Basf 2024 04 24 A1 Basf 2024 04 24 m1
Agropolitika
Parama žemdirbių asociacijoms: euras nuo hektaro dingo tyliai

Kaunas. Galimybę deklaruojant pasėlius iš būsimų išmokų skirti eurą nuo hektaro pasirinktai asociacijai žemdirbiai turėjo tik vienus metus. Šiemet tokio paramos būdo tyliai, be viešų diskusijų, atsisakyta.

Svarstymai, kokiais principais remti žemdirbių savivaldą, vyksta jau seniai. Žemės ūkio ministerija (ŽŪM) ne kartą yra susilaukusi priekaištų, kad kasmet skiria apie 0,5 mln. eurų Žemės ūkio rūmams (ŽŪR). Esą būdami priklausomi nuo valdžios malonės Žemės ūkio rūmai negali tinkamai atstovauti žemdirbiams.

Kelios įtakingos asociacijos prieš trejus metus pasitraukė iš ŽŪR narių ir kartu susivienijo į Lietuvos žemės ūkio tarybą (LŽŪT). Joje žemdirbių asociacijų vis daugėja, ir LŽŪT įgauna vis didesnį svorį atstovaujant agrarininkų interesams. LŽŪT kelia klausimą ir dėl tolesnio žemdirbių savivaldos rėmimo.

Bioversija 2024 04 26 m7

Dar 2019 m. rudenį tuometis žemės ūkio ministras Andrius Palionis išsakė idėją, kad žemdirbiai patys turėtų pasirinkti, kurią savivaldos organizaciją nori remti – Žemės ūkio rūmus ar Lietuvos žemės ūkio tarybą.

„Siūlysiu, kad ateinančiais metais su deklaravimu kiekvienas dirbantis ir deklaruojantis žemę ūkininkas pasirinktų, kam jis skiria 1 eurą nuo hektaro. (…) Ir biudžetinę eilutę mes naikinsime, kad visi būtų vienodose sąlygose”, 2019 m. rudenį susitikime su žemdirbiais kalbėjo A. Palionis.

Tuomet žemdirbiams atstovaujančių įvairių sričių asociacijų nuomonė dėl tokios paramos formos išsiskyrė: vieni teigė, paramai pritariantys, kiti abejojo, treti buvo nusiteikę priešiškai.

Vis dėlto dalis buvusio ministro pažadų buvo įgyvendinta pernai deklaruojant pasėlius buvo galimybė iš būsimų išmokų skirti eurą nuo hektaro pasirinktai asociacijai. Galima buvo rinktis iš bemaž 80-ties asociacijų sąrašo.

Tačiau biudžeto eilutė, pagal kurią ŽŪR kasmet gauna lėšų, irgi išliko... ŽŪM Žemės ūko sektoriaus finansų valdymo grupės vadovė Regina Mininienė, vasario mėnesį dalyvavusi LŽŪT posėdyje, patvirtino, kad jau ir šiemet ministerija yra pasirašiusi sutartį su Žemės ūkio rūmais ir jiems pervedusi numatytas lėšas.

Išreiškė palaikymą 56-oms organizacijoms

NMA duomenimis, pernai deklaruodami pasėlius, žemdirbiai paramą eurą nuo hektaro – skyrė 56-ioms juos vienijančioms asociacijoms. Iš viso beveik 251 tūkst. eurų. Lojaliausi pasirodė Lietuvos nederlingų žemių naudotojų, Žemės ūkio bendrovių, Ekologinių ūkių asociacijų, Lietuvos ūkininkų sąjungos nariai, - šioms organizacijoms, pagal deklaravimo duomenis, skirta po keliasdešimt tūkstančių eurų. 

Tiesa, pernai deklaruojant pasėlius žemdirbių paskirtų lėšų pervedimą asociacijoms Nacionalinė mokėjimo agentūra (NMA) sustabdė.

Kaip LŽŪT posėdyje aiškino NMA direktorius Aleksandras Muzikevičius, tai padaryta dėl teisinių dalykų. Mat buvęs Seimo Kaimo reikalų komiteto pirmininkas Andrejus Stančikas (beje, prieš taip vadovavęs ŽŪR), pernai rugpjūtį pateikė skundą ir tokiu būdu inicijavo teisminius procesus, kad „teisės aktai dėl tokios paramos formos neatitinka kitiems teisės aktams“.

„Mes ilgai siekėme, kad būtų tokia paramos forma žemdirbių asociacijoms, mes palaikome ją ir norime, kad būtų tęstinumas“, vasarį LŽŪT posėdyje sakė Lietuvos ūkininkų sąjungos (LŪS) pirmininkas Jonas Talmantas, ragindamas LŽŪT parašyti raštą Žemės ūkio ministerijai, kad šioji deklaravimo taisyklėse paliktų galimybę skirti 1 eurą nuo hektaro žemdirbių asociacijoms ir šiais metais.

Galimai pažeistos ES teisės normos?

Tačiau ŽŪM nusprendė kitaip LŽŪBA konferencijoje ŽŪM bei Žemės ūkio informacijos ir kaimo verslo centro (ŽŪIKVC) atstovai, pristatę šių metų pasėlių deklaravimo naujoves, užsiminė ir apie tai, kad šiemet nebelieka galimybės skirti savanorišką paramą žemdirbius vienijančioms organizacijoms. 

Sprendimas netikėtas, ypač prisimenant, kad dar vasarį R. Mininienė minėtame LŽŪT posėdyje patikino, jog „žemės ūkio ministras šį klausimą žino ir rengiasi spręsti, bus organizuota diskusijų, situacija bus peržiūrėta”.

Portalui manoūkis.lt pasidomėjus, kodėl ŽŪM panaikino galimybę šiemet deklaruojant pasėlius savanoriškai skirti pasirinktoms žemdirbių organizacijoms eurą nuo hektaro, gavome tokį ŽŪM atsakymą: Paramos –1 Eur už 1 ha – skyrimas žemdirbių organizacijoms, pasinaudojant tiesioginių išmokų deklaravimo sistema, dėl galimai pažeidžiamų ES teisės normų nuo 2021 m. yra atšaukiamas.

Žemės ūkio ministerija vėliau svarstys poreikį, ar tikslinga ir reikalinga rinkti informaciją (ūkininkų nuomonę), kaip ūkininkai vertina konkrečias šakines ir skėtines žemdirbius vienijančias organizacijas.

Sprendimas buvo netikėtas

Žemdirbių asociacijų atstovai teigia, kad ŽŪM sprendimas jiems buvo netikėtas. Motyvai, kodėl atsisakyta pradėtos praktikos vienyti žemdirbius, sudarant galimybes jiems patiems paremti norimą jiems atstovaujančią organizaciją, man nežinomi“, sako LŽŪBA prezidentas Petras Puskunigis.

Viešai neįvardintas ir A. Stančiko, buvusio Seimo Kaimo reikalų komiteto, prieš tai – Žemės ūkio rūmų pirmininko kreipimasis į teismą su prašymu kvestionuoti buvusio žemės ūkio ministro A. Palionio įsakymą, kuris sudarė žemdirbiams galimybę vienytis.

Yra paprastas kelias – pervedei Žemės ūkio rūmams apie pusę milijono biudžetinių lėšų ir turi „kišeninę“ savivaldą, kuri visada parems, palaikys. Na retkarčiais, „dėl vaizdo“, šiek tiek pasiginčys“, piktinasi LŽŪBA prezidentas.

Portalas manoūkis.lt teiravosi ir Žemės ūkio rūmų nuomonės, kaip jie vertina ŽŪM sprendimą atsisakyti galimybės paremti žemdirbių organizacijas skiriant 1 Eur nuo deklaruoto hektaro. Tačiau ŽŪR atsakymo nesulaukėme.

Pinigų turbūt nebesulauks

LŪS pirmininko Jono Talmanto nuomone, idėja deklaravimo metu leisti ūkininkui laisvanoriškai skirti paramą norimai asociacijai buvo labai gera.

Tik gaila, kad ji buvo iki galo teisiškai nesutvarkyta, o viena iš žemdirbių asociacijų tuo pasinaudojo ir apskundė teismui šią sudarytą galimybę.

Jau daug metų kalbame, kad visi ūkininkai naudojasi asociacijų iškovotais vaisiais, bet dauguma jokia forma neprisideda prie bendro darbo. Todėl nenorintiems būti asociacijos nariais, bet pritariantys jos veiklai ir vykdomiems darbams, buvo sudaryta proga tokiu būdu prisidėti ir taip parodyti asociacijos palaikymą.

Kaip parodė praėjusių metų deklaravimas, ūkininkai palaiko LŪS mūsų rajoniniams skyriams kartu sudėjus skirta tokios paramos suma bene didžiausia, tačiau realiai jos niekas negavo ir greičiausiai jau nebegaus“, apgailestauja LŪS pirmininkas.  

Portalas manoūkis.lt teiravosi Nacionalinės mokėjimo agentūros (NMA), ar pernai skirtos lėšos pervestos asociacijoms, jeigu ne, kada ir ar iš viso bus pervedamos?

NMA Komunikacijos skyriaus l. e. p. patarėja Reda Kerdokienė atsakė tik tiek, kad: „Dar vyksta bylos nagrinėjimas dėl paties teisės akto – sprendimo pervesti lėšas asociacijoms – teisėtumo, todėl, laukiant teismo sprendimo, šių išmokų mokėjimas yra pristabdytas. Norėtume pažymėti, kad NMA nėra įtraukta kaip šio teismo proceso šalis, todėl detalesnės informacijos dėl teismo proceso neturime ir pateikti negalime.

Bylą dėl ŽŪM norminio akto, kuriuo buvo suteikta galimybė paremti žemdirbius vienijančias asociacijas, nagrinėja Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas. Sprendimo kol kas nėra. Teismas aiškinasi, ar ŽŪM iniciatyva buvo teisėta, ar nenusižengta teisės aktams, ar tokią praktiką leidžia ES reglamentai ir pan.

MŪ inf.

  Gudinas - 23 06 14 + MU 2024

  (0)

  Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

  Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

  Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

  Apklausa
  Kokio senumo traktorių turite ūkyje?
  Visos apklausos