Seimas uždraudė turėti daugiau kaip 500 ha žemės
2013-07-02

Vilnius. Seimas antradienį priėmė pataisas, kurios užkerta galimybes verslininkams įsigyti ir valdyti didesnius nei 500 hektarų žemės plotus. Už Žemės ūkio paskirties žemės įsigijimo laikinojo įstatymo pataisas balsavo 103, susilaikė du Seimo nariai.

Pataisos numato, kad daugiau nei leidžiama žemės negalės įsigyti susiję asmenys, jos nebus galima konsoliduoti, pasitelkiant trečiuosius asmenis. Be kita ko, potencialus pirkėjas privalės užpildyti specialią deklaraciją ir patvirtinti, kad jo turimos žemės plotas neviršys maksimalaus. Taip pat jis privalės atskleisti, už kokius pinigus bus perkama žemė.

Tikimasi, kad deklaruojant lėšų kilmę, bus išvengta piktnaudžiavimų ir apsimestinių sandorių, kai jau valdantis 500 ha žemės asmuo skolina lėšas neva nesusijusiam pirkėjui, o vėliau tokios įmonės reorganizuojamos, jas sujungiant.

Susijusiais asmenimis bus laikomi tėvai, įtėviai, nepilnamečiai vaikai bei įvaikiai, tiesiogiai ar netiesiogiai turintys balsų daugumą įmonėje, darantys lemiamos įtakos jai, to paties asmens įsteigtos įmonės.

Pataisos taip pat nustatė žemę įsigyti ketinančių asmenų pirmumą: pirmi būtų žemės sklypo bendraturčiai, antri – naudotojai, treti – kaimyninio sklypo savininkai. Šis pirmumas bus taikomas tik ūkininkams, registravusiems ūkį, ar turintiems žemės ūkio srities išsilavinimą, juridiniams asmenims, jei jų pajamos iš žemės ūkio veiklos sudaro daugiau kaip 50 proc.

Žemės ūkio ministerijos duomenimis, šalyje yra daugiau kaip 30 įmonių grupių, kurios valdo vidutiniškai daugiau kaip po 1,5 tūkst. ha žemės , o viena jų yra įsigijusi 13 tūkst. ha žemės. Teigiama, kad didžioji jos dalis – 11,5 tūkst. ha – buvo įsigyta per palyginti trumpą laiką.

BNS inf.

Gudinas - mobilioji apacia 20.05.14

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Kas, Jūsų nuomone, labiausiai lemia žemės ūkio paskirties sklypų kainą?
Orai