Basf A1 2024 09 10 Basf m1 2024 09 06
BŽŪP
Tiesioginių išmokų mažinimo labiausiai baiminasi čekai, slovakai ir vokiečiai

Praha. Dėl galimo tiesioginių išmokų maksimalaus dydžio nustatymo ar kitokio ribojimo nerimauja Čekija, Slovakija ir buvusi Rytų Vokietija, kur didžiausia stambių ūkių koncentracija.

Europos Komisija planuoja keisti žemdirbių rėmimo tiesioginėmis išmokomis tvarką. Didžiajai Britanijai traukiantis iš Europos Sąjungos, mažėja žemės ūkiui skiriamo biudžeto apimtys, tad ir bendrai finansuojamai politikai lėšų gali tekti mažiau. Išeitis - optimizuoti išlaidas.

Europos Komisija 2017 m. lapkritį paskelbė komunikatą dėl „Maisto ir ūkininkavimo ateitis", kuriame aptakiai kalbama apie galimas permainas. Viena iš konkretesnių minčių, apie kurią imta plačiai diskutuoti, - tiesioginių išmokų ribojimas.

Bioversija 2024 08 19 m7

Naujųjų ES šalių narių žemdirbių atstovai pastebi, kad lubų nustatymas skausmingiausiai paveiks stambius, bet nebūtinai stipriausius ūkius. Labiausiai nerimauja Čekija, Slovakija ir buvusios Rytų Vokietijos žemės, kuriose komunizmo epochos laikais buvo įsteigta daug stambių kooperatyvų ir jų pagrindu susikūrė stambūs šiuolaikiniai ūkiai.

Čekijos ūkiai yra didžiausi Europos Sąjungoje: vidutinis ūkio dydis - 133 ha (ES ūkio dydžio vidurkis - 16 hektarų). Vokietijos Tiuringijos žemėje (buvusi Rytų Vokietija) vienas pieno kooperatyvas 2016 m. gavo apie 950 000 eurų tiesioginių išmokų.

Saksonijos regiono žemės ūkio ministerija pareiškė, kad pertvarkant Bendrąją žemės ūkio politiką, reikia rasti būdą veiksmingiau derinti išmokas, tačiau dėl to neturėtų nukentėti Saksonijos ūkininkai ir kaimo vietovės.

Reformuojant tiesioginių išmokų sistemą, Briuselyje iš pradžių kalbėta apie išmokų lubų nustatymą, t. y. maksimalią sumą, kurią galėtų gauti ūkis. Vėliau buvo pasiūlyta identifikuoti tuos ūkius, kuriems finansinė parama nėra būtina, t. y. kurie uždirba per metus nuo 60 000 iki 100 000 eurų.

Čekijos žiniasklaida praneša, kad jei Briuselis nuspręs nebemokėti išmokų tiems, kurie uždirba 60 000 eurų per metus, valstybei tenkanti paramos suma sumažės 43,5 proc., o jei riba bus nubrėžta ties 100 000 eurų, sumažėjimas sudarys 30,5 proc. (Čekijai tenkanti tiesioginių išmokų suma sudaro 1,2 mlrd. eurų per metus)

Čekijos ūkininkų asociacijos duomenimis, 2,6 proc. didžiausių šalies ūkių valdo 81  proc. ariamos žemės, auga apie 70 proc. visų melžiamų karvių.

MŪ inf.

    Gudinas -  23 06 14
    Setupad-desktop-po tekstu

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Kas stabdo ūkyje naudoti atsinaujinančią energiją?
    Visos apklausos