Basf 2024 04 19 / 2024 04 24 A1 Basf 2024 04 19 / 2024 04 24 m1
BŽŪP
ES uždraudžia populiarų bulvių, daržovių ir kitų augalų fungicidą

Briuselis. ES sutarta nuo kitų metų uždrausti naudoti populiarią veikliąją medžiagą mankocebą, kuri įeina į bulvėms, daržovėms bei kitiems augalams apsaugoti skirtų fungicidų sudėtį.

Po to, kai ES nuolatinis augalų, gyvūnų, maisto ir pašarų komitetas balsavo neatnaujinti leidimo, ES šalyse kitų metų sausio pabaigoje baigsis galioti registracija iki šiol plačiai naudoto fungicido mankocebo. Tai - viena populiarų veikliųjų medžiagų, skirta apsaugoti daržoves, bulves, vaismedžius ir vaiskrūmius nuo ligų, tokių kaip bulvių maras, miltligė, rūdys, puviniai ir pan.

Europos cheminių medžiagų agentūra (ECHA) klasifikavo mankocebą kaip toksišką reprodukcinei sistemai, o Europos maisto saugos tarnyba (EFSA) įvertino jį kaip endokrininę sistemą ardančią medžiagą.

Bioversija 2024 04 26 m7

Lietuvoje šiuo metu profesionaliam naudojimui registruoti bent keli fungicidai su mankocebo veikliąja medžiaga. Tai - Acrobat Plus (bulvėms ir svogūnams), Ataka NT, Dithane NT (bulvėms, įvairioms daržovėms, pupoms, žirniams, obelims, kriaušėms ir kai kuriems kaulavaisiams bei vaiskrūmiams), Manfil ir Manfil Plus (bulvėms, kai kurioms daržovėms, kai kurių rūšių vaismedžiams bei vaiskrūmiams), Penncozeb, Trimanoc DG (bulvėms, svogūnams, obelims, kriaušėms).

Valstybinės augalininkystės tarnybos portale pateiktame augalų apsaugos produktų sąraše nurodoma, kad minėtų fungicidų su mankocebo veikliąja medžiaga registracija galioja iki 2021 m. sausio 31 d. (išskyrus Acrobat Plus, kurio registracija galioja iki 2021-07-31).

Mankocebo sudėtis panaši į preparato manebo sudėtį, kuris buvo uždraustas nuo 2017 m. Moksliškai įrodyta, kad manebas padidina Parkinsono ligos riziką. Dviejų pesticidų panašumai paskatino atidžiai išnagrinėti populiarų naujesnį fungicidą, nors mokslinių įrodymų apie mankocebo įtaką Parkinsono ligos atsiradimui nebuvo paskelbta.

Keli tyrimai taip pat buvo pakartotinai atliekami dėl pagrindinio mankocebo metabolito ETU (etileno tiokarbamido) rizikos. Galų gale ETU buvo klasifikuojamas kaip turintis toksinį poveikį reprodukcinei sistemai, o tai reiškia, kad jis gali pakenkti negimusiam kūdikiui.

JAV taip pat ketinama peržiūrėti mankocebo registraciją, nes jis buvo reglamentuotas dar 2005 m. Nacionalinės bulvių tarybos (NPC) vykdantysis direktorius Maikas Venkelis (Mike Wenk) portalui „Spudman“ sakė, kad šio fungicido rizikos vertinimo projektas turėjo būti pateiktas šių metų vasarą, tačiau jo dar nėra. Laukiama, kad vertinimai bus paskelbti 2021 m. pirmąjį ketvirtį.

Kanados Sveikatos apsaugos ministerija irgi pasiūlė pašalinti prieštaringai vertinamą fungicidą. Kanados kenkėjų reguliavimo agentūra vis dar laukia pakartotinio mankocebo naudojimo įvertinimo.

MŪ inf.

    Gudinas -  23 06 14 + MU 2024

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Kokio senumo traktorių turite ūkyje?
    Visos apklausos