Lietuva pritaria Europai be GMO
2015-06-04

Vilnius. Lietuva nori išlikti „švari" nuo GMO ir palaiko ekologinį ūkininkavimą. Žemės ūkio ministrė Virginija Baltraitienė įsitikinusi: šiuo laikmečiu - tai vienas iš aktualiausių klausimų, nes nuo priimamų politinių sprendimų priklausys paties ekologiško produkto koncepcija ir šio sektoriaus plėtra ateityje.

Apie tai kalbėta Rygoje neformalioje Žemės ūkio ir žuvininkystės ministrų tarybos diskusijoje ES ekologinės gamybos klausimais.

Ekologiškų produktų paklausa visame pasaulyje sparčiai auga ir užima vis didesnę maisto produktų rinkos dalį. ES šių produktų rinka kasmet vidutiniškai išauga po 6 proc. Visų šalių žemės ūkio ministrai sutaria, kad dabar svarbiausia - pagaminti pakankamai ekologiškos produkcijos, išlaikant vartotojų pasitikėjimą ekologinės gamybos principais, išsaugoti produkcijos kokybę bei užtikrinti jos pridėtinę vertę ilgalaikėje perspektyvoje.

Biomase 21 01 18+Lytagra 21 03 01

Vis dėlto pastaruoju metu valstybės narės niekaip nesusitaria dėl Europos Komisijos reglamento pasiūlymo esminės nuostatos - neleistinų medžiagų likučių ekologiškuose produktuose.  „Reikia užtikrinti vienodus reikalavimus tarp valstybių ir sumažinti nesąžiningo elgesio riziką - turime pateisinti vartotojų lūkesčius.  Esu už tai, kad iš trečiųjų šalių į ES importuojami ekologiški produktai turi būti pagaminti laikantis tokių pačių aukštų reikalavimų", - ministrų diskusijoje kalbėjo V. Baltraitienė. ES teisės aktuose nustačius atlikti tam tikrą procentą ekologinės gamybos ūkių papildomų patikrinimų, konkurencijos sąlygos pagerėjo, tačiau, ministrės nuomone, tiems tvarkingiems ūkiams, kuriuose jau ne vienerius metus nerasta pažeidimų, kontrolė turėtų būti vykdoma rečiau.

Lietuvoje  ekologiniai ūkiai užima apie 6 proc. dirbamos žemės ploto ir tai iš esmės atitinka ES vidurkį, kuris yra 5,4 proc. Ministerijos teigimu, šiuo metu mūsų šalies ūkininkai nerodo jokio susidomėjimo genetiškai modifikuotų augalų auginimu. „Ir Žemės ūkio ministerija, ir žemdirbiai nenori, kad mūsų laukuose būtų auginami GMO", - pabrėžia ministrė. Susitikime su Vengrijos žemės ūkio ministru Sandoru Fazekasu V. Baltraitienė pritarė jo vizijai paversti Europą zona be GMO, visiškai atsisakant tokių organizmų augimo žemės ūkyje. Tikėtina, kad zonų be GMO sukūrimas suteiktų regiono tradiciniams ir ekologiniams ūkiams tam tikrą konkurencinį pranašumą.

ŽŪM inf.

Gudinas - mobilioji apacia 20.05.14

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Kas jus paskatintų ūkyje auginti daugiau gyvulių ir / ar paukščių?
Orai