Basf A1 25 03 24 Basf m1 25 03 24
Verslo informacija
Pirmasis žieminių kviečių purškimas nuo ligų: ūkininkų patirtys

Šiltėjant orams,  situacija laukuose greitai keičiasi: žieminiai javai sparčiai vystosi - prasideda pasėlių purškimai.

Kviečių augintojai paprastai pirmuoju purškimu fungicidais derina ir augimo reguliatorių bei lapų trąšų panaudojimą. Tai labai geras sprendimas, nes fungicidai sustiprina augimo reguliatorių veikimą. Ilgas ir nešaltas ruduo, besniegė ir neįprastai šilta žiema, drėgmė turėjo didelės įtakos ligų plitimui žieminių kviečių pasėliuose.

Net sausio mėnesį agronomai kviečiuose rasdavo miltligės, septoriozės ir kviečių dryžligės požymių. Švelni žiema buvo palanki ir stiebalūžės plitimui, ypač atsėliuotuose javų plotuose.

O kaip savo pasėlių būklę šiuo metu vertina ūkininkai?

Iš visų Lietuvos regionų ankstyviausiai augalų vegetacija, o kartu ir pasėlių priežiūros darbai prasideda pietiniuose bei pietvakariniuose rajonuose.

Šakių r. ūkininkas Mindaugas Martinaitis šiemet žieminiams kviečiams skyrė net 50 proc. savo ūkio pasėlių. Javai peržiemojo gerai. Pasėliai jau patręšti. Balandžio pirmąją savaitę pradedami naudoti ir augimo reguliatoriai.

„Fungicidus kviečių pasėliuose stengiamės panaudoti javų bamblėjimo pradžioje, dar atsižvelgiame į ligų plitimo grėsmę ir oro sąlygas. Kviečiuose dažniausiai taikome dviejų fungicidinių purškimų technologiją, o trečią kartą purškiame tik tuomet, jeigu reikia. Todėl pirmasis purškimas fungicidais labai svarbus. Stengiamės panaudoti stipresnius ir efektyvesnius fungicidus, kad sustabdytume ligų piltimą nuo apatinių lapų į viršutinius“, - pasakoja M. Martinaitis.  

Ūkininkas priduria, kad fungicidus rinksis, atsižvelgdamas į situaciją pasėliuose, stebės, kokių ligų plitimo grėsmė didžiausia - ar miltligės, ar septoriozės, ar kitų. Pernai pavasarį jis išbandė fungicidąPriaxor Power Pack. „Jo sudėtyje yra 3vienų stipriausių rinkoje fungicidų veikliosios medžiagos“, - pastebi M. Martinaitis. Pernai dėl sausų sąlygų didelio ligų protrūkio kviečių pasėliuose nebuvo, tačiau ūkininkas įsitikinęs, kad esant palankioms sąlygoms šis fungicidų derinys labai padėtų ir jo poveikis būtų stiprus.

Patirtis padeda pasirinkti teisingus sprendimus

O Šakių r. Voniškių ŽŪB pavasariniai žieminių javų priežiūros darbai jau vyksta pilnu tempu. Bendrovė augina 555 ha žieminių kviečių. Kaip pasakoja bendrovės vadovas Henrikas Braškys, kviečiai peržiemojo gerai. Tiesa, šio pavasario oro sąlygos gana permainingos ir ne visuomet palankios pasėlių priežiūros darbams. Purškimams trukdo dažnai pasitaikantys smarkūs vėjai.

„Reikia labai gerai sudėlioti augalų apsaugos strategiją, suplanuoti, kokiu eiliškumu ir kokius augalų apsaugos produktus naudosime. Dabar kviečių pasėliuose jau reikia naudoti augimo reguliatorius ir augalus pamaitinti mikroelementais. Fungicidus naudoti, ko gero, irgi pradėsime kiek anksčiau, ypač ankstyvose kviečių veislėse ir labai vešliuose pasėliuose. Ten pirmu važiavimu su purkštuvu naudosime ir fungicidus. Jau iš rudens matėme ligų užkrato, todėl purškimo negalima vėluoti“, - pasakoja H. Braškys.

Kokius fungicidus ir kokiais kriterijais vadovaujantis pasirenka pažangias technologijas taikanti Voniškių ŽŪB? „Mes mėgstame išbandyti naujoves, pernai taip darėme ir šiemet neatsisakome ketinimo naudoti tai, kas rekomenduojama geriausia. Nesirenkame pigiausių produktų, bet žiūrime, kurie efektyviausi. Pernai naudojome įvairius BASF fungicidus. Rezultatas - visų parduotų pernykščio derliaus kviečių grūdų kokybė buvo aukščiausios ekstra klasės. Todėl šiemet vėl orientuosime į tuos pačius fungicidus ir, žinoma, išbandysime naujus“, - sako H. Braškys.

Pernai žieminių kviečių pasėliuose Voniškių ŽŪB išbandė ir fungicidą Priaxor Power Pack. Praėjusį sezoną gauti geri rezultatai paskatino bendrovės specialistus iš šiemet susiplanuoti purškimus šiais produktais - numatyta Priaxor Power Pack panaudoti net 250 ha žieminių kviečių.

„Pernai šis fungicidas pasiteisino. Be to, šį pavasarį pasėliai gana vešlūs, tankūs, jiems reikia geros apsaugos, su pigia apsauga šiemet, manau, neverta rizikuoti“, - įsitikinęs H. Braškys. Jis priduria, jog dabar svarbiausia, kad palankiomis oro sąlygomis pavyktų laiku atlikti purškimo darbus.

Kaip sukontroliuoti pavojingų ligų plitimo grėsmę žieminiuose kviečiuose?

Šių ir kitų ūkininkų patirtis rodo, kad ko gero geriausias pasirinkimas pirmajam (T1) žieminių kviečių purškimui ir vegetacijos pradžioje plintančių ligų kontrolei yra tik 2019 metais rinkoje atsiradęs Priaxor Power Pack. Ūkininkai, kurie pernai išbandė šį produktą, iš karto pamatė naudą, nes apatiniai kviečių lapai išliko sveiki ilgą laiką.

BASF specialistai produktą rekomenduoja pirmajam žieminių kviečių ir kitų žieminių javų purškimui: geriausias panaudojimo laikas - nuo bamblėjimo pradžios iki antro lapo pasirodymo (BBCH 30-33). Viena pakuotė skirta 10-12 ha nupurkšti.

Daugiau apie Priaxor Power Pack rasite čia

Čia rasite BASF agronomų kontaktus visoje Lietuvoje

Užsakymas Nr. 10136

    Gudinas -  23 06 14 + MU 2024

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Ko tikitės iš šiųmečio pasėlių deklaravimo?
    Visos apklausos