Basf A1 27 02 24 Basf 27 02 24 m1
Aplinka, miškai
Siūlo atšaukti mėšlo tvarkymo aprašą

Vilnius. Žemdirbių pasipiktinimas dėl pakeisto mėšlo ir srutų tvarkymo aprašo pasiekė politikus – šią savaitę nuotoliniame Seimo Kaimo reikalų komiteto posėdyje priimtas sprendimas siūlyti Žemės ūkio ir Aplinkos ministerijoms šį įsakymą keisti.

Pasak parlamentinio komiteto pirmininko Viktoro Pranckiečio, sulaukta nemažai žemdirbių ir jų asociacijų raštų bei siūlymų dėl paskutinėmis anos Vyriausybės darbo dienomis pasirašyto ministrų įsakymo „Dėl mėšlo ir srutų tvarkymo aplinkosaugos reikalavimų aprašo patvirtinimo“.

Anot V. Pranckiečio, „įsakymas yra pagrįstas nuomonėmis, o ne konkrečiais faktais, turbūt todėl ir sukėlė dideles reakcijas“.

Bioversija m7 2024 03 12

Žemdirbiai tikina, jog pakeitimai, numatantys, kad laukuose mėšlas negali būti laikomas draudžiamuoju tręšti laikotarpiu (nuo lapkričio 15 iki kovo 20 dienos), gali itin apsunkinti pieno ūkių gyvenimą.

Jie sutinka, kad turi būti laikomasi nustatytų reikalavimų, jog būtų daroma kuo mažesnė žala aplinkai, tačiau nepritaria reikalavimui dėl lauko rietuvių. Teigiama,  kad mėšlo laikymas tvarkingai įrengtose lauko rietuvėse nepažeidžia Europos Sąjungos direktyvų, o lietuviškos žiemos leidžia ūkininkams transportuoti mėšlą į planuojamus pavasarį tręšti laukus, aplinkai padarant mažiausiai žalos lyginant su pavasariu. 

Parlamentaras Juozas Baublys teigė, kad ministrų įsakymas pasirašytas skubotai. „Žymiai bloginama situacija žemdirbiams, jie negalės išnaudoti darbo jėgos, kai ji yra laisvesnė, negalės išvežti mėšlo, kai tam turi galimybes. Siūlau aiškiai suformuoti numonę, kad mes siūlome ministrams atšaukti priimtą įsakymą“, - teigė J. Baublys.

Kad teisės akto pakeitimai nebuvo derinti su žemdirbiais, antrino ir parlamentaras Jonas Gudauskas, siūlydamas sprendimą peržiūrėti. „Bendraujant su žemdirbių bendruomene aiškėja, kad tas įsakymas yra perteklinis, neišdiskutuotas su ūkininkais. (...) Mūsų žemės ūkio bendruomenė tikisi aiškaus atsakymo, tas įsakymas yra galiojantis, ateis ir kovas, o mes vis dar svarstysime. Turime apsispręsti ir informuoti, ką mes rekomenduojame: ar atšaukti, ar pakoreguoti. Reikia aiškumo“, - kalbėjo J. Gudauskas.

Buvęs žemės ūkio ministras Giedrius Surplys teigė, kad apskritai yra ydinga praktika, kai tokiam sprendimui reikia dviejų ministrų parašų, o „situaciją geriausiai išspręstų orai“. „Gal galima pavesti Hidrometeorologijos tarnybai ar kažkam, kad remiantis jos išvadomis dėl temperatūros ir klimato sąlygų, tas mėšlas gali būti išvežamas į laukus?“, - svarstė Seimo narys.

Tuo tarpu įsakymą pasirašęs buvęs aplinkos ministras, o dabar – parlamentinio Kaimo reikalų komiteto narys Kęstutis Mažeika teigė, kad įsakymą tvirtino pritarus Žemės ūkio ministerijai.

„Tuo metu supratau, kad su žemdirbių asociacijomis buvo derinta. Jei tai buvo padaryta apeinant realią situaciją, tai tikrai, manau, prie to klausimo turime grįžti. Tuo labiau, kad valdančiųjų programoje buvo, jog jie peržiūrės tą klausimą...“, - kalbėjo K. Mažeika, siūlydamas kreiptis į mokslininkus ir paprašyti jų įžvalgų, kad sprendimai būtų priimami objektyviai, o ne remiantis emocijomis.

Tai iššaukė aštrią parlamentaro Andriaus Vyšniausko reakciją. „Man labai keista, kai buvę ministrai kalba, kad kažkaip kažką nesuderinome... Mano nuomone, tai buvo pakankamai sąmoningas dalykas, priverčiant mus beveik visą mėnesį kapanotis šitame mėšle. Žemės ūkio ministras pasakė, kad turi būti pakoreguota, dabar viskas yra aplinkos ministro rankose“, - teigė A. Vyšniauskas.

Tai, kad laukiama Aplinkos ministerijos atsakymo tikino ir žemės ūkio viceministras Paulius Lukševičius, teigiantis, jog esminė ministerijos pozicija – „netrukdyti gamybinio proceso“.

„Sakyti, kad buvo suderinta – absoliutus melas“, - piktinosi Lietuvos žemės ūkio bendrovių asociacijos generalinis direktorius Jonas Sviderskis. Kad problema opi ir jai reikia ieškoti sprendimų, teigė ir kiti nuotoliniame posėdyje dalyvavę žemdirbių atstovai.

Aplinkos viceministrė Raminta Radavičienė kartojo, kad, jos turimomis žiniomis, teisės akto projektas buvo derintas su socialiniais partneriais, ir patikino, kad mokslininkų nuomonė sutampa su dabar nustatytais reikalavimais, sprendimą lėmė ir Europos audito rūmų rekomendacijos. Vis dėlto, anot jos, šia tema dalykinėse diskusijose ministerija ir toliau ketina kalbėtis su žemdirbiais.

Tačiau tokie argumentai neįtikino parlamentarų ir po diskusijų Komiteto nariai vienbalsiai nutarė rekomenduoti atšaukti šį ministrų įsakymą. Prieš temos Seimo Kaimo reikalų komitete dar bus grįžta, mat apie su socialiniais partneriais suderintus ir priimtus sprendimus informacijos bus laukiama iki kovo 10 dienos.

MŪ, LRS inf.

    Gudinas -  23 06 14 + MU 2024

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Kokių priemonių imatės dėl užmirkusių žieminių pasėlių?
    Visos apklausos