Europos parlamentarai ragins nutraukti Baltijos šalių žemdirbių diskriminaciją
2019-09-18

Briuselis. Rugsėjo 17 d. pradėti rinkti Baltijos šalių Europos Parlamento (EP) narių parašai po kreipimuisi, kuriuo reikalaujama užtikrinti, kad Baltijos žemdirbių diskriminacija būtų nutraukta. Apie tai informavo europarlamentaro Bronio Ropės spaudos atstovybė.

Jau šeštus metus Europos Komisija (EK) vėluoja vykdyti savo įsipareigojimą Lietuvos ir kitų Baltijos šalių ūkininkams suvienodinti išmokas iki Europos Sąjungos (ES) vidurkio.

„Turime konkuruoti rinkoje, kur ūkininkaujantis lietuvis, latvis ar estas vis dar gauna keliskart mažesnes išmokas nei žemdirbys iš kitos valstybės. Tai nėra priimtina“, – teigia oficialų Baltijos šalių europarlamentarų kreipimąsi į ES institucijas inicijavęs B. Ropė (žr. nuotr.). 

Linas Agro 20 09 01

Pasak europarlamentaro, netrukus prasidės intensyviausias trišalių derybų tarp ES institucijų etapas, todėl Baltijos šalių atstovams būtina mobilizuotis, kad naujoji EK nebeatidėliotų to, kas jau turėjo būti padaryta dar 2013 m.

„Tai yra politinė prioritetų diskusija, turime nedelsiant iškelti nedviprasmiškus ir pagrįstus žemdirbių reikalavimus tiek naujai išrinktam EP, tiek Tarybai, tiek naujai sudarytai EK, kad išmokų suvienodinimo klausimas nepaskęstų naujai atėjusių Europos politikų siūlomoje darbotvarkėje“, – teigia B. Ropė.

Kreipimosi dokumente reikalaujama tiesioginių išmokų konvergenciją užtikrinti dar 2021-2027 m. laikotarpiu, taip pat reikalaujama užtikrinti minimalų 196 eurų tiesioginių išmokų dydį už hektarą 2020 m.

Visi Lietuvos, Latvijos ir Estijos europarlamentarai buvo pakviesti pasirašyti B. Ropės inicijuotą bendrą kreipimąsi dėl galutinės tiesioginių išmokų konvergencijos, kurio reikalavimais siekiama pagerinti mažiausias išmokas visoje ES gaunančių Baltijos šalių žemdirbių konkurencines sąlygas.

Baltijos šalių atstovų pasirašytas dokumentas bus teikiamas naujai išrinktam EP, naujai sudarytai EK ir Europos Tarybai.

Dar 2002 m. ES Taryba nusprendė, kad 2013 m. tiesioginių išmokų dydis valstybėse narėse, kurios į ES įstos 2004 m., pasieks tuometinį išmokų vidurkį valstybėse narėse, kurios į ES įstojo iki 2004 m.

Vėliau, 2013 m. vasario 7 ir 8 d., buvo priimtas Vadovų Tarybos sprendimas, kad ne vėliau kaip 2020 m. visos valstybės narės turėtų pasiekti ne mažesnį nei 196 eurų už hektarą tiesioginių išmokų lygį. Tačiau iki šiol Lietuvos žemdirbiams mokamos tiesioginės išmokos niekaip nepakyla iki sąžiningo ir nediskriminuojančio lygio.

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia 20.05.14

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Ar reikia riboti tiesiogines išmokas (nustatyti „lubas“)?
Orai