Basf 2024 04 09 / 2024 04 19 A1 Basf 2024 04 09 / 2024 04 19 m1
Agropolitika
Pasėlių deklaravimas: mulčiuotojų parama nepasieks

Vilnius. Balandžio viduryje šiemet startuojančio pasėlių deklaravimo viena pagrindinių naujovių – nebelieka galimybės gauti išmokas už nupjautą ir pievoje paskleistą žolę. Iš deklaracijos dingo ir pasirinktinė parama asociacijoms, tačiau prie rėmimo klausimo dar ketinama grįžti.

Seimo Kaimo reikalų komiteto nuotoliniame posėdyje kalbėjęs parlamentaras Juozas Baublys atkreipė dėmesį, kad būtų buvę racionalu keičiant deklaravimo tvarką vis dėlto leisti dalį (3-5 proc.) deklaruojamo ploto mulčiuoti. Anot jo, dažnai nutinka, kad prie laukų atsiranda maži žemės ploteliai, kuriuos sunku įdirbti, tad čia būdavo šienaujama ir susmulkinama, o dabar teks tą žolę išvežti ar kitaip sutvarkyti. Jis priminė, kad sunkumų gali kilti ir sodininkams bei bitininkams.

Jam atsakydamas žemės ūkio ministras Kęstutis Navickas tikino, kad sodams ir uogynams jau dabar taikoma išimtis ir žolės išvežti nereikia.

Bioversija 2024 04 15 m7

„Jei bitininkai ilgametes natūralias pievas ir ganyklas šienaus, palikdami fitomasę pievose, tų pievų kokybė suprastės ir ten žydinčių augalų nebus. Medingų augalų šienavimas išvis nevyksta, nes tai ne pievos ir ganyklos“, - kalbėjo ministras. 

Jis pabrėžė, kad mulčiavimas nėra ūkininkavimas ir kaip priemonė tik blogina ilgametes pievas ir ganyklas, tad „visiškai neaišku, kodėl ji turi likti“. Fitomasė ar šienas galės likti laukuose ritiniuose.

Vis dėlto parlamentinio komiteto pirmininkas Viktoras Pranckietis pasigedo glaudesnio bendradarbiavimo su komitetu dar rengiant taisykles.

„Kiek strateginiame planavime yra specialistų, žinančių technologijas? Nuolat vykdome kontrolę dėl išmokų metodikos, bet jos rengime mes nesusiję ir nedalyvaujame. Manau, kad tai, turbūt, nėra visai gerai, nes paskui tik bėgame paskui rezultatą ir sakome, kodėl taip darote“, - kalbėjo V. Pranckietis.

Posėdyje prisiminta ir pernai asociacijoms skirta parama 1 euras nuo 1 ha – šiemet tokios galimybės nebeliko. Pasak ministro, to priežastis ne pats kreipimasis į teismą, bet galimas prieštaravimas ES reglamentui. Tad iškyla grėsmė, kad, tęsiant priemonę, po teismo sprendimo galėtų tekti grąžinti pinigus į ES biudžetą. 

„Manau, kad mes rasime kitas priemones, kaip tą paramą asocijuotoms organizacijoms paskirstyti tolygiau. (...) Aš tokią galimybę (buvusią tvarką, - red.) matau kaip gerą, bet susidūrimas su galimu prieštaravimu reglamentui iš tikrųjų kelia dideles rizikas. Jei teismo sprendimas bus palankus žemės ūkio ministro įsakymui, tai tikrai prie tos priemonės grįšime – net nėra politinio klausimo“, - kalbėjo K. Navickas.

Diskusijose svarstyta ir apie galimybę dėl pandemijos pratęsti pagrindinio deklaravimo laiką, dėl analogiškų priežasčių siūlyta pratęsti ir žemės ūkio technikos apžiūras.

Tiek socialiniai partneriai, tiek Seimo nariai išsakė mintis, kad deklaravimą vykdantys žemės ūkio specialistai ir Valstybinės maisto bei veterinarijos tarnybos darbuotojai turėtų būti skiepijami nuo COVID-19 prioriteto tvarka.

Žemės ūkio ministerijos 1-ojo Europos Sąjungos paramos skyriaus vedėja Rasa Motiejaitė pristatė, kad šiemet deklaruojantiems kvietrugius, kviečius, miežius, avižas, rugius, rapsus, lubinus, pupas, žirnius, kurių bendras plotas yra 30 ha ir daugiau, ir (arba) bulves, kurių bendras plotas yra 10 ha ir daugiau, dar lieka galimybė nurodyti augalų veislę kaip „nežinoma“. Ji atkreipė dėmesį, kad augalų veislių klasifikatorius papildytas Europos veislių katalogo augalų veislėmis.

Tarp kitų šių metų deklaravimo pokyčių – ir tai, kad norintys gauti susietąją paramą už vaisius, uogas, daržoves ir deklaruojantys 3 ha ir didesnį plotą, privalės mobiliąja programėle „NMA agro“ pateikti lauko, kuriame matosi užaugintas derlius, nuotraukas. Tai turės būti padaryta iki spalio 1 d., bet likus ne mažiau kaip 10 darbo dienų iki pirmo derliaus nuėmimo

Patikslinta ir žaliojo pūdymo apibrėžtis –  jis turi būti sėjamas einamaisiais metais ir gali susidaryti ne vien tik iš žolinių augalų.

Deklaravimo metu taip pat bus galima atnaujinti ir duomenis apie ūkininko ūkį, deklaruojant plotus bus galima juos identifikuoti pagal dirbimo technologiją, atsiranda galimybė patikslinti, kokia taikoma bearimė technologija. 

Pareiškėjai, deklaruojantys valstybinės žemės plotus, privalės šios žemės naudojimo ar valdymo teisės patvirtinimo dokumentus pateikti patikrinti seniūnijos ar savivaldybės darbuotojui.

Deklaravimo paraiškos forma papildyta nuostata, jog pareiškėjas žino, kad paukščiams svarbiose teritorijose esančių natūralių pievų, ganyklų, šlapynių, saugomų rūšių radavietės pievų ir ganyklų negalima aparti, persėti kultūrinėmis žolėmis ar apsodinti mišku. Pažeidusiems nors vieną iš kompleksinės paramos reikalavimų bus  taikomos sankcijos.

Deklaravimas numatytas nuo balandžio 12 d. iki birželio 7 d. Paraiškas bus galima teikti ir pavėluotai: nuo birželio 8 d. iki liepos 2 d., tačiau už kiekvieną pavėluotą darbo dieną išmokos suma bus mažinama 1 proc.

MŪ, NMA inf.

    Gudinas -  23 06 14 + MU 2024

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Ko tikitės iš šiųmečio pasėlių deklaravimo?
    Visos apklausos