


Bernas. Atviruose gėlo vandens telkiniuose susikaupia dideli metano kiekiai. Bazelio universiteto (Šveicarija) mokslininkai pateikė pasiūlymų, kaip išgauti dujas ir naudoti tvarų energijos šaltinį.
Diskutuojant apie klimato krizę daugiausiai dėmesio skiriama anglies dioksido klausimui. Metanas iš visų šiltnamio efektą sukeliančių dujų minimas rečiausiai, nors jo VAP rodiklis (VAP – šiltnamio efektą sukeliančių dujų potencialas šildyti klimatą, palyginti su anglies dioksido potencialu) yra 80–100 kartų didesnis už vienetą.
Daugiau nei pusė su žmogaus veikla susijusio metano išsiskiria dėl naftos gavybos ir žemės ūkio. Tačiau dujos susidaro ir natūraliai, mikroorganizmams skaidant biomasę, pavyzdžiui ežeruose. Bazelio universiteto (Šveicarija) mokslininkai įsitikę, jog yra teorinių galimybių naudoti ežerų ir kitų gėlo vandens telkinių metano sankaupas tvarios energijos gamybai.
Ežeruose paplitęs fitoplanktonas nuolat absorbuoja iš atmosferos anglies dvideginį. Skaidydami biomasę mikrobai fotosintezės metu gamina metaną. Tokiu būdu anglies elementas lieka tame pačiame natūraliame cikle.
Iš vandens telkinių išsiskiriančios dujos sudaro apie 20 proc. visos natūralios metano emisijos. Pasak dr. Maciej‘aus Bartosiewizc‘iaus (Maciej Bartosiewizc), teoriškai to pakaktų, norint patenkinti pasaulio energijos poreikius. Iškastinį kurą iš dalies būtų galima pakeisti atsinaujinančiais ištekliais – metanu iš gamtos. Jau dabar metano dujos naudojamas jėgainėse elektros gamybai arba kaip kuras metanolio forma.
Panaudoti ežerų metaną nėra nauja idėja. Nuo 2016 m. Kivu ežere, esančiame tarp Ruandos ir Kongo Demokratinės Respublikos, dujos išgaunamos iš 260 m gylio, valomos ir nukreipiamos tiesiai į energijos generatorių. Pasak dr. M. Bartosiewizc, šiame ežere susidaro labai didelė metano koncentracija. Ji yra apie 100 kartų didesnė nei paprastuose vandens telkiniuose. Iki šiol buvo sunku išskirti mažą ištirpusio metano kiekį, tačiau tobulinant technologijas ir kuriant specialias membranas pavyksta efektyviai atskirti dujas nuo vandens, rašoma portale „EurekAlert!“.
Mokslininkai nemato jokių neigiamų padarinių aplinkai, jei ežeruose susidarantis metanas neišsiskirtų į aplinką, o būtų panaudojamas energetikos reikmėms. Atvirkščiai, pašalinus anglies perteklių pavyktų sustabdyti pernelyg didelį fitoplanktono žydėjimą ir sumažinti natūralią šiltnamio efektą sukeliančių dujų emisiją.
MŪ inf.
Taip pat šia tema skaitykite
-
Vyriausybė nesutinka, kad elektra būtų dalijamasi su giminaičiais
2025-04-02 -
Saulės elektrinės nukenčia vis dažniau
2025-04-01 -
Saulės elektrinėms – 50 mln. eurų parama
2025-02-25
Skaitomiausios naujienos
-
Kazlų Rūdos miškuose skelbiama stichinė nelaimė
2025-04-23 -
ŽŪM pritaria siūlymui parduoti valstybinę žemės ūkio paskirties žemę
2025-04-16 -
Pakeistos susietosios paramos už pienines karves taisyklės
2025-04-07
(0)