenkijoje – šalyje, kurioje braškininkystės tradicijos tikrai gilios. Visi juokiasi, ir vis tiek perka“, – stebisi R. Beske.
„Kiek metų jau šios braškės reklamuojamos ir perkamos, o dar niekur neteko matyti uogomis apkibusių tvorelių“, – įtikinamai sako N. Uselis ir primena, kad netrukus bus laikas pasirūpinti įprastų braškių lysvėmis: pašalinti senus lapus, išpurenti tarpueilius. Pavasarinis braškių sodinimo laikas – balandžio antroji pusė ir pirmosios gegužės dienos. Nors vėliau sodinami daigai būna gražesni, bet blogiau prigyja, prasčiau auga ir dera.
MŪ inf.
Taip pat šia tema skaitykite
-
Iš pareigų atleistas ŽŪDC vadovas ir valdyba
2025-04-17 -
Dalis valdančiųjų siūlo Žemės ūkio rūmams nebeskirti finansavimo
2025-04-16 -
Tarp „Pienas LT“ nepriklausomų valdybos narių – ir aludaris
2025-04-04
Skaitomiausios naujienos
-
Kazlų Rūdos miškuose skelbiama stichinė nelaimė
2025-04-23 -
ŽŪM pritaria siūlymui parduoti valstybinę žemės ūkio paskirties žemę
2025-04-16 -
Pakeistos susietosios paramos už pienines karves taisyklės
2025-04-07
(0)