Basf A1 25 03 24 Basf m1 25 03 24
Aplinka, miškai
Nykstant pelkėms mažėja ir laumžirgių
Asociatyvi pixabay.com nuotr.

Bernas. Dėl žmogaus veiklos sausėja pelkės ir kitos šlapžemės, todėl gyviai, kuriems šios ekosistemos atstoja buveines, atsidūrė ties išnykimo riba. Pasaulio gamtos apsaugos organizacija į nykstančių rūšių sąrašą įtraukė laumžirgius.

Pasaulio gamtos apsaugos organizacija (angl., IUCN) pirmą kartą išsamiai įvertino vabzdžių grupės, kuriai priklauso laumžirgiai ir vienodasparniai žirgeliai, būklę ir paskelbė, jog 16 proc. rūšių gresia išnykimas. 

Pelkės ir kitos šlapžemės yra ne tik planetos kraštovaizdžio dalis. Jose kaupiasi anglis, vanduo, organinės medžiagos. Telkiniai saugo nuo potvynių ir teikia prieglobstį daugybei faunos atstovų. Pasak IUCN generalinio direktoriau Bruno Oberle‘o, (Bruno Oberlo) pelkės nyksta tris kartus greičiau nei miškai. Ir to priežastis – urbanizacija, netvarus žemės ūkis ir klimato atšilimas. 

Bioversija m7 2024 03 12

Už raudonąjį nykstančių rūšių sąrašą atsakingas Craig‘as Hilton‘as–Taylor‘as (Kreigas Hiltonas–Teiloras) BBC televizijai sakė, jog, remiantis naujausiais moksliniais tyrimais, nuo 1970 m. iki 2015 m. planetoje išnyko apie 35 proc. šlapžemių. Atrodo, jog žemės paviršiaus sausėjimo tempai vis didėja. 

Ekspertas pabrėžė, jog pelkės nuvertinamos kaip dykvietės, kurių nereikia atkurti. Mokslininkai tikisi, jog atkreipus visuomenės dėmesį į faktą, jog kartu su šlapžemėmis nyksta ir gražūs vabzdžiai, padidės motyvacija išsaugoti pasaulio pelkes.

Atnaujinus raudonąjį gyvių, kuriems gresia išnykimas, sąrašą, dabar jame priskaičiuojama daugiau kaip 40 tūkst. rūšių. 

Šaltinis: MŪ
    Gudinas -  23 06 14 + MU 2024

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Ko tikitės iš šiųmečio pasėlių deklaravimo?
    Visos apklausos