Basf 2024 04 19 / 2024 04 24 A1 Basf 2024 04 19 / 2024 04 24 m1
Verslo informacija
Naujiena agronomijoje – unikalus fungicidas leis apsaugoti javus nuo ligų

Kauno r. Lietuvos javų augintojams atsiranda dar daugiau galimybių efektyviai apsaugoti javus nuo žalingiausių ligų. UAB „Agrokoncernas“ kartu su įmone „Corteva Agriscience“ ūkininkams pristatė ilgai lauką naujieną fungicidų rinkoje – naujos klasės fungicidinę veikliąją medžiagą Inatreq active.

Į naujovės pristatymo renginį sukviesti su „Agrokoncernu“ bendradarbiaujantys ūkininkai.

Kaip sakė renginio svečius pasveikinęs įmonės direktorius Edgaras Šakys, reikia daugelio metų naujai cheminei medžiagai sukurti, todėl ši veiklioji medžiaga atverčia naują agronomijos mokslo puslapį. 

UAB „Agrokoncernas“ direktorius Edgaras Šakys: „Ši veiklioji medžiaga atverčia naują agronomijos mokslo puslapį“ 

Inatreq Active veikliąją medžiagą sukūrė ilgametė įmonės „Agrokoncernas“ partnerė „Corteva Agriscience“. Prieš trejus metus šį fungicidą jau pradėjo naudoti Prancūzijos ir Anglijos žemdirbiai, prieš metus jis pristatytas Vokietijos rinkai.

Šį unikalų fungicidą „Corteva Agriscience“ specialistai sukūrė javų apsaugai nuo grybinių ligų, pavyzdžiui, kviečių lapų septoriozės, kviečių dryžligės, varpų fuzariozės, miltligės ir kt.

Kaip sakė „Corteva Agriscience“ Skandinavijos ir Baltijos šalių generalinis direktorius Larsʼas M. Dinesenʼas (Larsas M. Dinesenas), pastaraisiais metais įmonė į rinką išleido kelias inovacijas ir viena jų – fungicidas, kurio sudėtyje bus Inatreq Active.

„Mūsų tikslas – kurti inovatyvius produktus ūkininkams. Jaučiame stiprėjantį spaudimą dėl žemės ūkio, ypač ES mastu: kažkas tiki, kad išbraukiant daug veikliųjų medžiagų vis dar galėsime užauginti užtektinai maisto. Šiame kontekste svarbu rasti naujų produktų, kurie padėtų ūkininkams užauginti derlių ir užtikrinti pelningumą“, – kalbėjo L. M. Dinesenʼas.  

„Corteva Agriscience“ Skandinavijos ir Baltijos šalių generalinis direktorius Larsʼas M. Dinesenʼas ir Verslo klientų vadovė Ingrida Kazlauskaitė džiaugiasi, kad gali pristatyti žemdirbių ilgai lauką naujovę

Sukėlėjai neturi atsparumo naujos klasės medžiagai

Pasak įmonės „Agrokoncernas“ Tiksliųjų technologijų centro „AgroTTC“ vadovo Arno Radzevičiaus, ši veiklioji medžiaga pakeis agronomų supratimą apie javų apsaugą nuo ligų. Ji unikali tuo, kad tai yra naujos cheminės klasės medžiaga, todėl grybinės ligos neturi jai išsivysčiusio atsparumo.

„Paskutinė veikliųjų medžiagų grupė javų apsaugai atrasta beveik prieš dvidešimt metų, kai 2003-aisiais pristatyti karboksamidai su veikliąja medžiaga boskalidu. Tokios molekulės paprastai tiriamos apie dešimtmetį, dar panašiai tiek trunka jų registravimo procesas. Taigi, agronomijai tai labai svarbus įvykis“, – pristatydamas naujovės reikšmę sakė A. Radzevičius. 

„Agrokoncerno“ Tiksliųjų technologijų centro „AgroTTC“ vadovas Arnas Radzevičius sako, kad ši veiklioji medžiaga visiškai pakeis agronomų supratimą apie javų apsaugą nuo ligų

„Corteva Agriscience“ specialistai, prieš išleisdami naują veikliąją medžiagą į rinką, taip pat atliko daugybę tyrimų, laboratorinių ir lauko bandymų, kurie patvirtino, kad kviečių septoriozės sukėlėjai neatsparūs Inatreq Active veikliąjai medžiagai.

„Tai yra natūrali, iš dirvoje randamų bakterijų fermentacijos būdu gauta medžiaga. Vėliau jos molekulės stabilizuotos. Ši veiklioji medžiaga yra pirmoji iš naujos cheminės klasės – pikolinamidų. Todėl tokių ligų, kaip kviečių septoriozė, sukėlėjai jai neatsparūs. Taigi, šis fungicidas labai veiksmingas kovojant su septorioze, jis yra naujas įrankis, siekiant ją suvaldyti“, – aiškino dr. Gregoryʼis Kemmittʼas (Gregoris Kemitas), augalų ligų kontrolės ir integruotos augalų apsaugos lauko bandymų mokslininkas, įmonėje „Corteva Agriscience“ dirbantis jau 30 metų.

Pasak G. Kemmittʼo, per 8 metus, kuomet atlikti medžiagos priešregistraciniai bandymai, ištirta beveik 4 tūkst. skirtingų septoriozės mutacijų ir nė vienos jų atsparumas nenustatytas.

Biocheminis veikimo mechanizmas

Inatreq active – natūralus produktas, kurį gamina bakterijos. Siekiant pagerinti patvarumą ir pritaikymą, medžiaga turi prijungtą apsauginę grupę. Inatreq active yra optimizuota, naudojant naują i-Q4 formuliaciją, todėl tolygiai pasiskirsto lapo paviršiuje, netgi apatinėje jo pusėje. Veiklioji medžiaga difunduoja į lapus, kovodama su grybiena. Inatreq active patekus į lapą, apsauginė grupė atsiskiria ir jis tampa biologiškai aktyvus: veiklioji medžiaga stipriai veikia tik kenksmingus grybus, nes blokuoja jų ląstelinį kvėpavimą, kuris skiriasi nuo augalų ir gyvūnų kvėpavimo.

G. Kemmittʼas pabrėžė, kad Inatreq active kovoja su septorija kiekviename grybo vystymosi etape: tiek prieš augančias sporas, tiek esant jau užkrėstam lapui. Pastaruoju atveju veiklioji medžiaga pasiekia grybieną ir ją sunaikina lapo viduje. Inatreq active taip pat slopina vaisiakūnių brendimą ir gali sunaikinti susidariusias sporas. Tai – dar viena svarbi savybė, padedanti įveikti septoriozės epidemijas.

„Corteva Agriscience“ augalų ligų kontrolės ir integruotos augalų apsaugos lauko bandymų mokslininkas dr. Gregoryʼis Kemmittʼas pabrėžė, kad Inatreq active kovoja su septorija kiekviename grybo vystymosi etape

Taigi, naujame fungicide, kurio viena iš sudėtinių dalių yra Inatreq active, suderintos galingos savybės, naudingos ūkininkams: unikali veikimo vieta, be žinomo atsparumo poveikio mechanizmui užtikrina visų septorijos štamų kontrolę; išskirtinė i-Q4 formuliacija garantuoja visišką lapų padengimą ir leidžia purkšti preparatą itin lanksčiai; patikima ligų kontrolė užtikrina geresnį derlių ir leidžia ilgai apsaugoti pasėlius.

Užtikrina derliaus priedą

Lietuva priklauso Šiaurės Europos zonai, kurioje galioja ypač griežti reikalavimai veikliosioms medžiagoms. Dėl šios priežasties naujos medžiagos registracijos procedūros trunka ilgiau. Šį laiką „Agrokoncernas“ išnaudojo tyrimams realiomis sąlygomis, todėl šiandien jau gali kalbėti ir apie rezultatus bei fungicido efektyvumą.

„Šią veikliąją medžiagą savo Agroinovacijų tyrimų centre realiomis sąlygomis stebime jau trejus metus ir esame įsitikinę, kad tai bus naujas didelis žingsnis į priekį. Mūsų laukeliuose atliktų tyrimų rezultatai labai panašūs į ūkininkų, kurie jau naudoja šią veikliąją medžiagą kitose Europos šalyse. Trejų metų duomenimis, šis produktas viename hektare vidutiniškai užtikrina 150 kg derliaus priedą, palyginti su kitu pažangiausiu rinkoje esančiu sprendimu“, – sakė A. Radzevičius.  

Jis atkreipė dėmesį ir į tai, kad dėl šios naujos veikliosios medžiagos ilgiau veiks ir kiti fungicidai, o patentuota i-Q4 technologija užtikrins puikų efektyvumą javų purškimo procese. Dėl i-Q4 technologijos medžiaga geriau pasklinda ir padengia augalus.

Lankstus naudojimo laikas

Fungicidas, kuris Vakarų Europoje pristatomas Univoq pavadinimu, turės 2 veikliąsias medžiagas: viena jų – Inatreq Active, kita – protiokonazolas. Kaip pristatė „Corteva Agriscience“ verslo klientų vadovas dr. Algis Čižauskas, laukiama šio fungicido registracijos norma – 1,5 l/ha. Jis bus skirtas kviečiams, rugiams, kvietrugiams, speltoms, kietiesiems kviečiams apsaugoti nuo septoriozės, dryžligės, rūdžių ir kitų grybinių ligų. Galimas naudojimo laikotarpis – BBCH 30–69 tarpsniai. Pasak specialisto, darbinė fungicido purškimo norma priklausys nuo konkrečios situacijos lauke, todėl galės būti nuo 0,8 iki 1,5 l/ha. 

„Šio fungicido naudojimo laikas labai lankstus: purškiant užtenka, kad vėliavinis lapas būtų bent 10–20 proc. išsiskleidęs, jog būtų visiškai apsaugotas nuo ligų“, – sakė A. Čižauskas. Pasak jo, fungicido apsauga prieš septoriozę trunka 4–6 savaites, o gydomasis veikimas – 5–6 dienas, o tai reiškia, kad net tuo atveju, jeigu grybo infekcija jau pateko į augalus, fungicidas ją sunaikins.

„Corteva Agriscience“ Verslo klientų vadovas dr. Algis Čižauskas: „Šio fungicido naudojimo laikas labai lankstus: purškiant užtenka, kad vėliavinis lapas būtų bent 1020 proc. išsiskleidęs, jog būtų visiškai apsaugotas nuo ligų

Dr. A. Čižauskas pateikė duomenų iš skirtingose Europos šalyse atliktų naujojo fungicido bandymų. Visur gauti teigiami rezultatai, produkto efektyvumas buvo labai geras. Pavyzdžiui, Danijos Aarhus universiteto paskelbtais naujausiais „Eurowheat“ (nepriklausomi tyrimai, atliekami 7 Europos šalyse) bandymų duomenimis, naudojant šį produktą gautas 1,7 t/ha derliaus priedas, palyginti su kontroline grupe.

„Agrokoncerno“ rekomenduojamas fungicido panaudojimo technologijas pristatė įmonės augalų apsaugos produktų grupės vadybininkė Liveta Budreckytė. Bandymai su šiuo fungicidu atlikti trejus metus, auginant skirtingo jautrumo ligoms žieminių kviečių veisles. Ir visais atvejais jis parodė geriausius rezultatus, palyginti su kitais žinomais rinkoje fungicidais.

Revystar XL + Priaxor puikiai dera su Inatreq Active tiek T1 (BBCH 32), tiek T2 (BBCH 39) purškimo metu. Minėtų produktų naudojimas bendroje technologijoje neleidžia vystytis ligų atsparumui. Toks mišinys gali būti naudojamas daug metų javų laukuose“, – bandymų duomenis apibendrino L. Budreckytė.

„Agrokoncerno“ rekomenduojamas fungicido panaudojimo technologijas pristatė įmonės augalų apsaugos produktų grupės vadybininkė Liveta Budreckytė

Planuojama, kad fungicidu su nauja Inatreq Active veikliąja medžiaga įmonė „Agrokoncernas“ pradės prekiauti 2023 m. pavasarį.

„Džiaugiuosi, kad „Agrokoncernas“ taps vartais, per kuriuos ši nauja unikali veiklioji medžiaga pateks į Lietuvos rinką. Ji padės ūkininkams efektyviai kovoti su javų ligomis ir užauginti sveikesnį bei gausesnį derlių“, – kalbėjo „AgroTTC“ vadovas A. Radzevičius.

Užsakymo Nr. 11078
    Gudinas -  23 06 14 + MU 2024

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Kokio senumo traktorių turite ūkyje?
    Visos apklausos