Basf 2024 04 09 / 2024 04 19 A1 Basf 2024 04 09 / 2024 04 19 m1
Verslo informacija
Kaip sumažinti pieno savikainą? Inovatyvūs pašarų ruošimo sprendimai
UAB „Dotnuva Baltic“ produktų vadybininkas dr. Romualdas Mankevičius prie savaeigio Siloking pašarų dalytuvo

Šilalė. Gyvulininkystės ūkiuose pašarų ruošimas ypač imlus darbo ir laiko sąnaudoms. Inovatyvūs pašarų dalytuvai ir šiuolaikiški fermų įrangos sprendimai gali pagelbėti, į tai šiuo metu labiausiai linkę investuoti ūkininkai.

UAB „Dotnuva Baltic“ praeitą savaitę surengė seriją teorinių-praktinių seminarų, kuriuose pristatė šėrimo technologijas su Vokietijos gamintojo pašarų maišytuvais-dalytuvais Siloking, fermų įrangos sprendinius, taip pat aptarė ES paramos galimybes.

„Dotnuva Baltic“ pardavimų vadovas Dangirius Belopetravičius akcentavo, kad, nesibaigiant iššūkiams, agroverslui – maisto grandinės pirminei grandžiai – dar svarbiau užtikrinti stabilią gamybą. Tai įmanoma tik dirbant efektyviai ir našiai.

Seminaras prasidėjo jautria tema – Siloking techniką pristatė Vokietijos įmonėje dirbantis, bet Ukrainoje gimęs Aleksandrʼas Brailianʼas (Aleksandras Brailianas), pirmiausia dėkojęs Lietuvai ir jos žmonėms už paramą barbariškai užpultai jo gimtajai šaliai.

„Siloking“ įmonės atstovas Aleksandrʼas Brailianʼas pristatė visą šio Vokietijos gamintojo pašarų maišytuvų-dalytuvų gamą

Siloking filosofija – didelė sraigė, lėtos apsukos

Siloking pašarų maišytuvai-dalytuvai daugiau kaip 15 metų yra nepamainomi pagalbininkai Lietuvos gyvulininkystės ūkiuose.

UAB „Dotnuva Baltic“ produktų vadybininkas dr. Romualdas Mankevičius džiaugiasi, kad šalies ūkininkai išskirtinės kokybės Siloking vertikaliais pašarų maišytuvais-dalytuvais patenkinti ir jeigu juos keičia, tai tik į naujesnius ir didesnius.

„Kadangi ši mašina dirba kiekvieną dieną be pertraukų, gamintojams buvo svarbiausia užtikrinti jos kokybę. Karvėms nepasakysi, atsiprašau, mašina sugedo ir šiandien jūsų nešersime“, – sako iki paskutinio varžtelio Siloking techniką pažįstantis R. Mankevičius.  

Lietuvoje prikabinamus ir patogius naudoti Siloking maišytuvus-dalytuvus naudoja per 200 ūkių. Populiarumo nepraranda ir į pačios seniausios statybos tvartus galintis įvažiuoti 14 m3 pažemintas (2,45 m aukščio) maišytuvas-dalytuvas.

Vienas populiariausių prikabinamų Siloking dalytuvų modelių Lietuvoje

Didžiausią dalį pieno gamybos savikainoje sudaro pašarai. Taikant skirtingas šėrimo sistemas, anot A. Brailian‘o, pašarų praradimai dėl netikslumo, nubyrėjimo pakraunant būna reikšmingi – 10–15, kai kur ir 20 procentų. Kai gyvuliai šeriami su Siloking maišytuvu-dalytuvu, pašarų nuostoliai vidutiniškai siekia tik 5 procentus.

Siloking tiek prikabinamų, tiek savaeigių mašinų gamyboje akcentuoja keletą svarbių dalykų. Kad pašarų maišymo talpa (bunkeris) tam tikrose didelio apkrovimo vietose būtų atsparesnė dėvėjimuisi, naudojamas specialus metalo lydinys.

Per ilgą laiką ištobulinta maišymo sraigto forma, atstumas tarp vijų, kad būtų pats optimaliausias maišymo procesas.

Siloking filosofija – didelė sraigė, lėtos apsukos. Technologija leidžia pirmiausia pakrauti net koncentruotuosius pašarus ir jie bus pakelti nuo dugno ir įmaišyti į pašarus“, – paaiškina R. Mankevičius.

Siloking technologija užtikrina, kad neliks neišmaišytų pašarų

Savaeigiai Siloking maišytuvai-dalytuvai – šio laikmečio technika

Pasaulis jau senokai naudoja ir savaeiges Siloking mašinas. Jų sėkmės istorija prasidėjo 2004 m. „EuroTier“ parodoje Hanoveryje, kai šėrimo technologijų specialistai nustebusiems parodos lankytojams pristatė pirmąjį savaeigį Siloking maišytuvą-dalytuvą.

Šis novatoriškas pasiekimas buvo įmonės kelerių metų plėtros ir didelės praktinės patirties, įgytos pienininkystės srityje, rezultatas. Jis įtikino ir ekspertų komisiją – savaeigis Siloking buvo apdovanotas DLG (Vokietijos žemės ūkio tarybos) aukso medaliu.

Savaeigiai Siloking maišytuvai-dalytuvai dirba 7 šalies ūkiuose. Ūkininkai neretai klaidingai mano, kad brangi mašina neatsipirks, be to, baiminasi, kad neįvaldys išmaniųjų technologijų. „Dotnuva Baltic“ specialistai pasiryžę paneigti šiuos mitus.

Savaeigiai Siloking maišytuvai-dalytuvai – tinkamas pasirinkimas šiuolaikiniams gyvulininkystės ūkiams

„Tai – viena mašina, vienas variklis, vienas vairuotojas. Prikabinamam maišytuvui-dalytuvui reikia traktoriaus, pakrovėjo, dviejų žmonių – tai esminis šių mašinų skirtumas“, – pabrėžė A. Brailian‘as.

Savaeigiai Siloking maišytuvai-dalytuvai – šio laikmečio, kai gamyba tampa vis intensyvesnė, o pieno savikainą reikia mažinti, technika. A. Brailian‘as vardijo didžiausius savaeigio Siloking privalumus ir praktiškai juos demonstravo Vaidoto Kiniulio ūkyje (Šilalės r.).

Pašarų nuostoliai su šia mašina siekia vos 0,5 proc., taigi, 4,5 proc. mažiau negu su prikabinamu maišytuvu-dalytuvu. „Skaičiuojant, kad pašarų savikaina vienam litrui pieno pagaminti yra 22,1 euro ct (tai Pietų Vokietijos duomenys apie 2018 m.) ir vidutinis primilžis 8 900 kg pieno per laktaciją, skirtumas dėl prarastų pašarų šeriant su prikabinamu ir savaeigiu dalytuvu siekia 88,51 Eur vienai karvei per metus“, – tokius skaičius pateikia A. Brailian‘as.

Dirbant su savaeigiu pašarų maišytuvu-dalytuvu, visam šėrimo procesui nuo pašarų pakrovimo iki išdalijimo užtenka 20–25 min. – tai labai efektyvi mašina, itin naudinga šeimos ūkiams, nes taupo laiką. Vokietijoje ją dažniausiai renkasi 100–120 karvių laikytojai, bet naudoja ir mažesni – 60–80 karvių ūkiai.

Dar viena labai svarbi savaeigio Siloking savybė – atpjovimo freza idealiai atpjauna silosą tranšėjoje ir į likusį neleidžia prasiskverbti orui, todėl nėra rizikos pakilti jo temperatūrai ir prasidėti antrinei fermentacijai. Be to, Siloking freza atpjaudama silosą jo nepersmulkina.

Šio maišytuvo rėmas pagamintas iš kvadratinio profilio metalo, jis visiškai atsparus bet kokioms perkrovoms. Svėrimo taškai pritvirtinti ant rėmo, svėrimo sistema labai tiksli, paklaida gali būti tik iki 1 kg, nors krauni kelias tonas pašarų. Visi pakrovimo ir iškrovimo, svėrimo duomenys matyti valdymo ir duomenų perdavimo pulte.

Šioje mašinoje ant maišymo sraigių yra galimybė įmontuoti magnetą, kuris surenka iš pašarų daug metalinių daiktų ir tai kainuotų pigiau negu viena dėl to prarasta karvė.

Kitas savaeigio Siloking išskirtinumas – variklis yra tuoj už kabinos, o ne mašinos gale, kad, esant šalčiams, hidraulinis tepalas greičiau sušiltų. Vienai sumaišyto pašaro tonai sutaupoma 25 proc. kuro, palyginti su tuo, kiek sunaudoja prikabinamas maišytuvas-dalytuvas.

„Taigi, savaeigis Siloking mažina pašarų nuostolius, kuro sąnaudas, taupo darbo laiką. Iš kabinos – puikus matomumas, jį paprasta valdyti“, – reziumavo A. Brailian‘as. 

D. Belopetravičius ragina ūkininkus išbandyti savaeigę techniką: „Pastebėjau, kad net labai dideliems ūkiams atrodo, jog prikabinamas maišytuvas-dalytuvas yra pigesnis pasirinkimas. Turime Excel programėlę, kuri leidžia suskaičiuoti, kiek kiekviename ūkyje kainuoja šerti karves ir kokie nuostoliai patiriami dėl pakrovimo, pašarų išbarstymo, įvertinti vieno žmogaus darbo užmokestį, darbo laiko taupymą, kuro sąnaudas ir panašiai. Dažnai šie skaičiavimai parodo, kad savaeigis maišytuvas-dalytuvas atsipirktų lygiai taip pat greitai, kaip ir prikabinamas.“

„Dotnuva Baltic“ pardavimų vadovas Dangirius Belopetravičius teigia, kad savaeigis Siloking dalytuvas atsipirktų gana greitai

Laukiama pačios naujausios karvių vėsinimo sistemos

„Dotnuva Baltic“ fermų įrangos specialistas Alfonsas Genys seminare ūkininkams pristatė ir įmonės diegiamus fermų sprendimus.

BouMatic Gemini melžimo robotai, mėšlo šalinimo technologijos, Pellon automatizuota šėrimo sistema, Butler Gold pašarų pristūmimo robotas, karvių komfortui skirtos vandens lovos – tai jau naudojama šalies pieno ūkiuose.

Netrukus Lietuvoje laukiama naujovė – iki šiltojo sezono pradžios Lukšių žemės ūkio bendrovėje bus sumontuota nauja italų gamybos CMP vėdinimo sistema – vandens purškimas ant karvės dideliais vandens lašais. Pasak A. Genio, sistema pati skaičiuos santykinį oro drėgmės ir temperatūros santykį ir automatiškai įsijungs, kai šis rodiklis pasieks ribą (68 balus), prie kurios karvė pradeda patirti karščio stresą. Mažiausia oro srovė bus 3 m/s, kurią sukurs horizontalūs ir vertikalūs ventiliatoriai.

Ši sistema leis išvengti pieno kiekio svyravimų, nes dėl karščio streso karvių produktyvumas labai mažėja; taip pat padės išspręsti daugybę kitų su karščiu susijusių problemų dėl rujos, užtrūkinimo, gyvulių sveikatingumo. 

„Dotnuva Baltic“ seminaro lektoriai (iš kairės): Aleksandrʼas Brailianʼas, Dangirius Belopetravičius, Gediminas Liaudanskas („Investra“), Alfonsas Genys ir Romualdas Mankevičius

Šaltinis: UAB „Dotnuva Baltic“
Užsakymo Nr. 10797
    Gudinas -  23 06 14 + MU 2024

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Ko tikitės iš šiųmečio pasėlių deklaravimo?
    Visos apklausos