Basf A1 25 03 24 Basf m1 25 03 24
Agropolitika
Ar augalų apsaugai paliks tik brangiausius produktus?

Akademija (Kėdainių r.). Iš Briuselio institucijų ateinantys nurodymai drausti naudoti vienokius ar kitokius augalų apsaugos produktus labai primena politinius žaidimus, o kenčia dėl to pirmiausiai žemdirbiai, teigė Lietuvos augalų apsaugos asociacijos direktorė Aušra Beniulienė, kalbėdama Ūkininkų sąjungos prezidiumo posėdyje.

Rugpjūčio pabaigoje Valstybinė augalininkystės tarnyba (VAT), įgyvendindama Europos Komisijos reglamentą, jau panaikino 17 herbicidų, kurių sudėtyje yra glifosato, skirtų profesionaliam naudojimui, registraciją. Prekiauti jais dar leidžiama iki ateinančių metų vasario pabaigos, o naudoti augalų apsaugai - iki 2018 m. vasario pabaigos.

Bioversija m7 2024 03 12

Lietuvos ūkininkų sąjunga šįkart sukvietė pokalbiui apie augalų apsaugos produktų ateitį

Pasak VAT Augalų apsaugos produktų registravimo skyriaus vedėjos Kristinos Valionienės, rinkoje dar lieka 26 herbicidai su glifosatu, tad pasirinkti yra iš ko. Šiuo metu glifosato poveikį vertina ES Cheminių medžiagų agentūra, kuri pateiks savo išvadas, o tuomet Europos Komisija, atsižvelgdama ir į šalių narių nuomonę, priims sprendimą dėl tolesnio glifosato naudojimo.

Kristinos Valionienės teigimu, Valstybinė augalininkystės tarnyba mano, kad glifosatas yra viena mažiausiai pavojingų medžiagų, todėl pritaria pozicijai atnaujinti jo naudojimą

VAT atstovė taip pat informavo, kad Europos Komisija parengė dokumento projektą, kuriuo pirmą kartą pasaulyje bus patvirtinti cheminių medžiagų savybių, kenkiančių endokrininei sistemai, nustatymo kriterijai. Šie kriterijai galios ir nustatant augalų apsaugos produktuose esančių veikliųjų medžiagų savybes. Kadangi sprendimas, kaip bus nustatomos endokrininei sistemai kenkiančios medžiagų savybės, labai svarbus daugeliui gyvenimo sričių, galutinė Lietuvos pozicija bus suformuluota po to, kai nuomonę pareikš Aplinkos, Sveikatos apsaugos ir Žemės ūkio ministerijos.

Pasak Žemės ūkio ministerijos Žemės ūkio gamybos ir maisto pramonės departamento direktoriaus pavaduotojo Jono Lisausko, pozicijos derinimas su Sveikatos apsaugos ir Aplinkos ministerijoms gali būti sudėtingas. Reikia rimtų argumentų pagrįsti poreikį naudoti žemės ūkyje 17 veikliųjų medžiagų, įrodyti, kad agrarinis sektorius negali be jų apsieiti (būtent tiek medžiagų arba 60 augalų apsaugos produktų gali būti uždrausta naudoti dėl kenksmingumo endokrininei sistemai).

Lietuvos augalų apsaugos asociacijos direktorės Aušros Beniulienės manymu, Europos Komisija padarė teisingą žingsnį, numačiusi atlikti medžiagų savybių, kenkiančių endokrininei sistemai, poveikio vertinimą, nes, anot jos, ne visos cheminės medžiagos turi potencijos daryti poveikį endokrininei sistemai. „Būtų protingiausia, jei Europos Sąjunga nuspręstų eliminuoti tas medžiagas, kurios iš tikrųjų gali daryti neigiamą poveikį, saugias medžiagas leistų naudoti", - sakė A. Beniulienė.

Pasak Aušros Beniulienės, uždraudus neonikotinoidus, nuostolius skaičiavo vasarinių rapsų augintojai, dėl būsimų augalų apsaugos produktų draudimų nuostolius teks skaičiuoti žieminių rapsų, cukrinių runkelių, žirnių, pupų, sėklinių bulvių augintojams

Lietuvos grūdų augintojų asociacijos pirmininkas Aušrys Macijauskas kritikavo kai kurių politikų, atstovaujančių Lietuvai Europos Parlamente, veiklą dėl pernelyg didelio pritarimo žaliosioms idėjoms, o taip Europos Sąjungos pozicijos vienpusiškumą, kai ES augintojams taikomi griežti ribojimai ir reikalavimai, o iš trečiųjų šalių atkeliaujančiai žemės ūkio produkcijai tokie reikalavimai netaikomi, jau nekalbant apie konkuravimą pasaulio rinkose.

„Kaip mes pajėgsime konkuruoti su įvežtine produkcija, jei mūsų derliai sumažės, produkcija pabrangs?" - klausė A. Macijauskas

Jis ragino Valstybinę augalininkystės tarnybą diskusijose palaikyti tų ES šalių poziciją, kurios pasisako už liberalųjį variantą - galimybę ir ateityje naudoti planuojamas drausti veikliąsias medžiagas. Liberaliosios pozicijos šalininkės yra Lenkija, Vengrija, Rumunija.

MŪ inf.

    Gudinas -  23 06 14 + MU 2024

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Ko tikitės iš šiųmečio pasėlių deklaravimo?
    Visos apklausos