Basf 2024 04 19 / 2024 04 24 A1 Basf 2024 04 19 / 2024 04 24 m1
Verslo informacija
Renginyje „Grūdo kelias“ – nuo naujovių ir mokslo iki linksmybių

Birželio 20–21 dienomis Labūnavoje vyko viena didžiausių žemės ūkio technologijų ir inovacijų parodų „Grūdo kelias 2023: naujovės praktikoje“. AB „Linas Agro“ per dvi dienas Labūnavos ŽŪB laukuose atliktų mokslinių bandymų rezultatais pasidalijo su beveik 1 500 ūkininkų. 

Kaip pasakojo šiems bandymams vadovavusi „Linas Agro“ agrotechnologijų plėtros vadovė Gabrielė Pšibišauskienė, bendradarbiaujant su Žemės ūkio akademijos mokslininkais čia atlikti 81 varianto bandymai, naudojant skirtingus produktus: trąšas, mikroelementines trąšas, augalų apsaugos priemones ir biostimuliantus. Grūdo kelio platformoje taip pat išbandyta daugiau nei 230 naujų augalų veislių.

„Grūdo kelio“ projektas unikalus, nes tai vienas didžiausių agrorenginių Lietuvoje, kur vienoje vietoje galime pristatyti visas naujausias, pažangiausias žemės ūkio technologijas ir produktus. Ir tai darome ne iš vadovėlių ar nuogirdų – viskas paremta mūsų pačių praktika“, – kalbėdamas renginį pradėjo „Linas Agro“ generalinis direktorius Tomas Pučkis.

„Linas Agro“ generalinio direktoriaus Tomo Pučkio teigimu, bendradarbiaujant su mokslininkais vykdyti įvairūs bandymai tam, kad būtų atrasti veiksmingiausi produktai ir sprendimai, padedantys su mažiau užauginti daugiau

Iš įvairių Lietuvos miestų sugūžėję žemdirbiai vienbalsiai kartojo, kad „Grūdo kelias“ – renginys, kuriame galima susipažinti su naujais produktais: sėklomis, pesticidais, trąšomis, mikroelementais. Ir svarbiausia – kad jie pristatomi jau išbandyti ir pateikiami gauti rezultatai.

„Pristato jau atliktus bandymus, todėl nereikia bandyti savo laukuose, iš karto matome tikrą rezultatą. Be to, pasikalbame su kolegomis, kurie jau būna išmėginę kokią nors veislę, pasikeičiame patirtimi“, – sakė Biržų r. ūkininkas Joris Armonas.

Biržų r. ūkininkas Joris Armonas save vadina ištikimu „Grūdo kelio“ dalyviu

Pakruojo r. ūkininkės Auksės Pulkienės teigimu, šiame renginyje žemdirbiai ne tik iš arti susipažįsta su naujovėmis, bet ir daug sužino. „Tai man ypač svarbu, nes mūsų ūkis žengia koja kojon su technologijomis“, – kalbėjo A. Pulkienė.

Pakruojo r. ūkininkei Auksei Pulkienei tokiuose renginiuose smagu susitikti ir pabendrauti su kitais ūkininkais

Daugelis ūkininkų nekantravo pamatyti naujas augalų veisles. Štai Alytaus r. ūkininkaujantis Vytautas Valaitis atvyko apžiūrėti veislių, kurios atitinka tiesioginės sėjos technologiją, nes būtent ją taiko savo ūkyje, o Šakių r. ūkininkas Mindaugas Martinaitis domėjosi naujomis kviečių ir rapsų veislėmis, nes tai yra pagrindinės jo ūkio kultūros. Tad ne be reikalo renginyje daug dėmesio skirta būtent naujų veislių pristatymui.

Ištirtos 232 augalų veislės

„Linas agro“ sėklų prekybos vadovo Sigito Augo teigimu, pristatytos augalų veislės išbandytos pagal mokslinę metodiką: sėtos tą pačią dieną, tokiu pat tankiu, naudojant tą pačią technologiją, o kad dirvožemio netolygumo įtaka rezultatams būtų kuo mažesnė, kiekvieną veislė pasėta 4 kartus.

„Labūnavoje pasėjome žieminių rapsų ir kviečių veislių, atlikome jų palyginamuosius bandymus. Kitur tyrėme vasarinius miežius ir kviečius, taip pat avižas, žirnius, pupas. Iš viso visuose ūkiuose pasėjome 232 veisles ir turime daugiau nei 900 apskaitinių laukelių“, – bandymų mastą nupasakojo S. Augas.

Pasak jo, nukūlus kiekvieną laukelį, pasvėrus ir nustačius grūdų kokybę gaunami duomenys, kuriuos įvertinę specialistai sprendžia, ar naujos veislės yra kuo nors pranašesnės už jau esančias rinkoje, ar yra tinkamos Lietuvos sąlygoms, ar jas galima dauginti ir siūlyti ūkininkams. Keletas pristatytų naujų veislių: kviečių – LG Nida, žieminių rapsų – KWS Lauros, INV 1310.

Pasak „Linas agro“ sėklų prekybos vadovo Sigito Augo, pristatytos augalų veislės išbandytos pagal mokslinę metodiką

„Rekomenduojame didžiuosius plotus užsėti jau išbandyta ir žinoma veisle, bet kartu visada skatiname išbandyti naujas veisles, kurios rodo geresnius rezultatus nei jau esamos rinkoje“, – pridūrė sėklų prekybos vadovas.

Pristatyti nauji sprendimai

„Linas Agro“ mikroelementų prekybos vadovo Andriaus Lukoševičiaus teigimu, labai svarbu nebijoti keistis, ieškoti naujų sprendimų. Mat kokybiškas dirvožemis svarbus, kad augalai būtų sveiki. Tad svarbu pasirūpinti jame veikiančiais mikroorganizmais, norint užtikrinti jo gyvybingumą ilguoju laikotarpiu. 

„Aštrėjanti klimato kaita sukelia vis daugiau ekstremalių gamtinių reiškinių. Kad juos pavyktų suvaldyti, reikia naujų sprendimų. Mes juos išbandome, kad ūkininkai susipažintų ir rastų geriausią sprendimą savo ūkiui“, – teigė A. Lukoševičius.

Anot jo, tręšiant augalus per lapus galima valdyti reiškinius, kurie daro didžiulę žalą pasėliams. „Tręšimas per lapus neatstoja tręšimo per dirvą, bet jie kompleksiškai vienas kitą papildo ir leidžia augalams augti net ypač kritinėmis sąlygomis.

„Linas Agro“ mikroelementų prekybos vadovas Andrius Lukoševičius pabrėžia, kad labai svarbu pasirūpinti dirvožemio mikroorganizmais

Vienas iš visiškai naujų produktų Baltijos šalių rinkoje – mikroorganizmai, kurie veikia per lapus. Jie fiksuoja atmosferos azotą ir juo aprūpina augalus“, – aiškino mikroelementų prekybos vadovas. Renginyje „Grūdo kelias“ pristatyti tokie nauji produktai, kaip N-Leaf ar Utrisha N. Ūkininkai iš pirmų lūpų išgirdo jų teigiamą naudą ir privalumus.

Kvietė ūkį valdyti išmaniai

Šiuolaikiniai ūkininkai vis dažniau renkasi įvairias išmaniąsias sistemas, lengvinančias darbą. Viena jų – lietuviška išmaniojo ūkininkavimo sistema „Geoface“, skirta augalininkystės ūkiams valdyti. Anot „Geoface“ projekto vadovo Giedriaus Žiūraičio, šioje programoje yra svarbiausių darbų planavimo, ūkio finansų stebėjimo, sandėlio sekimo ir purškimų deklaravimo funkcijos. 

„Viskas yra vienoje vietoje, naudotis labai lengva. Prie šiuolaikinių ūkininkų tempo, nuolatinio bėgimo neįmanoma visko padaryti rankiniu būdu, todėl tokia programa reikalinga, kad palengvintų darbą“, – aiškino G. Žiūraitis ir pridūrė, kad ne visi ūkininkai drįsta šią sistemą išbandyti. Mat vyrauja nuomonė, kad naudotis ja sunku, bet pabandžiusieji supranta ne tik tai, kad viskas labai paprasta, bet ir teikiamą naudą. Taigi renginyje žemdirbiai galėjo su šia programa susipažinti iš arčiau.

„Geoface“ projekto vadovas Giedrius Žiūraitis pabrėžia, kad „Geoface“ programą labai lengva naudoti

Be to, programa gali naudoti palydovinius duomenis, kurie rodo silpniausias lauko vietas, netgi prognozuoti lauko derlių. „Prognozės tikrai labai tikslios, tai leidžia dėliotis finansus ir suskaičiuoti, kiek iš konkretaus lauko pavyks uždirbti“, – kokią naudą iš to gauna ūkininkas, pasakojo „Geoface“ projekto vadovas.    

G. Žiūraičio tvirtinimu, programa sukurta taip, kad ūkininkas kuo lengviau valdytų savo ūkį, planuotų ateitį ir įvertintų ankstesnius metus.

Dalyvavo ir trąšų gamybos lyderė

Kaip teigė „Linas Agro“ trąšų prekybos vadovė Lina Magilevičienė, pagrindinė žinutė ūkininkams – augalus tręšti reikia bent minimaliai. Mat augalai be maisto neduos derliaus ir nebus naudingi nei ūkininkui, nei dirvožemiui.

„Todėl „Grūdo kelyje“ ir supažindiname su bandymais. Didžiausia nauda ūkininkams, kad gali pamatyti, kaip trąšos veikia gamybiniuose laukuose, ne mažame bandymų sklypelyje, o dideliuose laukuose“, – kuo vertingas renginys, pasakojo L. Magilevičienė. Su ūkininkais pasidalyta ir trąšų rinkos naujienomis, o kur dar įvairios akcijos ir pasiūlymai, kurių tikrai nestigo.

„Linas Agro“ trąšų prekybos vadovės Linos Magilevičienės teigimu, didžiausia nauda ūkininkams – kad gali pamatyti, kaip trąšos veikia dideliuose laukuose

Be to, šiųmečiame „Grūdo kelyje“ dalyvavo ir „Linas Agro“ partnerė, viena didžiausių pasaulio trąšų gamintojų „Yara“, kuri žemdirbiams pristatė gamybinius bandymus ir pasakojo, kuo išbandytos trąšos išskirtinės. Taigi ūkininkai turėjo išskirtinę galimybę pabendrauti su pačiu trąšų gamintoju. 

Geram derliui užauginti skirta technika

Renginyje ūkininkų dėmesį atkreipė ir bendrovės „Dotnuva Baltic“ technika: „Case IH“ traktoriai nuo 120 iki 320 AG, taip pat šio gamintojo kombainai ir teleskopiniai krautuvai, savaeigiai „Agrifac“ purkštuvai, išmanieji „Kverneland“ trąšų barstytuvai, diskiniai ir noraginiai skutikliai, tradicinei ir tiesioginei sėjai skirtos sėjamosios.

Anot „Dotnuva Baltic“ vykdančiojo direktoriaus Dangio Valaičio, stende buvo galima rasti visą technikos, kuri skirta pasėliams, augalų priežiūrai ir padeda užauginti gerą derlių su mažiausiai kaštais, gamą.

Demonstraciniame laukelyje įmonė pristatė naujausią Agrifac Condor Vanguard savaeigį purkštuvą, naujausią rotorinį kombainą Case IH 9250 su „MacDon“ lanksčia 12 m darbinio pločio pjaunamąja ir traktorių Optum 300 su ražienos akėčiomis Agrisem Turbomulch. Tad žemdirbiai galėjo realiomis sąlygomis įvertinti šios technikos darbą. 

„Dotnuva Baltic“ vykdantysis direktorius Dangis Valaitis sako, kad labai svarbu žemdirbius supažindinti su technikos išmanumu

Anot D. Valaičio, demonstraciniame laukelyje pristatytas purkštuvas Agrifac Condor Vanguard turi HTA sistemą, kuri leidžia sumažinti vandens kiekį, reguliuoti burbuliukų dydį, kas netgi vėjuotomis sąlygomis užtikrina aukštą purškimo kokybę. O štai rotorinis kombainas Case IH 9250 labai našus ir išlaiko aukštą grūdų kokybę.

Demonstruota technika yra išmani, turi automatinio vairavimo, galulaukių apsisukimo, duomenų rinkimo, telematikos sistemas. „Dažniausiai ūkininkai, kol nepabando, nepajaučia realios naudos arba nežino, kad tokių technologijų yra, todėl stengiamės kuo daugiau apie tai kalbėti ir pristatyti“, – kodėl renginyje vykusi technikos demonstracija svarbi, pasakojo „Dotnuva Baltic“ vykdantysis direktorius. Mat kuo daugiau klientai žino ir girdi, tuo greičiau nusprendžia išbandyti.

Ir nauda, ir pramoga

Renginyje „Grūdo kelias“ ūkininkai ne tik susipažino su naujais produktais ar augalų veislėmis, sužinojo daug vertingos informacijos, bet ir gavo šansą atsikvėpti nuo kasdienių darbų trypdami pagal Džordanos Butkutės dainas.

„Mane domina ne tik veislės, technikos sprendimai, bet ir pramogos, nes norisi atitrūkti nuo ūkio. „Grūdo kelias“ – du viename, čia nauda suderinama su pramogomis“, – kalbėjo ne vienus metus renginyje dalyvaujantis Šakių r. ūkininkas M. Martinaitis.

Pasak Šakių r. ūkininko Mindaugo Martinaičio, „Grūdo kelias“ – informatyvus, nuotaikingas ir naudingas renginys

„Tokie renginiai padeda prasiblaškyti nuo ūkio, o darbų dabar dar ir gerokai sumažėjo, tad pats laikas pavažinėti po Lietuvą, susipažinti su naujovėmis ir atsipalaiduoti“, – sakė Alytaus r. ūkininkas V. Valaitis.

Alytaus r. ūkininkaujantis Vytautas Valaitis džiaugėsi kokybiškai surengtu renginiu

Taip pat suorganizuota graži socialinė akcija – vyko trąšų, mikroelementų ir augalų apsaugos produktų, kuriuos įsteigė „Linas Agro“ partneriai, aukcionas. Birželio 20 d. ūkininkai įsigijo produktų už 4 500 Eur, kurie bus skirti neįgaliųjų meniniu ugdymu besirūpinančiai regioninei organizacijai „Angelų sodai“, o birželio 21 d. vykusio labdaros aukciono metu ūkininkai suaukojo net 7 200 eurų. Visi šie pinigai atiteks vaikus su autizmo negalia globojančios asociacijos „Lietaus vaikai“ Panevėžio skyriui.

Užsakymo Nr. 11296
Gudinas -  23 06 14 + MU 2024

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

Apklausa
Kokio senumo traktorių turite ūkyje?
Visos apklausos