Basf 22 09 27 22 10 03 Lytagra
Agropolitika
ES ir Meksika susitarė prekiauti be muitų

Briuselis. Europos Sąjungos šalys galės be muito eksportuoti į Meksiką aukštos kokybės sūrius, lieso pieno miltelius, kiaulieną, alyvuogių aliejų ir vyną. Tai numato naujas Europos Sąjungos ir Meksikos prekybos susitarimas.

ES žemės ūkio ir kaimo plėtros komisaras Filas Hoganas (Phil Hogan) pabrėžė susitarimo naudą žemės ūkiui. „Mūsų žemės ūkio sektoriui suteikiamos naujos galimybės eksportuoti aukštos kokybės maisto produktus ir gėrimus, o tai savo ruožtu garantuoja daugiau darbo vietų ir skatina ekonomikos augimą, visų pirma kaimo vietovėse“, – Europos Komisijos pranešime spaudai cituojamas F. Hoganas.

Pagal ankstesnį (2000 m.) ES ir Meksikos prekybos susitarimą, jų tarpusavio prekyba kasmet augo 8 proc., o iš viso prekyba prekėmis išaugo 148 procentais.

Bioversija 22 08 31

Ką apima susitarimas

Susitarimas bus naudingiausias ES žemės ūkio prekių, tokių kaip paukštiena, sūris, šokoladas, tešlos gaminiai ir kiauliena, eksportui.
Numatomos lengvatinės patekimo į rinką sąlygas daugeliui sūrių, kaip antai gorgoncolai ir rokforui, kuriems dabar taikomi iki 20 proc. muitai, o nemažai daliai kitų sūrių – naujos sąlygos patekti į rinką pagal metines kvotas. Į Meksiką bus galima eksportuoti didelį pieno miltelių kiekį – pradedant nuo 30 000 tonų įsigaliojus susitarimui iki 50 000 tonų po 5 metų.

Europos Sąjungai suteikta galimybė gerokai padidinti kiaulienos eksportą į Meksiką panaikinant muitus praktiškai visiems kiaulienos produktams. Susitarta panaikinti muitų tarifus šokoladui (šiuo metu iki 30 proc.) ir vynui (šiuo metu iki 20 proc.).

Užtikrinta daugiau kaip 340 skirtingų Europos maisto produktų ir gėrimų apsauga nuo jų padirbinėjimo Meksikoje, suteikiant vadinamąsias geografines nuorodas, pvz., prancūziškam kontė sūriui, portugališkam sūriui „Queijo São Jorge“, vengriškai dešrai „Szegedi szalámi“ ir rumuniškam slyvų džemui „Magiun de prune Topoloveni“. Tai reiškia, kad ES tradicinių skanėstų gamintojai neturės kovoti su jų produktų kopijomis, o vartotojai galės šiuos produktus pirkti žinodami, kad perka tikrą produktą.

Muitinės procedūrų srityje naujuoju susitarimu bus nustatytos naujos taisyklės, kuriomis bus supaprastintas ir paspartintas dokumentų tvarkymas ir fizinės patikros Meksikos muitinėje.

Remdamiesi iš esmės pasiektu susitarimu abiejų pusių derybininkai spręs likusius techninius klausimus, kad iki šių metų pabaigos parengtų galutinį teisinį susitarimo tekstą. Tada Komisija atliks teisinį susitarimo patikrinimą ir vertimą į visas oficialiąsias ES kalbas ir galiausiai pateiks jį tvirtinti Europos Parlamentui ir Europos Sąjungos Tarybai.

Prekybos susitarimas yra įtrauktas į platesnį visuotinį susitarimą, kuriuo nustatomas ES santykių su Meksika pagrindas ir be prekybos aprėpiami platesni bendro intereso klausimai, kaip antai politiniai klausimai, klimato kaita ir žmogaus teisės.

Meksikai atveriama jautienos rinka

ES žemdirbių ir žemės ūkio kooperatyvų organizacijos COPA-COGECA generalinis sekretorius Peka Pesonenas (Pekka Pesonen) pažymi, kad susitarimas naudingas abiem šalims, su sąlyga, kad importo kvotos bus tvarkomos tinkamai. Jis teigiamai įvertino tai, kad atsiveria platesnės galimybės eksportuoti į Meksikos rinką aukštos kokybės sūrius, lieso pieno miltelius, kiaulieną, alyvuogių aliejų ir vyną.

COPA-COGECA pabrėžia būtinybę užtikrinti, jog naujomis galimybėmis galėtų naudotis mažos ir vidutinės įmonės, ypač kooperatyvai, o tam būtina, kad Meksika sumažintų biurokratiją.

Kartu P. Pesonenas išreiškė susirūpinimą dėl Meksikai atvertos ES jautienos importo rinkos. Jo žodžiais „10 000 tonų jautienos importo kvota Meksikai yra 10 000 tonų per didelė“.

COPA-COGECA stebės pokyčius jautienos, daržovių ir vaisių rinkose, kuriems įtakos gali turėti minėtas susitarimas.

EK, MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia 21.03.14

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

Taip pat šia tema skaitykite
Skaitomiausios naujienos
Verslo informacija
Apklausa
Kas turėtų sudaryti planuojamo steigti Melioracijos fondo lėšas?
Visos apklausos